Až tři ze čtyř plodin, které se po celém světě pěstují pro potřeby lidské spotřeby, jsou alespoň částečně závislé na opylovačích. Zejména jde o včely nebo čmeláky, které vykonávají velmi těžkou práci a podílí se na opylování až 75 procent ovoce či zeleniny. Za zbývající čtvrtinou pak stojí hlavně vosy a motýli. Informoval o tom britský deník BBC.
„Včely nenahrazujeme, ale nabízíme účinnější metody opylování a snižujeme závislost na komerčních včelách“ tvrdí zakladatel technologické společnosti BloomX Thai Sade.
Populace opylovačů je po celém světě pod velkým tlakem. Negativně na ně působí probíhající změny klimatu a doplácejí i na nepříliš ekologicky šetrné zemědělství. Zvláště náchylné jsou na používání pesticidů a třeba včelám medonosným dělají velké starosti i nejrůznější paraziti.
Bzučení včel vyhodnocuje umělá inteligence. Chytrý úl včelaři napovídá![]() |
I proto před časem vznikla technologická společnost BloomX, která se snaží o umělé opylování borůvek a avokáda v místech, kde je zastoupení včel medonosných jen velmi nízké.
Vibrace jako alternativa ke čmelákům
Nejznámějším výrobek izraelské firmy je Robee, jakási velká sekačka s dvěma mechanickými rameny, které vyčnívají na obě strany. Ramena vibrují a mají speciální kartáče. Když se otřou o borůvky nebo avokáda, pyl se začne uvolňovat. Míru vibrace navrhli konstruktéři tak, aby se podobala čmelákům, kteří jsou těmi nejefektivnějšími opylovači borůvek vůbec.
Další používanou technologickou vychytávkou je i Crossbee, jakýsi ruční nástroj pro sběr a šíření lepkavých pylových zrn mezi avokádovými stromy. Zatím se tento produkt s oblibou využívá v oblasti Jižní Afriky, Španělska, Spojených států nebo Izraele. Podle odhadů ale dokáže zvýšit sklizeň ovoce až o 30 procent.
Šílené ztráty na včelstvech? Ani oteplování či chemie, ale chovatelé, říká vědec![]() |
Oba výrobky jsou řízeny speciálním softwarem, který je založený na bázi umělá inteligence. Jsou propojeny s aplikací v mobilních telefonech a každý z nabízených produktů je zároveň vybaven GPS lokátorem. Pracovníci na farmách tedy vždy dobře vědí, jaké oblasti mají stroje již za sebou.
Do budoucna se mohou produkty společnosti BoomX skvěle využít třeba v Kalifornii, odkud pochází až 80 procent světové produkce mandlí. Hodnota kalifornské produkce se odhaduje asi na 10,4 miliardy amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 229 miliard korun.
Aby se ale v této oblasti úspěšně dařilo úspěšně mandle produkovat, každoročně se sem dováží obrovské množství včel medonosných, a to z celých Spojených států. Umělé opylování ale může tento trend změnit a dovážené včely mohou v budoucnu změnit své působiště.