Z akademika hvězdou. Pád otevřel Varufakisovi cestu k obřím honorářům

  15:37aktualizováno  15:37
O dalším působení bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise zatím není příliš známo. Uplynulý půlrok nekonečných jednání s předními světovými politiky ovšem otevřel dříve průměrnému akademikovi cestu ke kariéře velmi dobře placeného řečníka.

Řecký ministr financí Janis Varufakis na tiskové konferenci 27. června 2015). | foto: Reuters

Pondělní pád bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise sledoval celý svět. Celý svět však také během uplynulého půl roku sledoval jeho hádky s věřiteli, obleky bez kravaty, jízdy na motorce a nekonformní vystupování ostře kontrastující se zamračenými obličeji jiných státníků.

Fotogalerie

Skutečnost, že se mračili právě kvůli němu, nic nemění na tom, že se dříve ne příliš známému profesorovi z Aténské univerzity podařilo ze své osoby vybudovat cennou značku s milionovým potenciálem. „Varufakis ze sebe dokázal už během prvních tří týdnů udělat popovou hvězdu. Stal se kultovní figurou a z této pozice už nemusí za přednášku požadovat tisíc eur, ale klidně 25, 30 tisíc,“ řekl německé televizi N24 Jorgo Chatzimarkakis, německo-řecký politik s dvojím občanstvím. To přesahuje 800 tisíc korun.

Varufakis se tak může vydat spíše ve stopách Billa Clintona, jeho ženy Hillary, Tonyho Blaira nebo Gerharda Schrödera, kteří patří k nejlépe placeným řečníkům světa. Díky politickému dobrodružství má otevřené dveře řady světových univerzit a konferencí, kterým může účast kontroverzního ekonoma přinést zvýšení prestiže.

„Funkci ministra dělal pro svoji vlastní reklamu“

Podle předsedy Institutu politického marketingu Pavla Šímy by povolání řečníka bylo logickým pokračováním Varufakisovy kariéry. „Není to neobvyklý model, podobně si přivydělává řada bývalých amerických prezidentů, ale také třeba Václav Klaus,“ upozorňuje Šíma.

Ani ministrům financí předních světových ekonomik se nepodařilo dosáhnout takové známosti jako Varufakisovi během necelých šesti měsíců. A i když jsou řecké finance kvůli krizi posledních pět let pod drobnohledem světové veřejnosti, složitá jména jeho předchůdců Hardouvelise, Stournarase či Zaniase si vybavují jen opravdoví znalci. U Varufakise je to jiné. „Jeho záběry jsou známé v celém světě. Během uplynulého půlroku těžil z propagace, kterou měl navíc zdarma,“ dodává Šíma.

Řecký ekonom Jannis Dionysopoulos z ministerstva hospodářství a infrastruktury, se domnívá, že pro Varufakise byla funkce ministra spíše záležitostí vlastního zviditelnění. „Varufakis byl pro většinu Řeků vždy člověk, kterému se nedá moc věřit. Funkci ministra dělal spíše pro svoji vlastní reklamu,“ říká Dionysopoulos.

Připomíná, že mnoho Řeků nazdobil, když se v době největších úsporných opatření, nechal s novou manželkou nafotit pro týdeník Paris Match, jak si na terase pochutnává na langustách a nejdražších mořských plodech. „Celou dobu, kdy působil jako ministr, jsme si říkali, kdy vlastně pracuje. Pořád byl v médiích, neustále dával rozhovory pro zahraniční média,“ dodává Dionysopoulos.

Varufakisovo vědecké dílo příliš nezaujalo

Vedle přednáškové činnosti by se levicový ekonom specializující se na teorii her mohl vrátit na Aténskou univerzitu. Jako hostující profesor přednáší také na univerzitě v texaském Austinu.

Jak však upozornil německý deník Die Welt, mezi akademiky Varufakis nepatří k žádné špičce. Bývalý ministr to podle databáze Thomson Reuters dotáhl jen na 24 publikací, které byly jinými autory citovány přesně třicetkrát. Přední světoví ekonomové dosahují stovek publikací a několika tisíců citací.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Je těžší najít pracovníky než získat hosty, říká šéf tyrolské Wilder Kaiser

Lukas Krösslhuber, ředitel turistické kanceláře ve Wilder Kaiser.

Wilder Kaiser je největším rakouským horským zážitkovým centrem a také lokalitou, která díky tomu vytváří velké...

V Singapuru testují autobusy se zelenými střechami. Mají ochlazovat

Singapurská dopravní společnost SBS Transit provozuje autobusy se zelenou...

Autobusy v Singapuru dostaly šanci přispět ke snížení emisí. Na desítce autobusů je instalovaná zelená vegetace. Cílem...

Kolik stojí vaše soukromí? Facebook a spol. budou muset vyložit karty

ilustrační snímek

Transparentnost v době, kdy technologičtí giganti díky osobním údajům uživatelů vydělávají na online reklamě miliardy....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz