Z akademika hvězdou. Pád otevřel Varufakisovi cestu k obřím honorářům

  15:37aktualizováno  15:37
O dalším působení bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise zatím není příliš známo. Uplynulý půlrok nekonečných jednání s předními světovými politiky ovšem otevřel dříve průměrnému akademikovi cestu ke kariéře velmi dobře placeného řečníka.

Řecký ministr financí Janis Varufakis na tiskové konferenci 27. června 2015). | foto: Reuters

Pondělní pád bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise sledoval celý svět. Celý svět však také během uplynulého půl roku sledoval jeho hádky s věřiteli, obleky bez kravaty, jízdy na motorce a nekonformní vystupování ostře kontrastující se zamračenými obličeji jiných státníků.

Fotogalerie

Skutečnost, že se mračili právě kvůli němu, nic nemění na tom, že se dříve ne příliš známému profesorovi z Aténské univerzity podařilo ze své osoby vybudovat cennou značku s milionovým potenciálem. „Varufakis ze sebe dokázal už během prvních tří týdnů udělat popovou hvězdu. Stal se kultovní figurou a z této pozice už nemusí za přednášku požadovat tisíc eur, ale klidně 25, 30 tisíc,“ řekl německé televizi N24 Jorgo Chatzimarkakis, německo-řecký politik s dvojím občanstvím. To přesahuje 800 tisíc korun.

Varufakis se tak může vydat spíše ve stopách Billa Clintona, jeho ženy Hillary, Tonyho Blaira nebo Gerharda Schrödera, kteří patří k nejlépe placeným řečníkům světa. Díky politickému dobrodružství má otevřené dveře řady světových univerzit a konferencí, kterým může účast kontroverzního ekonoma přinést zvýšení prestiže.

„Funkci ministra dělal pro svoji vlastní reklamu“

Podle předsedy Institutu politického marketingu Pavla Šímy by povolání řečníka bylo logickým pokračováním Varufakisovy kariéry. „Není to neobvyklý model, podobně si přivydělává řada bývalých amerických prezidentů, ale také třeba Václav Klaus,“ upozorňuje Šíma.

Ani ministrům financí předních světových ekonomik se nepodařilo dosáhnout takové známosti jako Varufakisovi během necelých šesti měsíců. A i když jsou řecké finance kvůli krizi posledních pět let pod drobnohledem světové veřejnosti, složitá jména jeho předchůdců Hardouvelise, Stournarase či Zaniase si vybavují jen opravdoví znalci. U Varufakise je to jiné. „Jeho záběry jsou známé v celém světě. Během uplynulého půlroku těžil z propagace, kterou měl navíc zdarma,“ dodává Šíma.

Řecký ekonom Jannis Dionysopoulos z ministerstva hospodářství a infrastruktury, se domnívá, že pro Varufakise byla funkce ministra spíše záležitostí vlastního zviditelnění. „Varufakis byl pro většinu Řeků vždy člověk, kterému se nedá moc věřit. Funkci ministra dělal spíše pro svoji vlastní reklamu,“ říká Dionysopoulos.

Připomíná, že mnoho Řeků nazdobil, když se v době největších úsporných opatření, nechal s novou manželkou nafotit pro týdeník Paris Match, jak si na terase pochutnává na langustách a nejdražších mořských plodech. „Celou dobu, kdy působil jako ministr, jsme si říkali, kdy vlastně pracuje. Pořád byl v médiích, neustále dával rozhovory pro zahraniční média,“ dodává Dionysopoulos.

Varufakisovo vědecké dílo příliš nezaujalo

Vedle přednáškové činnosti by se levicový ekonom specializující se na teorii her mohl vrátit na Aténskou univerzitu. Jako hostující profesor přednáší také na univerzitě v texaském Austinu.

Jak však upozornil německý deník Die Welt, mezi akademiky Varufakis nepatří k žádné špičce. Bývalý ministr to podle databáze Thomson Reuters dotáhl jen na 24 publikací, které byly jinými autory citovány přesně třicetkrát. Přední světoví ekonomové dosahují stovek publikací a několika tisíců citací.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Jako James Bond. Elon Musk chce vyrobit autoponorku z legendárního snímku

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na tiskové konferenci po...

Máme návrh podvodního vozu inspirovaného bondovkou ze 70. let, prohlásil Elon Musk na úterním výročním setkání...

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v úterý oficiálně zahájí kampaň před volbami v roce 2020, v nichž bude usilovat o...

Najdete na iDNES.cz