V USA zkrachovala další velká hypoteční banka IndyMac

  16:18aktualizováno  16:18
Americký úřad pro bankovní dohled převzal do vlastnictví velkou kalifornskou hypoteční banku IndyMac Bancorp. IndyMac je letos již pátou americkou bankou, která vyhlásila bankrot v důsledku hypoteční a úvěrové krize. Do případu je zapleten i významný demokratický senátor Schumer.

IndyMac je již pátou letošní americkou bankou, která zkrachovala v důsledku hypoteční a úvěrové krize. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

IndyMac se zhroutila pod náporem vkladatelů, kteří ve strachu z jejího krachu vybírali své úspory. Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) ji proto uzavřela, převzala do svých rukou a v pondělí ji plně otevře pod změněným názvem IndyMac Federal Bank. Poté bude pro banku hledat kupce.

FDIC odhadla náklad krachu IndyMac na čtyři až osm miliard dolarů. Podle údajů úřadu je to třetí největší bankovní bankrot v USA po kolapsu Continental Illinois National Bank & Trust z roku 1984 a pádu First RepublicBank Corp. z roku 1988.

Úřad pro dohled nad úsporami (OTS) obvinil z vyvolání krachu IndyMac senátora Charlese Schumera, který ke konci června veřejně zpochybnil schopnost banky vydržet nynější krizi. V následujících 11 dnech vkladatelé z banky stáhli více než 1,3 miliardy dolarů, uvedl OTS.

Schumer se proti těmto obviněním ostře ohradil. Za krach IndyMac podle něj naopak může úřad OTS, který údajně nedělal dobře svou práci, protože IndyMac toleroval její uvolněné praktiky při poskytování úvěrů. "OTS by měl začít dělat svou práci, aby zabránil podobným krachům v budoucnu," prohlásil senátor.

IndyMac se specializovala na hypotéky, které od klientů vyžadují jen velmi málo dokumentů. Hypoteční krize v USA začala loni právě v sektoru nejrizikovějších úvěrů; odsud se rozšířila na celý trh bydlení a ochromila úvěrové trhy.

Banku IndyMac založili v roce 1985 David Loeb a Angelo Mozilo, kteří stáli i u vzniku další velké hypoteční banky Countrywide. Ta se ocitla rovněž na pokraji krachu a minulý týden ji převzala Bank of America.

Oba tyto hypoteční ústavy spolu s dalšími v minulých letech praktikováním mírných podmínek pro udělení úvěru výrazně přispěly k prudkému rozmachu trhu bydlení. Američtí demokraté, kteří nyní praktiky těchto bank kritizují, v minulosti uvolnění úvěrových podmínek sami aktivně prosazovali a kritizovali stav, kdy přístup k těmto úvěrům podle nich nemají chudí a menšiny.

Letos již byly v USA uzavřeny čtyři menší banky a FDIC se najímáním nových lidí připravuje na další podobné krachy. Agentura si vede seznam bank v potížích, který nyní čítá 90 ústavů.

Krach IndyMac završil turbulentní týden v americkém finančním sektoru. V pátek akciové trhy prudce klesly v obavách z osudu dvou velkých společností pro financování hypotečního trhu Fannie Mae a Freddie Mac. Během týdne se objevily dohady, že obě instituce nezvládnou ztráty z hypoteční krize a bude je muset převzít vláda. Fannie Mae i Freddie Mac však v pátek večer prohlásily, že mají kapitálu dostatek a žádné existenční potíže jim nehrozí.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Oko za oko. Zvažovaná cla na automobily do USA Brusel tvrdě potrestá

Mezi soukromými prodejci VW narůstají obavy ohledně toho, co budou dělat s...

Americká administrativa má na stole další možná cla, tentokrát vůči evropským automobilkám a subdodavatelům dílů. Pokud...

V mongolském KFC se otrávily stovky lidí, úřady všechny pobočky uzavřely

KFC

Mongolské úřady v zemi dočasně uzavřely všechny pobočky řetězce rychlého občerstvení KFC. Důvodem je vyšetřování otravy...

Hotely bojují proti obchodníkům s lidmi, školí na to své zaměstnance

Ilustrační snímek

Do boje s novodobým otroctvím a obchodem s lidmi se zapojují hotelové řetězce. Přibližně půl milionu zaměstnanců...

Najdete na iDNES.cz