V Německu bude možné založit firmu za jedno euro

  11:03aktualizováno  11:03
Od 1. listopadu bude v Německu k založení společnosti s ručením omezeným stačit jediné euro. Německá vláda chce tímto způsobem usnadnit přístup k podnikání i lidem, kteří by si společnost s ručením omezeným rádi založili, ale nemají dost peněz na základní kapitál.
Německá vláda chce usnadit přístup k podnikání.

Německá vláda chce usnadit přístup k podnikání. | foto: Profimedia.cz

"Nová úprava obchodního zákoníku dává lidem možnost začít s podnikáním rychle a jednoduše, a to i bez velkých investic do základního kapitálu," říká Henning Plöger ze spolkového ministerstva spravedlnosti.

Jednoeurovou společnost si může založit každý podnikatel bez ohledu na to, v jakém oboru pracuje. Podle Plögera je pravděpodobně využijí hlavně řemeslníci, kteří dosud podnikali jen na živnostenský list.

Dosud 25 tisíc eur
Zájemce o s. r. o. v Německu dnes musí dát dohromady základní kapitál 25 tisíc eur (zhruba 600 000 korun). Proti tomu však němečtí podnikatelé často protestovali a argumentovali tím, že si podnikatelé raději přenesou své společnosti jinam.

"Lidé firmy zakládali třeba ve Velké Británii, kde zákon neurčuje minimální výši základního kapitálu," vysvětluje Sebastian Holtgrewe z Českoněmecké obchodní komory.

Zajímavé i pro Čechy
Také pro Čechy představují jednoeurové společnosti zajímavou cestu k podnikání. Český zákon zatím chce, aby s. r. o. začínalo se základním kapitálem 200 tisíc korun. To by se ale brzy mohlo změnit. - čtěte Na založení vlastní firmy s.r.o. bude stačit tisícovka

V porovnání s Německem vychází založení firmy v Česku třikrát dráž, protože tuzemské úřady požadují od začínajících podnikatelů až 10 000 korun na nejrůznějších poplatcích. Německá mašinerie se spokojí v přepočtu se třemi až čtyřmi tisícovkami.

Českým úředníkům také formality zaberou mnohem více času. Hospodářské komory uvádějí, že německý byznysmen může začít podnikat za sedm dní, jeho český protějšek však stráví na úřadech zhruba čtyřicet dní.

Pokud by tyto výhody českého zájemce o firmu nalákaly, jeho podnikatelský apetit možná zchladí vyšší německé daně z příjmu - tamní finanční úřady účtují právnickým osobám zhruba 32 procent. (Výše daní se v jednotlivých spolkových zemích liší.) V Česku si berní úřad řekne za rok 2008 jenom o 21 procent.

Lze však spojit výhody obou systémů - v Německu si český podnikatel formálně založí s. r. o. za jedno euro a v Česku rozběhne pobočku své "německé" firmy.

V tomto případě by platil daně z příjmu v Česku, zatímco u sousedů nemusí zaplatit ani euro, protože na finanční úřad pošle přiznání s nulovými zisky, a tedy i daněmi. Advokát Jakub Sigmund říká, že založení české pobočky vyjde zhruba na 15 000 korun a jde především o zapsání pobočky do obchodního rejstříku.

Nevýhody se najdou
Touto kličkou by se český podnikatel vyhnul povinnostem, které od německých byznysmenů zákon o mini s. r. o. požaduje - především by nemusel ukládat čtvrtinu svého ročního zisku do rezervního fondu firmy.

Tyto prostředky však slouží jako pojistka pro případ krachu, ze které by se platily případné dluhy.

"Německé změny budou lákavou alternativou, pokud je měříme úhlem finanční výše potřebné k založení podniku," říká mluvčí Hospodářské komory ČR Dana Rybáková. "Nicméně je nutné počítat s jazykovou bariérou a také se znalostí tamějších pravidel," varuje případné zájemce.

Návrh německé vlády neznamená, že klasické "drahé" společnosti s ručením omezeným zmizí. Když se mini
s. r. o. dostane tučností svého rezervního fondu na
25 000 euro, může vedení firmy navýšit základní jmění
a přidat se tak mezi velké hráče i podle zákona. Na obchodní partnery totiž vyšší základní kapitál lépe působí.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Turci přestávají věřit vlastní měně, ve velkém nakupují eura a dolary

Ilustrační snímek

Během posledního půl roku převedli Turci do zahraničních měn, především dolarů a eur, liry v hodnotě přes 400 miliard...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Najdete na iDNES.cz