Počet dolarových milionářů v Asii loni stoupl o 9,4 procenta na 5,13 milionu, zatímco na starém kontinentu rostl o 4,8 procenta na 4,18 milionu a v Severní Americe dokonce jen dvouprocentním tempem na 4,78 milionu.
Asijští milionáři také bohatli mnohem rychleji, jejich jmění se loni rozrostlo bezmála o desetinu na 17,4 bilionu dolarů. To je pro srovnání přibližně roční výkon americké ekonomiky. Evropští boháči mají na kontech či v investicích úhrnem „jen“ 13,6 bilionu dolarů.
Údaje vyplývají z aktuální ročenky poradenské společnosti Capgemini. Ta srovnává v jednotlivých regionech celkový počet milionářů i jejich úhrnné jmění. Do statistik zahrnuje každého jednotlivce, který drží investiční aktiva v hodnotě nejméně jednoho milionu dolarů (24,3 milionu korun), nepočítaje v to vlastní bydlení a sbírky či luxusní auta.
Milionářům pomohl loni k vyššímu majetku zejména vzestup cen nemovitostí, který v mnoha zemích předčil tempo ekonomického růstu. V Asii pak růst bohatství táhnou hlavně start-upy, zejména v oblasti finančních služeb, hi-tech či zdravotnictví. Jako příklad slouží třeba zakladatel internetového gigantu Alibaba Jack Ma, podle aktuálního žebříčku Bloomberg nejbohatší Číňan.
V Evropě i v USA hrají podstatnou roli příjmy ze zaměstnání a dědictví. „V Asii je to více podnikatelský zdroj bohatství,“ potvrzuje Bill Sullivan z Capgemini.
Počet milionářů v Číně stoupl o 16 procent
Při pohledu na jednotlivé země má nejvíc milionářů USA (4,5 milionu), Japonsko (2,7 milionu) a Německo (1,2 milionu). Na čtvrtém místě je zhruba s jedním milionem boháčů Čína, jejich počet však meziročně stoupl o 16 procent.
Přesun bohatství do Asie, který odráží rostoucí ekonomickou sílu kontinentu, má pokračovat i v dalších letech. Během následujících deseti let mají podle studie tamní boháči mít víc peněz než všechny ostatní regiony dohromady.
Určitou roli hraje pochopitelně demografie, Asie je s 60 procenty světové populace nejlidnatějším kontinentem. Přesto čísla ukazují, kam se hospodářské těžiště světa přesouvá.
Velké změny se přitom udály už v posledních dvaceti letech. Zatímco ještě v roce 1996 byl podíl jmění Evropanů ze všech dolarových milionářů 30,1 procenta, Američanů 26,5 procenta a Asiatů 21,1 procenta, loni už se pořadí zcela obrátilo. Asiaté dosáhli na 29,6 procenta, Američané na 28,3 procenta a Evropané už drží jen 23,2 procenta jmění.
V Česku je podle odhadu J&T Banky 25 tisíc dolarových milionářů, Capgemini za předloňský rok uvedla 21 400. Z 90 procent jsou to podle J&T Banky muži a svůj majetek vydělali ze dvou třetin podnikáním, ze 13 procent pak investicemi a v zaměstnání. Nejraději přitom investují do zemědělské půdy, kterou považují za bezpečné uložení peněz.