V Americe roste solární byznys. Táhnou ho dotace i domácnosti

  19:43aktualizováno  19:43
Průkopník nové energetiky Elon Musk vede čím dál masivnější útok na americké střechy. Jeho firma SolarCity je největším hráčem ve Spojených státech, pokud jde o fotovoltaické elektrárny, a rychle expanduje. Především díky dodávkám střešních panelů na obytné domy a firemní budovy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Fotovoltaické solární panely by koncem tohoto roku měly ve Spojených státech dosáhnout instalované kapacity osm tisíc megawattů, tedy zhruba čtyřnásobku jaderné elektrárny Temelín.

SolarCity zatím v prvním pololetí vykázala 1 418 instalovaných megawattů, což pro ni znamenalo 86procentní meziroční nárůst. Do roku 2018 chce mít firma milion zákazníků, dosud překročila čtvrtinu tohoto počtu.

Sluneční impérium hodlá Musk rozšiřovat pomocí strategie, která stojí na podpoře solárních panelů na střechách menších firem.

„Solární průmysl v posledních pěti letech opomíjel malé a střední podniky,“ uvedl v rozhovoru pro magazín Fortune Muskův bratranec Lyndon Rive, který je generálním ředitelem SolarCity. Elon Musk v SolarCity drží 23procentní podíl. Čtyřiačtyřicetiletý miliardář vlastní kromě toho 27procentní podíl ve společnosti Tesla Motors, která vyrábí elektromobily, vlaky a baterie.

Pro firmy i pro chudé

SolarCity patří mezi průkopníky obchodního modelu, který nabízí instalaci solárních panelů na střechy za malý poplatek či zcela zdarma. Zákazníci se v kontraktu zavazují využívat elektřinu z vlastní střechy po desítky let. Firma jim zajišťuje jak energii, tak kompletní údržbu systému.

Nyní se SolarCity zaměřuje na malé a střední podniky, které mají po vzoru domácností přejít na samoudržitelný energetický zdroj. Díky solárním panelům ušetří na energiích podle Lyndona Rivea měsíčně pět až 25 procent dosavadních nákladů.

Podle plánu, který Musk nedávno zveřejnil, se SolarCity plánuje s nabídkou panelů obrátit i na lidi využívající nájemní bydlení a na nízkopříjmové domácnosti.
Finanční prostředky firma získává částečně od soukromých investorů, díky nimž může nakupovat panely od výrobců s předstihem. Nabízí také finanční spoluúčast veřejnosti. Loni vydala solární dluhopisy za 200 milionů dolarů.

Jenomže stejně jako v Evropě, také v USA zatím solární boom jede hlavně díky státní podpoře. Vláda státu New York například v Buffalu financuje továrnu na solární panely za 750 milionů dolarů. Fabriku staví a bude provozovat Muskova firma SolarCity.

Deník Los Angeles Times spočítal, že SolarCity na státních dotacích získala zatím přes 2,5 miliardy dolarů. „Žádná z těchto pobídek není nutná,“ oponuje Musk, podle něhož je smyslem pobídek hlavně to, že urychlují inovace.

Státní podpora je nicméně pro SolarCity zatím klíčová. Společnost se v současnosti stejně jako další „zelené“ energetické firmy těší daňovým úlevám a dalším výhodám. Někteří analytici v této souvislosti varují, že finanční model společnosti je bez dotací do budoucna neudržitelný.

Americká solární evoluce

„Současná strategie SolarCity má význam i bez státní podpory,“ soudí energetický expert se zaměřením na obnovitelné zdroje Michal Zigl. „Poslední kroky společnosti na mě působí tak, že chtějí trh decentralizovat. Hodně bude záležet na konkrétní legislativě jednotlivých států USA a na návratnost investice má také zásadní vliv podnebí,“ řekl MF DNES.

O tom, že obnovitelné zdroje budou ve Spojených státech do budoucna hrát větší roli, hovoří i legendární investor Warren Buffet. Ten je označil za „skutečnou hrozbu“ pro svůj energetický byznys, který stojí na „špinavých zdrojích“, jakými je například uhlí.

Obnovitelné zdroje pro vlastní potřebu si v USA sice zatím pořídilo malé množství lidí, sluneční panely od SolarCity však na svých střechách mají už i velké korporace jako Walmart nebo Intel. Fotovoltaická zrcadla od Muska využívá rovněž armáda Spojených států.

A investoři fotovoltaice věří. Kromě Muskovy firmy posiluje dvojka na trhu SunEdison, která před měsícem oznámila koupi konkurenční Vivint Solar za 2,2 miliardy dolarů. Ostatně dle expertů má mít americký solární trh v budoucnu hodnotu až dva biliony dolarů.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Trump dal Evropě půl roku k dobru. Odložil cla na auta

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump odložil rozhodnutí o zavedení dodatečných cel na dovoz aut a automobilových součástek...

Rostlinné alternativy masa nabírají na popularitě. I díky celebritám

Vypadá (a prý i chutná) jako hovězí burger, z krávy ale nepochází.

Popularita rostlinných alternativ masa prudce narůstá. Díky zájmu celebrit, jako jsou Jay-Z, Katy Perry nebo Serena...

Británie stahuje z trhu konzervy s krmivem, kočky se nakazily tuberkulózu

Problém není jen v samotném zabíjení. Jde i o podmínky, jimž musejí kočky před...

Luxusní krmivo pro kočky v Británii obsahovalo látky, které způsobují tuberkulózu. Nakazilo se jí přibližně padesát...

Najdete na iDNES.cz