Koruna si během středečního rána podle serveru Patria Online pohoršila o 35 haléřů na 23,60 za dolar a kolem této úrovně se pohybovala i vpodvečer. Kurz koruny k dolaru letos ovšem značně kolísal. Třeba v létě klesl až na 22,38 za dolar, naopak na jaře činil až 23,82.
Jako pokropené živou vodou jsou kryptoměny. Bitcoin poprvé prolomil hranici 75 000 dolarů a zaznamenal tak nový rekord. Poté mírně oslabil v reakci na to, že obchodníci vybírali zisky. Většinu letošního roku se kurz největší kryptoměny pohyboval pod sedmdesáti tisíci.
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem |
Obchodníci s kryptem totiž předpokládají, že Trump se bude k těmto alternativním měnám stavět mnohem otevřeněji. Před volbami sliboval, že Komise pro cenné papíry bude během jeho druhého období v úřadu ke kryptoměnám mnohem přátelštější.
„Trumpovo vítězství je ve vztahu ke kryptu vnímáno jako extrémně pozitivní výsledek. Předpokládá se masivní příliv investic a to žene ceny vzhůru,“ řekl portálu CNBC šéf kryptoburzy Titan Chris Chung.
Podle Rostislava Plachého z bitcoinové divize české společnosti Golden Gate jde očekávat dokonce růst přes 100 000 dolarů. „Trump nebyl bitcoinu během svého prvního funkčního období příliš nakloněn a považoval ho za nástroj k nekalým aktivitám. V USA ale dle průzkumů vlastní bitcoin a kryptoměny přes 15 procent obyvatel, to je velká voličská základna, proto svůj postoj výrazně přehodnotil,“ vysvětlil.
Připomněl také, že Trump nedávno zmínil vytvoření strategické národní zásoby bitcoinu a zdůraznil, že vláda si ponechá 100 procent bitcoinu, který vlastní, tedy kolem 210 tisíc kusů. „Trump je přesvědčen, že bitcoin jednoho dne pravděpodobně překoná tržní kapitalizaci zlata a slíbil, že prvním krokem po nástupu do funkce bude odvolání Garyho Genslera a jmenování nového předsedy Komise pro cenné papíry,“ dodal Plachý.
Americké volby 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvPortfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler ale Trumpův slib o bitcoinové zásobě považuje jen za předvolební sliby, které se nikdy nenaplní. „Za mě byla Trumpova propagace krypta spíše předvolební tah, aby získal na svou stranu libertariánské voliče. Zároveň si i on sám zakládal vlastní kryptoměnu. Nečekám, že bitcoin po čase zkoriguje, ale ani že by měl výrazně růst. Regulatorní prostředí díky Trumpovi bude volnější. Euforie ze slabší regulace tedy přetrvá, nečekám ale nic převratného, co by bitcoin vyhnalo třeba ke 100 tisícům dolarům. Může se stát, že se cena ještě mírně zvýší, ale zásadní růstový trend nečekám,“ shrnul Pfeiler.
Daří se ale i dalším kryptoměnám. Například Dogecoin, který dlouhodobě propaguje i Trumpův podporovatel Elon Musk vystřelil ve středu ráno podle CNBC o 22 procent, osm procent přidala i další spekulativní měna Shiba Inu.
V případě těchto menších kryptoměn jsou však analytici s předpověďmi dalšího vývoje opatrnější. „Vzhledem k tomu, že trh s nimi je menší, není překvapivé, že takto dramaticky posilují. Stejně tak rychle mohou zase spadnout dolů. V dlouhodobém pohledu bude u alternativních kryptoměn jen málo vítězů, je to pořád něco jako koupit si los v loterii,“ shrnul hlavní analytik společnosti Bitwise Asset Management Ryan Rasmussen.
Sílí dolar i americké akcie
Ještě před otevřením americké burzy v 15:30 středoevropského času rostly ceny termínových kontraktů na indexy S&P 500 a Nasdaq, které umožňují investorům spekulovat na budoucí vývoj indexů, a ti o více než jedno procento.
Růst se potvrdil i po zahájení obchodování na Wall Street. Dow Jonesův index krátce po začátku obchodování přidával zhruba tři procenta a dostal se na rekordních více než 43 500 bodů. Na maxima se vyšplhaly rovněž indexy S&P 500 a Nasdaq Composite.
Výrazně zpevnily například také akcie Trumpovy mediální společnosti Trump Media & Technology Group, v níž má Trump většinový podíl. Po zahájení obchodování si připisovaly zhruba 25 procent.
Akciové trhy sílí, protože se těší na slíbené snížení daní a menší regulaci podniků. Výnosy amerických státních dluhopisů stouply na nejvyšší hodnotu za čtyři měsíce.
Podle Pfeilera vítězství Trumpa pomůže například bankám, protože se u nich očekává rozvolnění regulace. Dále producentům fosilních paliv, protože Trump toto odvětví podporuje. „Porostou také výnosy americký dluhopisů, což souvisí s tím, že prorůstová politika včetně případného zavedení cel je proinflační. Druhou vlnu inflace nečekám, ale bude těžší stlačit ke dvouprocentnímu cíli,“ dodal Pfeiler.
„Donald Trump představuje volbu svobodného trhu. Odpadají obavy ze zvyšování daní. Na druhou stranu si myslím, že trh už vítězství Trumpa predikoval, takže výrazný růst podle mě nebude dlouhodobý. Záležet bude na tom, zda americká centrální banka (Fed) sníží úrokové sazby. Pokud ano, tak růst může pokračovat. V opačném případě by trhy zamířily dolů. Osobně čekám, že sazby sníží,“ míní Michal Semotan, portfolio manažer J&T Investiční společnosti s tím, že ale takzvaná rally – tedy prudký růst akcií – nevydrží, trhy jsou už nyní dost vysoko.
Evropské akcie oproti původním obavám z obchodní války bezprostředně reagovaly rovněž posílením a navázaly tak na vývoj burzovních indexů ve Spojených státech. Panevropský index STOXX Europe 600, který sleduje obchodování na burzách v Británii a vybraných zemích Evropské unie, krátce před 09:30 SEČ vykazoval růst skoro o 1,6 procenta na 517,47 bodu. Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem přidával 1,17 procenta, index londýnské burzy FTSE 100 pak měl k dobru 1,53 procenta. Odpoledne už ale index STOXX Europe 600 zkorigoval a oslabil o půl procenta.
Krátkodobě se evropské akcie chovají podle amerických. „To je typická reakce. Druhá věc je, že investoři očekávají, že diskutovaná cla nakonec nebudou tak přísná. Za mě je to ale nejisté, protože jestli byl Donald Trump v něčem konzistentní, tak je to zastávání agresivnější obchodní politiky, kdy cla považuje za její nedílný nástroj. Realita ale může být taková, že cla budou více adresná, cílená jen na některého zboží. Pokud ale cla budou přísná, evropské akcie zamíří dolů,“ vysvětlil na dotaz iDNES.cz Tomáš Pfeiler.
Semotan k tomu dodal, že vliv má i přesvědčení trhu, že pokud Amerika bude měnit svou obchodní politiku, tak Evropská centrální banka se bude snažit evropskou ekonomiku podpořit, takže bude snižovat úrokové sazby.
„Zavedení cel by dopadlo na Evropu jako celek. Mělo by to ale negativní dopad i na americkou ekonomiku. Mnohem zajímavější bude sledovat ekonomickou válku mezi Čínou a USA. Evropa si bude muset vybrat, na jakou stranu se postaví,“ řekl v komentáři k volbám ministr financí Zbyněk Stanjura.
Spíše mírnější, než jak to podle Trumpovy předvolební rétoriky vypadá, čeká obchodní politiku vůči Evropě Semotan z J&T. „Trump i jeho tým si ještě promyslí, jak konkrétně obchodní politiku nastaví. Nevylučuji, že se cla na některé zboží zavedou. Obavy se odrážejí i na poklesu akcií automobilek, i když tam roli hrály také slabé výsledky BMW. Osobně jsem větší optimista, čekám, že Trump ze své původní rétoriky ubere,“ shrnul Semotan.
Přísnější obchodní politiku ze strany USA ale očekává vůči Číně. „Netroufám si říct, jakého konkrétního zboží se cla mohou týkat. Na zpřísnění ale dle mého názoru dojde, například vůči dovozu čínských solárních panelů. Debata se povede také určitě i kolem čipů,“ dodal pro iDNES.cz Semotan. „Pro Evropu je zpřísnění vůči Číně neutrální až mírně pozitivní zpráva. Standardní čínské výrobky sice Evropa spíše nahradit nemůže, protože má dražší výrobní náklady, pozitivní by ale pro Evropu bylo, že by si Amerika našla jinou oběť,“ vysvětlil dále Semotan.
Na měnových trzích dolar posiluje. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si ve středu ráno připsal 1,7 procenta. Euro vůči dolaru kleslo zprvu o dvě procenta na 1,0708 dolaru. Dolar k jenu stoupl o 1,8 procenta a zpevnil i vůči čínskému jüanu.
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči |
Analytici obecně předpokládají, že Trumpovy plány na omezení imigrace, snížení daní a rozsáhlá cla by v případě jejich uzákonění vyvolaly větší tlak na růst inflace a výnosů dluhopisů, než politika Harrisové. Trumpovy návrhy by také mohly mít tendenci tlačit na růst dolaru a ovlivnit rozsah snížení úrokových sazeb v USA.
Trhy jsou nyní přesvědčené, že centrální banka USA (Fed) ve čtvrtek sníží základní úrok o čtvrt procentního bodu. Obchodování s termínovými kontrakty však ukazuje na opatrnost ohledně budoucího vývoje.