Mzdy jsou v nedohlednu. Američtí úředníci sháněli brigády a jezdili pro Uber

  19:40aktualizováno  19:40
Část amerických úřadů byla 35 dní mimo provoz, jelikož se prezident Trump dosud neshodl s Kongresem na jejich rozpočtu. Nejdelší vládní „shutdown“ v historii zasáhl zhruba 800 tisíc státních zaměstnanců, kteří nedostávají mzdy. Někteří z nich si museli přivydělávat jako řidiči alternativní taxislužby Uber. Trump uvolnil finance pro vládní úřady na tři týdny až v pátek večer SEČ.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Formu přivýdělku vládních zaměstnanců přes alternativnítaxislužbu, potvrdil i výkonný ředitel Uberu Dara Khosrowshahi. „Rozhodně se to děje ve Washingtonu D.C., dochází k tomu u těch nejchudších,“ řekl Khosrowshahi během ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. 

Ve městě Washington se totiž nachází velká část uzavřených úřadů či památek, které shutdown vyřadil z provozu. Khosrowshahi dodal, že doufá, že tato krize brzy pomine.

Americký shutdown bude zřejmě dražší než zeď na jižní hranici

Šéf Uberu nespecifikoval množství nových řidičů alternativní taxislužby, kteří se rekrutují z řad vládních zaměstnanců. „Máme rádi, když noví řidiči začnou využívat naši platformu, ale tohle rozhodně není způsob, jakým bychom je chtěli získávat,“ uvedl Khosrowshahi.

Část amerických státních zaměstnanců nedostávala mzdu už 35 dní, což mělo na jejich domácí rozpočty stále výraznější dopad. Americká média v posledních týdnech zveřejnila mnohé z jejich příběhů. Kromě práce pro Uber se také ucházeli o brigády ve školách, v donáškových službách nebo nabízeli hlídání dětí.

Státní zaměstnanci, z nichž mnozí mají vysokoškolské vzdělání, byli během čekání na konec shutdownu ve výběru brigády značně omezeni. Jakoukoli práci související s oborem, ve kterém úředníci působí, jim totiž ve většině případů zákony nepovolí, píše deník The New York Times. Dle federálních pravidel je v tomto případě nutné žádat o zvláštní povolení.

Padesát dolarů denně

Oproti tomu získat dočasnou brigádu jako řidič Uberu je poměrně jednoduché. Ve Spojených státech k tomu stačí vůz, řidičský průkaz, čistý trestní rejstřík a chytrý telefon s aplikací Uber. „Jedním z benefitů Uberu je, že je tady pro lidi, co potřebují rychlý přivýdělek. A když už jej nepotřebují, tak se jednoduše posunou dál,“ řekl Khosrowshahi.

Odměna řidiče alternativní taxislužby však nebývá nijak vysoká. „Když mám štěstí, tak vydělám 50 dolarů denně,“ řekla stanici CNBC Angela Kelleyová, která tímto způsobem řeší osobní finance během vládního výpadku. Podle ní ji brigáda pokryje maximálně nákup ovoce, zeleniny a benzinu.

OBRAZEM: Třetí týden bez peněz. Americká muzea a parky zůstávají zavřené

Americký shutdown zemi sužoval od 22. prosince a skončil v pátek večer SEČ. Způsobil jej požadavek prezidenta Trumpa, aby rozpočet zasažených amerických úřadů obsahoval také 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi na hranici USA s Mexikem. Opoziční Demokraté to odmítli, kvůli čemuž rozpočet neprošel Senátem. 

Důsledkem současného stavu byly kromě omezeného provozu úřadů také  zavřená muzea, národní parky nebo nefunkční vládní weby. Šlo o nejdelším shutdown v americké historii.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

„Číňani jsou prasata“. Banka poslala ekonoma kvůli komentáři na dovolenou

Ilustrační snímek

Švýcarská banka UBS poslala svého hlavního analytika Paula Donovana na nucenou dovolenou. Údajně totiž ve svém komentář...

Z koníčku byznys. Chilský podnikatel roku ukazuje svou zemi turistům

Obyvatelé chilského města Petorca obviňují pěstitele avokáda, že je připravují...

Ještě před třiceti lety do Chile nikdo moc nejezdil. Ani za obchodem, ani za turistikou, vypráví čtyřiasedmdesátiletý...

Najdete na iDNES.cz