Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že americké ministerstvo obchodu v nadcházejících dnech uvalí další sankce zaměřené na ruský obranný, letecký a námořní sektor.
Ministerstvo postihy plánuje proti 120 subjektům z Ruska a Běloruska, čímž se jejich počet na sankčním seznamu zvýší na více než 200 od zahájení ruské invaze na Ukrajinu, sdělila mluvčí Kate Bedingfieldová.
Uvolnění ropných rezerv bylo dohodnuto s mezinárodními partnery, uvedl Bílý dům. Americká vláda zároveň oznámila nová opatření na podporu domácí produkce ropy. Ta budou sloužit k tomu, aby se do konce roku domácí produkce zvýšila.
„Svět nikdy neuvolnil zásoby ropy v objemu jednoho milionu za den na tak dlouhou dobu. Toto rekordní uvolnění poskytne historické množství dodávek, které budou sloužit jako most do konce roku, kdy se domácí produkce rozběhne,“ dodal Bílý dům.
Strategická zásoba ropy USA má maximální kapacitu 727 milionů barelů. Bidenova administrativa již v listopadu kvůli vysoké inflaci oznámila uvolnění 50 milionů barelů ze strategických rezerv v koordinaci s dalšími zeměmi.
Po začátku války na Ukrajině se USA a třicet dalších zemí dohodly na dodatečném uvolnění 60 milionů barelů z rezerv, přičemž polovinu z přislíbeného objemu poskytly USA.
Americký prezident Joe Biden ve večerním projevu vyzval americké firmy, aby se nesnažily vydělávat na rostoucích cenách ropy a aby zvýšily produkci. Pohrozil jim odebráním licencí na nevyužívané vrty.
Nové sankce USA zasáhnou ruský technologický sektor
Spojené státy ve čtvrtek oznámily další balík sankcí směřujících na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Nové postihy zasáhnou ruský technologický sektor včetně největšího ruského výrobce polovodičů - firmy Mikron.
Cílem nových opatření je mimo jiné podle amerického ministerstva financí zamezit možnému obcházení již existujících amerických sankcí.
USA míří dohromady na 21 podniků a 13 jedinců, kteří podle nich „hrají rozhodující roli ve válečné mašinérií Ruské federace“.
„Budeme nadále cílit na válečnou mašinerii (ruského prezidenta Vladimira) Putina, dokud tato nesmyslná svévolná válka neskončí,“ uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová.
Od pátku za rubly, jinak jste bez plynu, hrozí Putin. Vydírání, zní z Evropy |
„Ruská armáda je závislá na západních technologiích, které jsou klíčové pro fungování jejího obranného průmyslového sektoru,“ pokračuje prohlášení. Ve čtvrtek oznámené sankce jsou podle ministerstva namířeny rovněž proti „zákeřným kybernetickým hráčům“.
Washington rovněž rozšířil počet průmyslových oblastí, na něž bude moci zamířit podobné postihy v budoucnu. Otevřel tím možnost sankcí týkajících se ruského letectví, námořního průmyslu a výroby elektroniky.
USA na Rusko uvalily za poslední týdny již několik balíků sankcí, například na jeho obranný sektor či na ruské vysoké vládní činitele a oligarchy. Rusko přijalo některá protiopatření, zakázalo mimo jiné vstup do země vysokým americkým činitelům včetně prezidenta Joea Bidena.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Prohlásil rovněž, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Západní státníci však platby v ruských rublech nadále odmítají a trvají na dodržení původních smluv. Země EU se tak už připravují na případné pozastavení dodávek ruského plynu.