Nechte ptačí chřipku zabíjet, navrhuje ministr. Šílenství, argumentují vědci

  20:00
Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. podle vlastních slov nalezl recept na šíření ptačí chřipky v USA. Navrhuje nechat virus zabíjet, aby bylo možné identifikovat ty kusy, které mohou být vůči němu imunní. Farmáři by se tak podle něj vyhnuli vybíjení celých chovů. Podle vědců by takový experiment měl katastrofální následky, jak zdravotní, tak i ekonomické.
Pracovníci nesou plynové nádoby do slepičí farmy Cort Acre Egg Farm v Seymouru...

Pracovníci nesou plynové nádoby do slepičí farmy Cort Acre Egg Farm v Seymouru v Indianě. Ptačí chřipka zabila více než 2,8 milionu nosnic, oznámilo americké ministerstvo zemědělství. (29. ledna 2025) | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší státní zdravotnický úředník má neortodoxní nápad, jak se vypořádat s epidemií ptačí chřipky, která momentálně sužuje americké drůbeží farmy a jež způsobila raketové zdražení vajec v zemi. Nechat by virus řádit, píše list The New York Times.

„Farmáři by měli zvážit možnost nechat nákazu proběhnout celým chovem, aby pak mohli identifikovat a zachovat ty ptáky, kteří jsou vůči ní imunní,“ řekl Kennedy v televizi Fox News. Tuto myšlenku zopakoval i během několika dalších rozhovorů.

Kennedyho myšlence vyjádřila podporu dokonce i ministryně zemědělství Brooke Rollinsová. Podle jejího názoru existují farmáři, kteří jsou ochotni něco takového skutečně pilotně vyzkoušet. „Když kolem jejich provozů vznikne bezpečný perimetr, abychom zjistili, zda existuje cesta k odhalení vůči viru imunních jedinců, není to nereálné,“ nechala se slyšet minulý měsíc v televizi Fox News.

Vyprodáno. Američany trápí před Dnem díkůvzdání nedostatek vajec

Podle veterinárních vědců je však taková metoda riskantní a nebezpečná. Nechat virus nekontrolovaně proniknout do chovů drůbeže by podle nich mělo nedozírné ekonomické důsledky. „Je to opravdu šílený nápad, a to z mnoha důvodů,“ komentovala Kennedyho myšlenku Gail Hansenová, bývalá státní veterinární lékařka v Kansasu.

Riziko i pro lidi

Od ledna roku 2022 americké úřady zaznamenaly více než 1 600 ohnisek nákazy viru ptačí chřipky na farmách i domácích chovech ve všech státech. Postiženo bylo více než 166 milionů ptáků.

Každá další nákaza je příležitostí pro virus označovaný jako H5N1, aby se vyvinul do virulentnější formy. Genetici tak pečlivě sledují jeho mutace. Virus si zatím nevyvinul schopnost šířit se mezi lidmi.

Pokud by však virus H5N1 postihl najednou pět milionů ptáků, nikdo si nedokáže představit následky jeho mutací. „Je to doslova pět milionů příležitostí, aby se rozmnožil nebo zmutoval,“ dodává veterinářka Hansenová. Velký počet nakažených ptáků pravděpodobně přenáší velké množství viru, to podle ní představuje obrovské riziko pro pracovníky farem a ostatní zvířata.

Cena vajec v USA je vysoká. Trump místo řešení vzkázal lidem, ať „drží hubu“

„Připravte se na to, že se stanou velmi špatné věci,“ varuje Hansenová. Je to podle ní dokonalý recept na katastrofu.

Zástupkyně tiskového tajemníka ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb Emily Hilliardová naopak Kennedyho nápad bránila. Uvedla, že cílem ministrova vyjádření je ochránit lidi před nejnebezpečnější verzí současné ptačí chřipky. „Vybíjení drůbeže vystavuje nejvyššímu riziku nákazy právě lidi, právě proto ho ministr Kennedy chce omezit,“ podotkla. Podle ní vybíjení není řešení, tím je silná biologická bezpečnost.

Ve svém plánu boje proti ptačí chřipce ministryně zemědělství doporučila posílit biologickou bezpečnost na farmách tak, aby se viru zabránilo vniknutí do prostoru zvířat anebo zastavit jeho šíření důsledným čištěním a používáním ochranných pomůcek. To je však dlouhodobější a také nákladné řešení.

Ministerstvo zemědělství USA momentálně začíná s tímto úsilím pouze v deseti amerických státech.

Stačí jediná kachna

Virus ptačí chřipky se v Americe nejprve rozšířil mezi volně žijícími ptáky, kteří ho přenesli na domácí drůbež a různé druhy savců. Nyní může jediná nakažená kachna letící nad farmou slepic vypustit exkrementy, kde je mohou pozřít kuřata nebo krůty.

Drůbež chovaná na farmách má slabý imunitní systém a je čelí obrovskému environmentálnímu stresu, často jsou zvířata namačkána v drátěných klecích nebo špatně větraných prostorech. Během jednoho dne může virus H5N1 nakazit až třetinu chovu.

Velká žloutková blamáž. Restaurace v USA za pokrmy z vajec zavádějí příplatek

U nakažených ptáků se mohou objevit závažné respirační příznaky, průjem, třes a kroucení krku. Nosnice pak produkují deformovaná nebo křehká vejce. Mnoho ptáků hyne lapajíce po dechu. Někteří uhynou náhle, aniž by se u nich projevily jakékoli příznaky nákazy.

I vybíjení je kruté

Rychlost, s jakou nakažení ptáci hynou, je uváděna jako jeden z důvodů, proč úředníci považují vejce za bezpečná pro konzumaci. Většina nemocných slepic totiž pojde dříve, než snesou vejce, nebo je tak viditelně nemocná, že je snadné je z chovu vyřadit.

Jakmile chovatelé zjistí příznaky nemoci nebo úhynu, okamžitě kontaktují úřady. Pokud se testy ukážou jako pozitivní na ptačí chřipku, dostanou náhradu za utracení zbytku chovu, než se virus stačí rozšířit dál.

„Pokud by farmáři místo toho nechali virus na farmě působit, tyto infekce by způsobily velmi bolestivý úhyn téměř 100 procent kuřat a krůt,“ říká veterinární lékař David Swayne.

Výsledek by podle něj vyústil v nevídanou krizi v oblasti životních podmínek zvířat. Připouští však, že metody vybíjení ptáků mohou být také kruté, ale alespoň jsou obecně rychlejší.

Chovatelé, kteří likvidují infikovaná hejna, musí také před obnovením stavů vyčistit prostory a jejich chovy projít auditem. Často ale chtějí krizi rychle vyřešit. Pouhý ústup viru by měl vážné finanční důsledky i pro ně.

Virus zabíjí všechny ptáky

Ministr Kennedy také naznačil, že část drůbeže může být vůči ptačí chřipce přirozeně imunní. Podle odborníků však slepice a krůty postrádají geny potřebné k odolnosti vůči viru. „Způsob, jakým nyní ptáky chováme, neumožňuje velkou genetickou variabilitu,“ upozorňuje veterinářka Hansenová. V podstatě jsou to podle ní všichni stejní ptáci.

Předpisy v oblasti veřejného zdraví by také zakazovaly prodávat těch několik málo kusů, kteří by mohli nákazu přežít. V každém případě by tito ptáci mohli být chráněni pouze proti současné verzi viru H5N1, nikoliv však proti dalším variantám, které se objeví v důsledku dalšího vývoje viru.

Lži, přehánění a zavádějící tvrzení. Jaké nepravdy pronesl Trump v Kongresu

„Biologie a imunologie takto nefunguje,“ podotýká Keith Poulsen z wisconsinské veterinární diagnostické laboratoře. Dodává, že nechat virus nekontrolovaně šířit by pravděpodobně vedlo také k uvalení obchodního embarga na všechnu drůbež importovanou ze Spojených států. „Okamžitě by došlo k obrovským ekonomickým ztrátám,“ upozorňuje.

V jednom rozhovoru ministr Kennedy také naznačil, že virus zřejmě neškodí volně žijícím ptákům, protože mají vůči němu imunitu. Ve skutečnosti sice volně žijící kachny nebo vodní ptáci nemusí vykazovat příznaky, ale virus H5N1 zabíjí i je, stejně jako dravce a další volně žijící opeřence, uzavírá The New York Times.

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

Otevírací doba během Velikonoc: v Česku je zavřeno jeden den, u sousedů dva i tři

Kdy budou mít obchody o Velikonocích otevřeno a kde si nenakoupíte? Záleží na velikosti obchodu.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

Nebankovní půjčky lidé využívají na nenadálé výdaje, ne na luxus, říkají odborníci

Zažitá představa, že lidé využívají nebankovní půjčky k tomu, aby si dopřáli nedosažitelný luxus nebo zlepšili svůj životní styl, je mylná. Alespoň v Česku platí, že takto získané peníze jdou spíše...

18. dubna 2025

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

18. dubna 2025

Benátky se vrátily ke vstupnému. Bude platit déle, pro některé se zvýší

Do Benátek se po mimosezonní přestávce vrací turistický poplatek ve výši 5 eur. Městské úřady si systém zavedený loni vesměs pochvalují a stále doufají, že pomůže řešit nadměrný turismus ve městě. Na...

17. dubna 2025

Buď Peking, nebo my. Trump chce skrze cla globálně izolovat čínskou ekonomiku

Administrativa Donalda Trumpa má pracovat na nové strategii, která by v ideálním případě měla vést ke globální izolaci Číny. Prezident chce využít budoucích vyjednání s více než sedmi desítkami zemí...

17. dubna 2025

ECB dál uvolňuje měnovou politiku, sazby snížila o čtvrt procentního bodu

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na čtvrtečním zasedání podle očekávání snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Depozitní sazba se tak dostala na 2,25 procenta, sazba...

17. dubna 2025  15:52

Velikonoce jsou časem utrácení. Domácnosti na jídle nešetřily, zjistil průzkum

Zákazníci v Česku se po letech opatrnosti vracejí k větším velikonočním výdajům. Z průzkumu online supermarketu Košík.cz vyplývá, že jsou ochotní více utrácet, ale vybírají s rozmyslem. Výdaje rostou...

17. dubna 2025  15:41

Temu kvůli Trumpovi snížilo výdaje na reklamu v USA, se Sheinem brzy zdraží

„Nakupujte jako miliardář“. To byl reklamní slogan čínského online prodejce Temu, který láká na nízké ceny a široký výběr zboží. Tato společnost však oznámila, že vzhledem k celním opatřením...

17. dubna 2025  12:39

Ostrovní stát v Oceánii se konečně dočkal. Tuvalu má svůj první bankomat

Ostrovní stát Tuvalu, který patří mezi nejodlehlejší země světa, právě tento týden uvedl do provozu svůj první bankomat. Novinka je k dispozici zákazníkům v bance na hlavním ostrově Funafuti po více...

17. dubna 2025  10:37

Přestaňte fňukat, vyzývá Spojené státy čínský list. Klamete americkou veřejnost

Diplomatická přestřelka mezi Čínou a Spojenými státy pokračuje. Pár dnů poté, co Donald Trump vůči Číně zvýšil cla až na úroveň 145 procent, přišla čínská státní média s ostrou reakcí. „Spojené státy...

17. dubna 2025  10:26

Konec ruské ropy v Česku. Po 60 letech nejsme závislí na Družbě, oznámil Fiala

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě a přešlo na výhradní zásobování ropou západní cestou přes ropovody TAL a IKL. „Je to skutečně historický okamžik. Po šedesáti letech skončila...

17. dubna 2025  7:15,  aktualizováno  9:27

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

17. dubna 2025  8:48

Euru se daří, měna posiluje. Investoři ji mají za stabilní alternativu dolaru

Společné evropské měně se daří. Od počátku letošního roku euro vůči dolaru posílilo o více než 10 procent a analytici říkají, že podobné trendy mohou na trzích přetrvávat i dál. Řada investorů se...

17. dubna 2025