Lina Khanová se proslavila, když v roce 2017, ve třetím ročníku studia na právnické škole Yale University publikovala článek „Protimonopolní paradox společnosti Amazon“. Označila v něm tehdejší způsoby regulace monopolů za zoufale nefunkční a ilustrovala to především na příkladu společnosti Amazon.
Volala po zásadní změně v přístupu. Článek vyvolal nadšení mezi spotřebitelskými organizacemi a příznivci regulace byznysu, ale také velkou kritiku. Bývalý šéf Federální obchodní komise (FTC) Joshua Wright označil její přístup za „hipsterský protimonopolismus“ a obvinil ji z nepochopení toho, v čem spočívá blaho spotřebitelů a co je to rozumný regulační rámec.
Když je dominance problém. USA ženou k soudu Google, Facebook a teď i Amazon |
Hned po získání titulu z práv na Yale v roce 2018 začala Khanová pracovat jako externí právník pro FTC a také získala pozici výzkumní pracovnice na právnické škole Columbia Law School.
Co s internetovými giganty? Rozdělit!
V roce 2020 Khanová publikovala svou zásadní práci, která jí umetla cestu do současné funkce: Rozdělení platforem a obchodu. Stěžejní tezí této práce je, že internetové platformy, pokud také provozují služby, které na nich běží nebo závisí, jsou nevyhnutelně ve střetu zájmů. Ekonomické tlaky je podle ní nevyhnutelně přimějí zneužívat výhod, které jim takové propojení přináší.
Proto musí být podle Khanové platformy systémově odděleny od veškerého souvisejícího byznysu. Znamená to tedy nejen, že konglomeráty typu Google nebo Amazon mají být rozděleny, pokud zneužívají svého dominantního postavení – ale že pravidla mají být nastavena tak, aby k jejich vzniku vůbec nemohlo dojít.
Tato práce Khanové raketově urychlila kariéru. Byla zařazena na přední příčky všemožných žebříčků, od „nejvlivnější osobnost o oblasti protimonopolní regulace“ přes „největší myslitel“ až po „nejvlivnější žena“. Především ale získala přízeň levicových politiků. Prezident Joe Biden ji nominoval do funkce komisařky FTC a když ji Senát i přes silný lobbing internetových gigantů jasnou většinou schválil, obratem ji jmenoval šéfkou FTC.
Společnosti Amazon a Facebook se po jejím jmenování domáhaly alespoň toho, aby byla vyloučena z projednávání jejich budoucích případů, s poukazem na to, že její minulost jasně indikuje, že nebude nestranná. To se jim sice nepodařilo, ale zatímní vývoj naznačuje, že aktivistické kořeny Khanové mohou pro FTC představovat problém. Politici z řad demokratů sice nad Khanovou drží ochrannou ruku, ale na argumenty ohledně jejího údajného přílišného aktivismu mohou slyšet soudy.
Převzetí herního giganta Microsoftem se blíží, padla další překážka |
Kritici Khanové tvrdí, že právě to bylo důvodem, proč ztroskotala snaha FTC zablokovat akvizici obřího herního studia Activision Blizzard ze strany společnosti Microsoft.
Pro Khanovou jde o zásadní fiasko: soud totiž odmítl akceptovat argumentaci, vycházející ze zmíněné práce Rozdělení platforem a obchodu – a svým rozhodnutím naopak dané sloučení platformy a souvisejícího obchodu povolil.
Pro Amazon, Google nebo Facebook naopak může jít o model, jak zdánlivě zoufalou situaci, kdy mají svého největšího kritika v čele klíčového regulačního úřadu, přežít. Agresivní opatření doprovázená zuřivou argumentací totiž mohou soudy hodnotit jako agresivní a zuřivé – a jako takové je odmítat.