Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching během...

Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching během setkání zemí G20 v japonské Ósace (29. červen 2019) | foto: AP

Obchodní válka se chýlí ke konci. Dosáhli jsme dohody, oznámil Trump

  • 27
Čína a USA dosáhly první fáze obchodní dohody, oznámil na twitteru americký prezident Donald Trump. Pokrok ve vzájemném jednání dvou největších světových ekonomik by mohl ukončit obchodní válku, kterou země vedou od loňského roku. Spojené státy podle Trumpa nezavedou dodatečná cla na čínský dovoz, jež měla původně platit od neděle.

Číňané se podle Trumpa zavázali ke „strukturálním změnám“ a slíbili nakoupit americké zemědělské produkty a další zboží. Stávající 25procentní cla na čínský dovoz zůstanou v platnosti, kvůli dohodě však Trump stopl dodatečná 15procentní cla na zboží v hodnotě 160 miliard dolarů, jež měla vstoupit v platnost v neděli.

13.prosince 2019 v 16:25, příspěvek archivován: 13.prosince 2019 v 16:47

We have agreed to a very large Phase One Deal with China. They have agreed to many structural changes and massive purchases of Agricultural Product, Energy, and Manufactured Goods, plus much more. The 25% Tariffs will remain as is, with 7 1/2% put on much of the remainder....

Zatím jde pouze o první fázi konečné dohody. Vyjednávání o dalším postupu však podle amerického prezidenta začne „okamžitě“. Uzavření dohody potvrdili také zástupci Číny. Obě strany by nyní měly spolupracovat v přípravě smlouvy tak, aby ji bylo možné podepsat co nejdřív.

Trumpova cla platí místo Číňanů Američané, plyne ze studie centrální banky

Agentura Reuters v pátek informovala, že USA kromě pozastavení plánovaných cel také sníží existující cla na čínský dovoz až o 50 procent. S odvoláním na nejmenované americké zdroje rovněž uvedla, že Čína se výměnou za ústupky zaváže, že příští rok nakoupí americké zemědělské produkty za 50 miliard dolarů. To je dvojnásobek oproti roku 2017, tedy před začátkem čínsko-americké obchodní války.

Investoři pokrok v jednání vítají

Donald Trump již ve čtvrtek na twitteru napsal, že se blíží „významné dohodě“ s Čínou. Akciové trhy zareagovaly na zprávy o blížící se dohodě růstem.

12.prosince 2019 v 15:35, příspěvek archivován: 13.prosince 2019 v 15:53

Getting VERY close to a BIG DEAL with China. They want it, and so do we!

Dow Jonesův index během čtvrtečního obchodování poskočil o téměř 300 bodů, index Standard & Poor’s 500 a index technologického trhu Nasdaq uzavřely obchodování na nových rekordních maximech.

V pátek táhla vyhlídka konce obchodní války i asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal 2,3 procenta, hlavní index hongkongského akciového trhu Hang Seng stoupl o dvě procenta a hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite uzavřel se ziskem 1,2 procenta.

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.