Americké úřady v pátek uzavřely kalifornskou společnost SVB a v neděli pak newyorskou firmu Signature. Kvůli pádu společností SVB a Signature se dostaly pod značný tlak ceny akcií bankovních společností ve Spojených státech i v Evropě. Pád SVB je největším krachem banky ve Spojených státech od roku 2008, kdy vrcholila globální finanční krize.
SVB se specializovala na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem. Signature byla komerční banka s pobočkami pro soukromé klienty v New Yorku, Connecticutu, Kalifornii, Nevadě a Severní Karolíně. Měla osm oblastí podnikání, včetně komerčních nemovitostí a digitálního bankovnictví. Téměř čtvrtina jejích vkladů byla ze sektoru kryptoměn.
Další pád americké banky. Po SVB krachla newyorská Signature Bank |
Americký prezident Joe Biden v pondělí ujistil, že americký bankovní systém je bezpečný a že vláda učiní vše pro ochranu střadatelů. „Američané se mohou spolehnout, že bankovní systém je bezpečný,“ řekl Biden. „Vaše vklady tam budou, až je budete potřebovat,“ dodal. Uvedl také, že požádá Kongres a regulační orgány, aby posílily bankovní pravidla.
Evropská komise (EK) uvedla, že situaci sleduje. Upozornila nicméně, že SVB byla v Evropské unii přítomna jen ve velmi omezené míře. „Bereme na vědomí rychlou a rozhodnou reakci amerických úřadů. Na úrovni EU je přítomnost Silicon Valley Bank velmi omezená a my jsme v kontaktu s příslušnými úřady,“ řekl mluvčí EK.
Největší krach banky v USA od finanční krize. Silicon Valley Bank padla |
Viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová uvedla, že v českém bankovním sektoru nepůsobí banky s podobným obchodním modelem, jako měly SVB a Signature. „Česká národní banka pozorně sleduje situaci v USA, kde došlo k selhání dvou středně velkých bank,“ sdělila Zamrazilová.
„V českém bankovním sektoru nepůsobí banky s obchodním modelem podobným bankám, které se dostaly do problémů v USA. Domácí banky jsou dobře kapitálově vybavené a jsou povinny dodržovat přísná regulatorní pravidla včetně těch pro řízení likvidity,“ doplnila.
K dominovému efektu nedojde, tvrdí analytik
Analytici se shodují, že krach obou amerických bank neznamená začátek nové finanční krize. „Přestože se jedná o největší krach od roku 2008, dnešní situace se od finanční krize z toho roku liší. Světová ekonomika je na tom nesrovnatelně lépe. SVB nehrála v systému tak významnou roli jako Lehman Brothers před svým pádem v roce 2008. Nemělo by tedy dojít k žádnému dominovému efektu,“ uvedl analytik společnosti Portu Marek Malina.
Vyřešte to rychle, hrozí průšvih, volají věřitelé padlé Silicon Valley Bank |
„Padlé banky byly totiž v mnoha ohledech specifické. Obecně můžeme říct, že hlavu jim setnuly vysoké úrokové sazby. Kvůli prudkému růstu depozit vsadily na nákupy dluhopisů, jejichž ceny ovšem klesaly s růstem sazeb. Depozita ve standardních bankách rostla v posledních letech několikanásobně pomaleji, což omezuje možnosti jejich ztrát. Navíc padlé banky se soustředily na podnikání v kryptu, navíc v mladých společnostech – tedy pouze v malém koutku bankovního trhu,“ uvedl analytik XTB Jiří Tyleček.
Krach finančních společností SVB a Signature Bank vedl v pondělí k výraznému poklesu na evropských akciových trzích. Prudce oslabovaly například akcie německé finanční společnosti Commerzbank či francouzské banky Société Générale.
Klesaly také ceny akcií britské banky HSBC, která oznámila, že za symbolickou jednu libru získá britskou součást zkrachovalé SVB. Americké akcie zahájily dnešní obchodování poklesem, později však ztráty smazaly a posilovaly.