Podle výzkumné společnosti Cerulli Associates se v příštím čtvrtstoletí v USA očekává obrovský přesun majetku přibližně ve výši 105 bilionů dolarů. Jen v příštím roce má připadnout dědicům 2,5 bilionu dolarů.
Okruh příjemců jmění je však relativně malý. Analýza agentury Bloomberg zjistila, že pouze 20 procent amerických domácností se v posledních desetiletích dočkalo významného daru, svěřenského fondu nebo dědictví po zemřelém členu rodiny.
Baby boomersNarozeni: 1946–1964 Další názvy: poválečná generace, šťastná generace Charakteristika: Silné ročníky narozené během ekonomické prosperity v USA. Jejich život ovlivnilo mocenské rozdělení na Východ a Západ. Mají pevné morální zásady, respektují autority, instituce a hierarchii. Práce: Byli rádi za jakoukoli práci. Tvrdě pracovali a nepožadovali rychlý kariérní postup. Rodina: S rodiči často žili ve dvougeneračních domech či bytech a bylo samozřejmostí, že se o ně ve stáří postarají. Zajímavost: Ve 21. století tato početně silná generace začala odcházet do důchodu, což s sebou nese velkou ekonomickou zátěž. |
To, co vypadá jako lakota, však může být převlečená ohleduplnost. „Lidé narození v této době budou pravděpodobně držet svůj majetek po celý život kvůli nejistotám spojeným se stárnutím,“ říká Susan Hirshmanová, ředitelka správy majetku ve společnosti Schwab Wealth Advisory.
„S blížící se osmdesátkou začíná být představa a strach z toho, že se stanou přítěží pro své blízké, reálnější, a proto si aktiva drží pro svůj klid,“ dodává.
Touha po štěstí
Bohatí příslušníci generace mileniálů (ročníky 1985–2000) i generace X (1965–1980) podle Hirshmanové přikládá větší hodnotu zážitkům než hmotným věcem, které podporují jejich štěstí. „Vidíme, že se to projevuje v jejich touze rozdělit bohatství svým rodinám během života, aby se mohli podělit o radost a vytvořit si vzpomínky.“
Američané s investovatelným majetkem vyšším než jeden milion dolarů celkově uvedli, že plánují během svého života rozdělit přibližně 40 procent svého majetku. V průměru očekávají, že přesunou přibližně 4,1 milionu dolarů. Velká část této hodnoty, asi 40 procent, bude mít podobu nemovitostí. Dalších 31 procent budou tvořit investice, osmnáct hotovost a jedenáct výnosy ze životního pojištění.
Online průzkum společnosti Logica Research pro Schwab se prováděl mezi 8. srpnem a 2. zářím a zúčastnilo se ho 1 005 Američanů s investovatelným majetkem v hodnotě jeden milion dolarů a více, s výjimkou domů a penzijního majetku, uzavírá Bloomberg.