Irsko, Itálie či Španělsko. To jsou destinace, které Američané dlouhodobě nejvíce vyhledávají, když chtějí dát USA sbohem. Původně poměrně snadná cesta k novému životu se však změnila v komplikovaný byrokratický proces, píše agentura Bloomberg. Země se navíc postupně odkláněj i od takzvaných zlatých víz.
Éra zlatých víz v Evropě končí. Cizinci tlačili ceny nemovitostí vzhůru![]() |
„Je to jako závod s časem. Je to úplně jiná kategorie klientů, než na kterou jsme byli zvyklí,“ říká Kelly Cordesová, zakladatelka společnosti Irish Citizenship Consultants. Proti loňsku aktuálně zpracovává zhruba dvojnásobek počtu žádostí o irské občanství. Přitom už rok 2024 byl rekordní, neboť si irské pasy vyřídilo celkem 32 tisíc Američanů.
Proces získání občanství je pro Američany komplikovanější i v Itálii. Země po dobu několika desítek let umožňovala získat občanství zájemcům s italskými předky sahajícími až do 19. století. Během letošního března se ale italská vláda rozhodla nastavená pravidla změnit a omezila nárok jen na potomky v přímé linii, tedy maximálně na rodiče a prarodiče.
Na podobný přístup sází i Spojené království, které navíc zpřísňuje i pravidla pro poskytování víz a omezuje možnosti zahraničním studentům, jenž chtějí do země přivézt svou rodinu.
Malta musí zrušit systém „zlatých pasů“. Je v rozporu s právem EU, rozhodl soud![]() |
Řada bohatších Američanů v minulosti sahala po takzvaných zlatých vízech. Jsou to speciální programy, které výměnou za investice v zemi nabízejí bohatým osobám trvalý pobyt a v některých případech i občanství. Nyní se ale zlatá víza z evropských států postupně vytrácejí. Zcela se od nich během letošního roku odklonilo Španělsko. Už v roce 2022 podobně zareagovala také Velká Británie.
Zlatá víza jsou stále aktivní v Řecku a Portugalsku. I tyto ekonomiky ale postupně zpřísňují pravidla, která se jich týkají. V dubnu letošního roku navíc Evropský soudní dvůr rozhodl, že podobný program na Maltě je v rozporu s právem Evropské unie.
Stoupá poptávka po vízech pro digitální nomády
Ačkoliv zlatá víza se pomalu stávají minulostí, mají osoby ze zahraničí stále i jiné možnosti, jak se třeba do Evropy pracovně dostat. Stoupá zájem o takzvaná nomádská víza umožňující život v Evropské unii osobám, jež pracují na dálku. „Zájem o tato víza je nyní proti konci loňského roku zhruba trojnásobný,“ říká Samantha Wilsonová, šéfka agentury Smart Move Italy.
Příkladem je Američanka Jacqueline Balloneová z Portlandu. Ta řeší stěhování do italské Umbrie, kde už žijí její rodiče. „Nejde jen o kvalitu života, ale i o pocit bezpečí. V naší čtvrti se stále častěji objevují neonacistické nápisy. Už toho mám dost. Potřebuju nový začátek,“ tvrdí.
Británie bojuje s migrací. Chce omezit víza studentům, u kterých hrozí žádost o azyl![]() |
Stále častější jsou také takzvaná důchodová víza, o kterých momentálně uvažuje i padesátiletá Heather McLeanová z Minnesoty. Důchodová víza jsou v jednotlivých státech podmíněna doložením pasivnímu příjmu a zajišťují dlouhodobý pobyt bez práce.
McLeanová se svým manželem zvažuje přesun do Francie či Španělska. „Situace doma se změnila k nepoznání. Ještě před půl rokem bych si ani nepomyslela, že tato možnost bude vůbec na stole,“ uzavřela Američanka pro Bloomberg.