Unie ušila novou dohodu o rozpočtové odpovědnosti. Češi stojí mimo

  21:21aktualizováno  23:38
Evropští státníci se po šesti hodinách na summitu v Bruselu dohodli na novém paktu o rozpočtové kázni. Proti 25 zemím Evropské unie ale stojí Česká republika a Velká Británie, které s podobou smlouvy o přísnějších rozpočtech nesouhlasí.

Premiér ČR Petr Nečas. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lídři v EU se dohodli na nové smlouvě o fiskální odpovědnosti. Jejím cílem je pod hrozbou sankcí držet na uzdě schodky národních vlád. Strukturální schodky by měly být vyrovnané nebo v přebytku. Toho se nezúčastní ČR a Británie. Třebaže unijní země bez eura se připojit nemusely, všechny kromě zmíněných dvou to udělaly.

Premiér Petr Nečas si nechal ale otevřená zadní vrátka: nevyloučil, že by se k paktu ještě přidala. Dnes to prý neudělala kvůli složité ratifikaci v Česku a kvůli výhradám se smlouvou jako takovou.

"Jenom Češi a Britové zůstávají mimo," řekl novinářům Fredrik Reinfeldt, švédský premiér, který původně také protestoval proti slabé přítomnosti u stolu eurozóny, ale stejně jako Poláci ustoupil.

Británie svou účast odmítla už na předchozím unijním summitu v prosinci a změna jejího postoje se nečekala. Česko dlouho váhalo, spíše se k dohodě stavělo s despektem, ale striktní nesouhlas zástupci nikdy nevyjádřili.

"Česká republika uvedla, že kvůli ratifikačním důvodům dnes večer nemůže říci ´ano´," dodal Reinfeldt. Pokud by si to Česko rozmyslelo, má čas do začátku března, kdy má být dokument podepsán.

Česko se schovává za referendum. Kalousek kroutí hlavou

Petr Nečas, který byl na jednání v Bruselu přítomen, označil už během dne pakt za absolutně nepřijatelný pro ČR. Vadilo mu například, že by Česko nebylo plnohodnotným účastníkem budoucích summitů zemí eurozóny, které se mají konat minimálně dvakrát ročně. Dalším nedostatkem podle něj je také fakt, že z paktu nepochopitelně vypadla podmínka pro země mít státní dluh do výše 60 procent HDP.

To v pořadu Hyde Park kritizoval také ministr financí Miroslav Kalousek. I když se na jednu stranu s premiérem shodl, vadí mu, že ODS (podle jeho slov neodvážně) argumentuje nutností uspořádat o paktu referendum. "Připojením k paktu přijdeme o jedinou suverenitu. O právo chovat se finančně nezodpovědně... Vláda rozpočtové odpovědnosti se nechce mezinárodně zavázat k rozpočtové odpovědnosti. To je velká legrace," řekl večer v pořadu České televize.

Kalousek není sám, kdo postoj české vlády nechápe. "Nejsem dostatečně obeznámen s detaily toho, oč běží v Praze, abych mohl pochopit, proč to pro ČR bylo přijatelné v prosinci a nyní už ne," poznamenal nechápavě francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Český premiér podle něj partnerům sdělil, že z ústavních důvodů nechce přistoupit k chystané smlouvě.

Podle finální dohody se budou premiéři eurozóny scházet minimálně dvakrát za rok zvlášť, aby mluvili o slaďování hospodářských politik a projednávali strategie kolem společné měny. Jednou ročně pak budou přizvaní všichni, kdo dohodu podepíšou, k diskusím o tématech, jako je budoucnost eura a konkurenceschopnost.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Airbus chce sledovat své cestující. Do letadel plánuje zavést senzory

Dopravní letadlo Airbus A350-900, které společnost Singapore Airlines nasazuje...

Největší evropský výrobce letadel Airbus chce mít své cestující pod dohledem. Pomocí speciálních senzorů rozmístěných...

Čína otevřela krizové rezervy. Chybí vepřové pro 130 milionů lidí

Ilustrační snímek

Africký mor prasat zasáhl čínské hospodářství ve velkém. V minulém roce na něj uhynulo asi 100 milionů prasat a v...

Největší jeřáb na světě „Velký Karel“ staví Angličanům jádro

Sestavení největšího jeřábu na světě trvalo tři měsíce.

Účty za výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C šplhají do nebe. Není proto divu, že na projektu s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz