Ukrajina tvrdí, že zaplatila Rusku dluh za plyn. Moskva o tom neví

  17:57aktualizováno  19:40
Ukrajina dnes údajně splatila celou částku, kterou dlužila za ruský plyn. Prohlásil to ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Zástupci ruského plynárenského gigantu Gazprom ale tvrdí, že podnik peníze ještě nedostal. Spor tak ještě není urovnán.

Hrozilo, že konflikt naruší dodávky do zemí EU včetně Česka. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Stále tedy hrozí, že kvůli sporu o splacení ukrajinského dluhu ve výši zhruba dvou miliard dolarů (zhruba 38 miliard Kč) Gazprom od Nového roku přeruší dodávky ruského plynu. To by mohlo postihnout i země střední a západní Evropy.

"Byla dodána splátka nejen za listopad, ale i za prosinec," uvedl Juščenko na webové stránce svého úřadu; podle něj je tak celá záležitost "plně urovnána". Dodal, že splacení dluhu nyní umožňuje uzavřít s Ruskem dohodu o dodávkách a cenách na příští rok. V Moskvě v těchto dnech jednají nejvyšší činitelé Gazpromu a ukrajinského Naftogazu, aby odvrátili hrozbu zastavení dodávek z Ruska.

"Ještě ty peníze nevidíme. Je příliš brzy, abychom mohli mluvit o splacení dluhu," řekl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Mluvčí předtím uvedl, že firma již začala s přípravou na přerušení dodávek na Ukrajinu.

Ukrajinská vláda dnes pověřila státní podnik Naftogaz, aby zaplatil ruskému plynárenskému koncernu Gazprom svůj dluh a peníze do částky dvou miliard dolarů si na to půjčil od domácích státních bank Oščadbank a Ukreksimbank.

MIuvčí Naftogazu Valentyn Zemljanskyj však agentuře AP řekl, že dnes bude převedeno Gazpromu jen 1,5 miliardy dolarů, to znamená dluh bez penále; Gazprom ovšem vyčísluje ukrajinský dluh na 1,7 miliardy dolarů a penále na 450 milionů.

Obě strany se také musí dohodnout na podmínkách dodávek na příští rok, zejména na ceně. Ukrajina letos platila za ruský plyn 179,50 dolaru za 1 000 krychlových metrů, necelou polovinu toho, co platí evropští zákazníci.

Gazprom však chce pro příští rok cenu podstatně zvýšit, na 418 dolarů.

Zastavení dodávek Ukrajině by mohlo narušit tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, podobně jako se to stalo počátkem roku 2006. Přes Ukrajinu do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny.

Obě strany mají nyní kvůli globální finanční krizi těžké problémy.

Ukrajinská ekonomika je krizí těžce zasažena a Kyjev se musel obrátit o pomoc na Mezinárodní měnový fond. Ani Gazprom však na tom není finančně nejlépe, protože musí novými a dražšími úvěry refinancovat vysoký zahraniční dluh a propad světových cen ropy znamená i budoucí pokles cen jeho plynu. Gazprom má nesplacené úvěry celkem 60 miliard dolarů a je nejzadluženějším podnikem v Rusku.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Zambie zakázala nápoj řízlý viagrou, muž si stěžoval na nežádoucí erekci

Viagra

Zambijské úřady zakázaly energetický nápoj „pančovaný“ viagrou. Jeden z konzumentů si loni podle agentury Reuters...

H&M a Zara mají problém. Lidé čím dál víc nakupují použité oblečení

Nákup oblečení z druhé ruky může být výhodnější než v řetězcích.

Oděvní řetězce už si nekonkurují jen mezi sebou. Přibývají on-line prodejci a secondhandové oblečení. Za deset let bude...

Zdraví, voda a umělé mozky. Izrael láká na investice

Start-upy už dávno neznamenají jen Tel Aviv. Hodně se jim daří i v tak...

Blízkovýchodní země patří mezi světové lídry v nových technologiích. Izraelci létají do vesmíru, plánují města řízená...

Najdete na iDNES.cz