Cement je klíčovou surovinou pro výstavbu silnic, budov i další důležité infrastruktury. Při výrobě tohoto materiál vzniká obrovské množství emisí uhlíku ze spalování paliv, které slouží k vytápění pecí. Další emise vznikají i z těžby či z dalšího zpracování vápence.
Kdybych mohl, dočasně cementárnu zavřu, říká šéf Lafarge Cement |
Společnosti Holcim a CRH se proto rozhodly zainvestovat 75 milionů amerických dolarů (asi 1,7 miliardy dolarů) do startupu Sublime Systems. Ten stojí za novou metodou výroby cementu, která podle prvních testů dokáže proti standardním postupům vyprodukovat až o 90 procent méně emisí, píše agentura Bloomberg.
Na každou tunu vyrobeného cementu vznikne podle odhadů asi jedna tuna emisí oxidu uhličitého. Celkem se tímto způsobem v roce 2022 vyprodukovalo zhruba 4,1 miliard tun emisi uhlíku. Za více než polovinou této hodnoty stojí Čína, kde se v posledních letech masivně staví nové nemovitosti.
Místo pece elektrolyzér
Celý svět ale čím dál více směřuje k zeleným alternativám a tyto snahy se týkají právě i cementu. Výzkumníci společnosti Sublime Systems i proto přišli s momentálně nejméně fosilně náročným cementem na světě. Vápno namísto v rozžhavených pecí vzniká v elektrolyzéru za pokojové teploty.
Moderní stavebnictví je toxický koktejl. Ekologickou variantou je konopí |
„Pilotní testy poukázaly na obrovský úspěch a podařilo se nám snížit emise oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s klasickou metodou,“ říká spoluzakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Sublime Systems Leah Ellisová.
Její americký startup momentálně pracuje na svém vlastním komerčním závodu v americkém státě Massachusetts. Roční výrobní kapacita by se měla pohybovat okolo 30 tisíc tun a jeho kompletní dokončení je v současné chvíli plánováno na rok 2026.
Ellisová pro Bloomberg zároveň uvedla, že jedním z cílů firmy je poskytnutí technologie dalším produkčním podnikům, které již mají potřebnou infrastrukturu a funkční dodavatelský řetězec. Tyto již existující cementárny by mohly díky nové technologii modernizovat své staré provozy nebo vystavět úplně nové.
Cena jako problém
Aby se současný úspěch amerického startupu přerodil v opravdový byznysový úspěch, musí firma na této cestě překonat ještě několik překážek. Mezi ně se řadí také značné náklady. Další potíží může být i poptávka. Nízkouhlíkový cement je totiž ve srovnání s tím klasickým dražší. Celý stavební průmysl ale už nyní pracuje s minimálními maržemi.
Sůl, cihly nebo beton. Startupy přicházejí s novými způsoby uchovávání energie |
„Dnešní cement je velmi levný. Jeho cena se na americkém trhu momentálně pohybuje okolo 150 dolarů za tunu. Tomu bohužel nemůžeme hned konkurovat,“ vnímá současnou situaci Ellisová. Věří však, že cena zeleného cementu bude v dalších letech rychle klesat.
Situaci mohou změnit státy, respektive účinné právní předpisy. Ty mohou nutit stavební firmy k tomu, aby čistý beton pro výstavbu používaly. Kritici zároveň říkají, že pouze investice do nových startupů ze strany největších cementáren nestačí. Je totiž třeba toto rozhodnutí přetavit i v konkrétní činy.
„Jsme rádi, že společnosti jako Holcim se rozhodly investovat do startupu, který se zaměřuje na vývoj i výrobu zeleného cementu. Zároveň ale chceme, aby představil jasný a transparentní plán, jak firma hodlá dekarbonizovat své již existující a fungující podniky v USA,“ uzavřel pro Bloomberg Ash Lauth, který stojí v čele iniciativy na dekarbonizaci amerického průmyslu.