Koronavirová pandemie změnila mnoha miliardářům pohled na jejich život. Ti starší s velkou rodinou si mnohem více než dřív zajímají o dostupnost špičkové zdravotní péče, kvalitního školství a o bezpečnost, informovala agentura Bloomberg.
Migraci nejmajetnějších lidí výrazně ovlivňují i politické faktory. Příkladem je Singapur, který v posledních měsících zažívá obrovský příliv bohaté vrstvy z Číny, a to hlavně v důsledku tvrdého postupu Pekingu vůči soukromému sektoru. Řada majetných odchází i z Velké Británie, neboť se obávají daňových reforem, na kterých pracují vládní Labouristé.
Francouzští miliardáři doplatili i na volby. Arnault se propadl za Muska i Bezose |
Zpráva UBS Group mimo jiné upozorňuje na to, že za posledních deset let výrazně vzrostl počet potomků největších miliardářů, a to dokonce až o 56 procent.
Zájem o Ameriku
Z pohledu krátkodobých a střednědobých investic se miliardáři zajímají hlavně o Severní Ameriku. Lákají je technologické inovace, mezi které se řadí i generativní umělá inteligence či léky na hubnutí.
Zároveň platí, že asi 40 procent dotázaných miliardářů plánuje během příštích 12 měsíců zvýšit své investice do nemovitostí. Výrazně více plánují vložit i do zlata a dalších drahých kovů. Populární stále budou také akcie na rozvinutých trzích.
Asi třetina miliardářů momentálně drží kvůli obavám z geopolitických rizik větší objemy hotovosti.
Rovnostářské Švédsko překvapuje. Žije tam více miliardářů než v USA |
Ze zprávy UBS rovněž plyne, že počet světových miliardářů se poslední dekádu zvýšil o 50 procent. Jejich čisté jmění za tuto dobu stouplo o 121 procent na úroveň 14 bilionů amerických dolarů.
Od roku 2020 se ale tvorba globálního bohatství zpomalila, a to hlavně kvůli situaci v Číně, kde rostou společenské tlaky na budování kolektivní prosperity, uzavírá zpráva UBS.