Po celém světě stávkovali řidiči Uberu. Vybrali si ten „nejlepší čas“

  20:30aktualizováno  20:30
Řidiči alternativní taxislužby Uber ve Velké Británii, USA, Brazílii a Austrálii protestovali proti nízkým platům a špatným pracovním podmínkám. Stávky přicházejí zrovna ve chvíli, kdy se vedení společnosti připravuje na svůj debut na akciových trzích.

Logo společnosti Uber (14. 9. 2018). | foto: Hannah MckayReuters

Tisícovky řidičů ve středu protestovaly v různých městech světa proti tomu, co jeden britský odborový svaz označil za „mizerný plat“ a také proti nevyhovujícím pracovním podmínkám. 

V Británii se protesty konaly v Londýně, Birminghamu, Nottinghamu a Glasgow. Mezi americká města, ve kterých se řidiči Uberu připojili ke stávce, patří Chicago, Boston, Los Angeles, New York, San Francisco nebo Washington DC. V USA se navíc ke stávkujícím připojili také řidiči konkurenční firmy Lyft. Napsal o tom britský deník The Guardian.

Řidiči a odbory si na protesty vybrali ten „nejlepší čas“. Uber se tento pátek totiž chystá vstoupit na burzu. Vzhledem k tomu, že je dlouhodobě ve ztrátě, snažil se doposud přesvědčit své budoucí investory o tom, že se již vypořádal se skandály z minulých let. Celosvětová stávka ovšem svědčí o opaku. Jak uvádí CNN, Uber očekává, že vydělá zhruba 10 miliard dolarů. Podle listu The New York Times firma neplánuje stanovit cenu svých akcií výše než 47 USD. Tato částka by Uber zhodnotila na přibližně 86 miliard dolarů.

Majitelé bohatnou, řidiči musí jezdit čím dál víc

Mnoho britských řidičů vypnulo na protest svou aplikaci Uber ve středu mezi 7:00 a 16:00. Asi 30 řidičů a zástupci odborů protestovali před hlavní budovou Uberu ve východním Londýně. Skandovali hesla a nechyběl nápis: „Miliardy šéfům, bídné platy pro řidiče“. 

Protesty v Londýně organizovali Nezávislí pracovníci Velké Británie. Svaz vyžaduje zvýšení jízdného z 1,25 liber (36 korun) za míli na 2 libry (57 korun) za míli a snížení provizí, které musí řidiči platit Uberu z 25 procent na patnáct. Další podmínkou je status zaměstnance, aby mohli řidiči dostávat minimální mzdu, pobírat dovolenou a nemocenskou.

Odbory také chtějí učinit přítrž nespravedlivému propouštění. Řidiči si postěžovali deníku The Guardian, že pokud je například Uber odřízne od aplikace kvůli stížnostem zákazníků, neexistuje způsob, jakým by se mohli odvolat.

 „Není správné, že lidé jako Travis mají stálé více miliard a řidiči musejí pracovat pořád déle a déle, aby si vydělali,“ okomentoval situaci Mahboob Alam, který pro Uber jezdí již čtvrtým rokem. Alam také řekl, že byl v minulém měsíci na dva týdny „deaktivován“, v důsledku čehož nemohl pracovat. Dodal rovněž, že Uber od roku 2012 čtyřikrát snížil jízdné a jeho nízké tarify způsobily, že z trhu museli odejít někteří z jeho konkurentů.

Uber se brání

Analýza odborů naznačuje, že řidiči jezdící pro Uber ve Velké Británii vydělávají v průměru 5 liber (142 korun) za hodinu, což je mnohem méně, než je zákonná minimální mzda ve výši 8,21 liber (234 korun) pro osoby starší 25 let. Uber zase tvrdí, že studie Oxford University zjistila, že průměrný řidič v Londýně si po odečtení nákladů, včetně poplatku Uberu, za hodinu vydělá více než 11 liber (313 korun).

V New Yorku byli někteří řidiči offline mezi 7:00 a 9:00, zatímco řidiči v Los Angeles protestovali celých 24 hodin. „Řidiči pomohli vybudovat tyto miliardové společnosti a je prostě špatné, že tolik lidí je i nadále placeno bídným platem, zatímco investoři ze Silicon Valley dál bohatnou na jejich práci. Všichni řidiči si zaslouží spravedlivou odměnu,“ prohlásil výkonný ředitel odborového svazu nezávislých řidičů v New Yorku Brendan Sexton.

Uber na svou obhajobu uvedl, že učinil řadu zlepšení v oblasti „zaměstnaneckých“ výhod. Poskytuje například bezplatné pojištění a telefonickou podporu pro řidiče.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

CK Fischer mění majitele. Vznikne kolos s třetinovým podílem na trhu

ilustrační snímek

Německý majitel Exim Tours nebo supermarketů Billa chce v Česku vytvořit turistického obra. Od investiční skupiny KKCG...

Další z rubriky

Méně masa a více péče o půdu. Zemědělství se musí změnit, uvádí analýza

Ilustrační snímek

Celosvětové zemědělství potřebuje změnu, protože škody, které způsobují současné postupy v zemědělství jsou vyšší než...

Dětské menu bez hračky. McDonald´s a Burger King šetří životní prostředí

Happy Meal od MC Donald´s.

Společnost Burger King oznámila, že ve snaze chránit životní prostředí přestane ve svých britských pobočkách prodávat...

Co se kam vejde. K populární Tetris challenge se připojili i čeští hasiči

Tetris challenge v podání hasičů Středočeského kraje.

Záchranáři, policisté, hasiči, i příslušníci armády po celé Evropě se účastní populární výzvy na sociálních sítích...

Konec vysedávání v kavárně. Kafe se objedná v aplikaci a jen vyzvedne

Ilustrační snímek

Kavárenský řetězec Starbucks začal stavět novou výdejnu kávy. Nápoj v ní půjde objednat jen přes mobilní aplikaci,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz