Uber finančně krvácí. Záchranu hledá na burze

  9:30aktualizováno  9:30
Uber se chce vymanit z červených čísel vstupem na burzu. V průběhu tohoto týdne o této možnosti promluvil generální ředitel společnosti Dara Khosrowshahi. Alternativní taxislužba společnost také potvrdila, že do budoucna doufá v investici známého investora Warrena Buffetta.

Generální ředitel Uberu Dara Khosrowshahi (22. 11. 2017). | foto: Reuters

„Pokud jde o profil společnosti, jsme v dobré pozici. Co se týče zisku a marže, stále se zlepšujeme,“ řekl Khosrowshahi.

Uber zatím neoslovil žádnou z bank, která by vstup na burzu realizovala. Podle svého generálního ředitele má však společnost velmi silnou platební bilanci. „Myslím, že máme nakročeno k tomu, abychom první akcie nabídli v roce 2019,“ řekl Khosrowshahi pro CNBC.

Fotogalerie

Loni společnost řešila hned několik skandálů, mezi nimi byl i hackerský útok na více než 57 milionů zákazníků a řidičů, či sexuální obtěžování (podrobnosti v tomto článku). Do toho se společnost dlouhodobě propadá do ztráty. Provozovatel Uber Technologies v loňském roce hospodařil se ztrátou 4,5 miliardy dolarů (v přepočtu asi 92 miliard korun).

Koncem května společnost Uber nicméně uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku došlo k silnému růstu příjmů a ke snížení ztrát. Čisté příjmy podle Uberu vzrostly oproti roku 2004 o 67 procent a ztráty se meziročně snížily o 49 procent. V lednu potom Uber uzavřel dohodu se společností SoftBank, japonský konglomerát spolu s dalšími investory získal v Uberu podíl 17,5 procenta.

Podle agentury Bloomberg situaci firmy ještě víc komplikuje situace na trhu práce - řidičů je málo. Míra nezaměstnanosti se navíc neustále snižuje. 

Rodí se manažerský tým

Dříve než Uber vstoupí na burzu, chce Khosrowshahi vybudovat svůj první manažerský tým. Prvním krokem bude najmutí finančního ředitele. 

Generální ředitel Khosrowshahi v rozhovoru pro CNBC zmínil také investora Warrena Buffetta, který by se mohl stát jedním z investoru. Buffett v minulosti uvedl, že šéfa Uberu obdivuje. Počátkem letošního roku sám uvažoval o investici tří miliard dolarů (přibližně 66 miliard korun) právě do společnosti Uber Technologies, podle agentury Bloomberg však dohoda padla kvůli neshodám ohledně podmínek.

Jde to i bez Buffetta

„Jedním z mých životních cílů bylo získat Buffetta jako investora do něčeho, čeho jsem sám součástí. Ale zklamal jsem,“ svěřil se Khosrowshahi s tím, že doufá, že by se na investici mohli jednoho dne dohodnout. „Nemyslím si, že bychom se museli nutně přizpůsobovat typické Buffettovské investici. Rozdílnost by pro nás naopak mohla být výhodou,“ konstatoval.

I když Khosrowshahi v investici Buffetta doufá, nepovažuje ji za prioritu. Tou je momentálně zmíněné budování manažerského týmu, postavení funkčního a udržitelného ekonomického modelu a hlavně veřejný úpis akcií. 

Khosrowshahi také řekl, že chce pole působnosti Uberu rozšířit. „Ať už jde o auto, kolo, chůzi nebo cestu autobusem či metrem, chceme být ti, kteří cestující přepraví z bodu A do bodu B,“ prohlásil. Začátkem května Uber předvedl i prototyp takzvaného létajícího auta, které vzhledem připomíná obří dron. 

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Big Mac už výhradně nepatří McDonald’s, firma v EU přišla o ochranu

McDonald’s

McDonald‘s prohrál spor o ochrannou známku značky Big Mac s irskou sítí fastfoodů Supermac’s. Na základě rozhodnutí...

Slovenská dekáda s eurem. Lidé si zvykli, osm z deseti by neměnilo

Ilustrační snímek.

V sobotu 17. ledna 2009 přestaly na Slovensku platit koruny a začalo se platit výhradně eury. Prvotní obavy ze...

Čína se opřela do gigantů. Označili Tchaj-wan a Hongkong za samostatné

Ilustrační foto

Čínská akademie sociálních věd plánovala, že se v lednu opře do některých z největších světových firem. S odvoláním na...

Najdete na iDNES.cz