Řecký parlament schválil referendum. Nezastraší nás, hřímal Tsipras

  2:05aktualizováno  2:30
Řecký parlament poměrem 178 ku 120 hlasům schválil uspořádání referenda o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení dluhové krize. Bude se konat 5. července. Věřitelé už v sobotu oznámili, že nevyhoví žádosti Atén o odklad a záchranný program v úterý ukončí.

Řecký premiér Alexis Tsipras řeční na zasedání parlamentu (28. června 2015) | foto: Reuters

K vládním stranám, které mají v parlamentu 161 křesel, se přidali poslanci ultrapravicové strany Zlatý úsvit a vládní návrh tak třísetčlennou sněmovnou bez problému prošel.

Řecká krize

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost, zhoršilo životní úroveň a v důsledku dostalo k moci nynější Tsiprasovu vládu.

Ta se od začátku snaží dohodnout nové podmínky, věřitelé však zdůrazňují, že Atény musejí dodržet své předchozí závazky. V pátek se Řecko s věřiteli neshodlo na prodloužení záchranného programu o pět měsíců, takže program zřejmě skončí v úterý 30. června. Ve stejný den má Řecko uhradit MMF 1,6 miliardy eur.

„Včera nás věřitelé vydírali hrozbou, že nás připraví o hotovost, nyní nás straší runem na banky,“ hřímal před hlasováním v parlamentu premiér Alexis Tsipras v emotivním projevu prodchnutém hesly o demokracii a národní hrdosti.

„Nebudeme se ptát Schäubleho nebo Dijsselbloema na povolení bránit demokracii v zemi, kde se zrodila,“ prohlásil socialistický premiér podle webu The Guardian s odkazem na německého ministra financí a šéfa Euroskupiny.

„Den pravdy pro věřitele se blíží. Blíží se čas, kdy uvidí, že se Řecko nevzdá. Uvidí, že Řecko ještě nekončí,“ prohlásil šéf řecké vlády a zopakoval svoji výzvu Řekům, aby v referendu požadovaná úsporná opatření odmítli: „Jsem si jist, že řecký lid obstojí v tomto historickém okamžiku a ultimátu řekne jasné NE.“

V Aténách se stojí fronty u bankomatů

Řecký premiér úmysl uspořádat referendum o podmínkách pokračování současného záchranného programu oznámil v noci na sobotu a věřitele zároveň požádal o prodloužení záchranného programu do doby jeho konání.

Mezinárodní věřitele představované Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou centrální bankou a zeměmi eurozóny tím podle agentury Reuters značně rozhořčil. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v sobotu po schůzce ministrů financí zemí platících eurem oznámil, že aktuální záchranný program pro Řecko skončí v úterý v noci a euroskupina už ho dál neprodlouží.

To by znamenalo, že se řecké banky mohou ocitnout bez přísunu peněz z Evropské centrální banky. V úterý tak banky buď zůstanou zavřené, nebo zavedou kapitálové kontroly - přísný strop pro transakce a výběry hotovosti.

Kvůli obavám, že řecká centrální banka začne omezovat výběry z účtů, se v sobotu podle zpravodaje BBC začaly před řeckými bankami tvořit fronty. S blížícím se koncem záchranného programu a nově vyhlášeným referendem se fronty před bankomaty v celých Aténách neustále zvětšují.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Návaly turistů trápí Evropu i svět. Mnohé země zavádějí opatření

Barcelona

Výletní lodě a ucpané přístavy či silnice zablokované zájezdovými autobusy jsou v posledních letech nedílnou součástí...

Nejdelší podmořský tunel z Finska do Estonska narazil na překážku. Peníze

Finský podnikatel Peter Vesterbacka, jenž stojí za vývoje hry Angry Birds,...

Plánovaná stavba více než stokilometrového podmořského železničního tunelu z finských Helsinek do estonského Tallinnu...

Češi umírají o dva roky dříve než je evropský průměr, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Se zlepšující se úrovní zdravotní péče se délka života v Evropě neustále prodlužuje a počet let prožitých ve zdraví...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz