Peníze na stavbu i na žebříky. Lidé přispívají na Trumpovu zeď i proti ní

  22:00aktualizováno  22:00
Na crowdfundingovém webu Go Fund Me se za poslední měsíc objevilo několik nových projektů týkajících se tzv. Trumpovy zdi. Peníze v nich vybírají Američané z řad jejích podporovatelů i odpůrců. Na stránce se tak v současnosti vybírají peníze jak na její stavbu, tak i na nákup žebříků pro imigranty.

Jedna z částí již stojícího plotu na hranicích Spojených států a Mexika (9.11. 2016) | foto: AP

Začalo to ve chvíli, kdy Trumpův podporovatel a veterán z Iráku Brian Kolfage založil na webu Go Fund Me kampaň se jménem We People Will Fund The Wall (My, lidé, zaplatíme zeď). Jejím cílem je vybrat jednu miliardu dolarů, kterou chce následně zaslat Trumpově administrativě.

Ta by peníze posléze využila na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Sedmnáct dní po zahájení kampaně vybral Kolfage přes 18,5 milionu dolarů (téměř 417 milionů korun). „Když dá těch 63 milionů lidí, kteří volili Trumpa, 80 dolarů, můžeme zaplatit celou zeď,“ stojí na jeho stránce.

Kampaň je podle Kolfage reakcí na pasivitu politiků z obou stran spektra, informuje Newsweek. „Mnoho Američanů jako já je frustrovaných,“ řekl tomuto týdeníku Kolfage. Pokud jeho kampaň získá méně než miliardu dolarů, peníze přispěvatelům vrátí.

Žebříky a lopaty

Reakce ze strany odpůrců zdi na sebe nenechala dlouho čekat. Čtyři dny po založení Kolfageovy kampaně vznikla kampaň Ladders to Get Over Trump´s Wall (Žebříky pro ty, kteří se chtějí dostat přes Trumpovu zeď), o den později pak i Support Tunnels Under Trumps Wall (Podpořte tunely pod Trumpovou zdí).

Fotogalerie

Obě kampaně v názvu slibují podporu těm, kteří budou chtít hraniční zeď překonat. Mají však jednu podmínku – výše zmíněná kampaň na podporu stavby zdi musí dosáhnout svého cíle. Pokud se tak nestane, zašlou vybrané peníze neziskovým organizacím pomáhajícím imigrantům především z Mexika.

„Tisícům lidí, kteří podporují stavbu zdi: Sbírám peníze, abych mohl zásobovat stavitele tunelů lopatami,“ napsal zakladatel druhé z kampaní, Rigo Torres. „Asi nebudu potřebovat těch 150 milionů dolarů (tolik je cíl kampaně, pozn. redakce), ale koho to zajímá,“ dodal.

„I pokud vyberou denně 1,7 milionu dolarů, bude jim trvat 35 let, než dají dohromady 21,7 miliardy, které budou podle ministerstva vnitřní bezpečnosti na stavbu třeba,“ řekla na adresu Trumpových podporovatelů bývalá členka armády a aktivistka Charlotte Clymer, která na Go Fund Me shání peníze „na žebříky“.

Spor o Trumpovu zeď uzavřel americké úřady, zemi hrozí ekonomický chaos

Vláda v omezeném režimu

Od 22. prosince funguje část amerických federálních úřadů kvůli neshodám ohledně zdi na hranicích v omezeném režimu. Senátem totiž kvůli požadavku, aby do něj bylo zahrnuto i pět miliard na stavbu zdi, neprošel rozpočet.

Je to již potřetí, co se Spojené státy během Trumpovy vlády ocitly ve stavu tzv. „government shutdown“ (přerušení provozu vlády). Není to situace bezprecedentní – během vlády Baracka Obamy vláda nefungovala naplno 17 dní, za vlády Billa Clintona pak 21. Více než jednou však vládu do tohoto stavu dostal naposledy Ronald Reagan v osmdesátých letech.

Trumpovi kritici také upozorňují na to, že prezident původně slíbil, že zeď zaplatí Mexiko. Na jejich námitky zareagoval na sociální síti Twitter. „Mexiko za zeď (nepřímo) platí prostřednictvím USMCA (obchodní dohody mezi severoamerickými státy, pozn. redakce), náhrady NAFTA“, napsal. Jak přesně Mexiko prostředky na zeď poskytuje však nesdělil.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Černý týden Facebooku: výpadek, odchody manažerů a přímý přenos masakru

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem (10. dubna 2018)

Největší sociální síť světa má za sebou obzvlášť krušný týden. Poté, co Facebook zasáhl největší globální výpadek v...

EK udělila Googlu pokutu 1,49 mld. eur kvůli internetové reklamě

Vstup do pařížské centrály Google.

Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého postavení na trhu....

Máme plné regály, hlásá supermarket ve Venezuele. Všude je však kečup

Maduro kryje venezuelskou krizi se zásobováním kečupem

Venezuela se již několik let zmítá v ekonomické krizi. Některé oblasti jsou bez zásob vody, lidé po celé zemi hladoví....

Najdete na iDNES.cz