„Vracíme se k plastovým brčkům,“ řekl Trump novinářům v Bílém domě při únorovém podpisu příkazu. „Nemyslím si, že by plasty ovlivnily žraloky, prokousávající si cestu oceánem,“ dodal k obavám, že plastová brčka by mohla skončit jako odpad.
Zatímco Trumpův předchůdce Joe Biden kladl důraz na udržitelnost, včetně používání papírových slámek, aby se omezilo používání plastů na jedno použití, Trump dlouho proti papírovým brčkům brojil. Biden naopak usiloval o postupné ukončení federálních nákupů plastových výrobků na jedno použití včetně brček.
Papírová brčka nemusí být lepší než plastová, tvrdí studie. Mohou škodit zdraví![]() |
Souběžně s Bidenovou snahou začala zavádět vlastní pravidla zakazující používání jednorázových plastů řada amerických států a měst. Z toho podnikatelsky těžil pětasedmdesátiletý americký podnikatel Spinelli. Ten papírová brčka vyrábí ve Woodstocku ve státě Illinois a dodává je do více než tisíce restaurací, barů a kaváren.
Jeho firma Boss Straw však nyní čelí existenčním potížím. Počet objednávek se snížil, protože mnoho podniků se začalo vracet k původním plastovým variantám.
„Naši distributoři říkají, že kvůli prezidentovi se teď všichni vracejí k plastu,“ stěžuje si Spinelli. „Prezident, kterého jsem volil a který sliboval podporu malým podnikům, mě teď může připravit o životní úspory,“ dodává.
Trump kontra brčka
Trump ve svém příkazu tvrdí, že papírová brčka jsou nefunkční, obsahují škodlivé chemikálie a někdy jsou dokonce balena do plastu, což podle něj podkopává ekologický argument pro jejich použití.
„Tyhle věci prostě nefungují,“ řekl americký prezident při podpisu příkazu 10. února. „Používal jsem je mnohokrát a často se rozpadnou, explodují. V horkých nápojích vydrží jen pár minut, někdy dokonce sekundy. To je směšné. Vrátíme se k plastu.“
Od roku 2015 se americký papírový průmysl rychle rozrůstal, zvláště poté, co virální video mořské želvy s plastovým brčkem v nose vyvolalo celosvětové pobouření. Mnoho měst, států i velkých firem, jako jsou Starbucks, Disney a American Airlines, začalo plastová brčka nahrazovat ekologickými alternativami.
Podnikatelé nahrazují plast kreativně. Byznys s jedlým nádobím roste![]() |
Nyní se však situace obrací. „Prezident podepsal zdánlivě nepatrné opatření o nákupech pro federální instituce, ale spotřebitelé si to vykládají jako celkový zákaz papírových brček,“ vysvětluje ředitel Centra pro obchod a veřejnou politiku na georgetownské univerzitě John Mayo. „Nejde jen o nákupní rozhodnutí, má to důsledky na zaměstnanost a celou ekonomiku,“ dodává.
Malé podniky v ohrožení
Karrie Laughtonová, majitelka firmy Roc Paper Straws v New Yorku, se také potýká s následky Trumpova opatření. „Prezident USA říká, že papírová brčka jsou k ničemu a nikdo je nechce. Jak se máme bránit?“ ptá se podnikatelka, která do firmy investovala 400 tisíc dolarů.
Spinelli je z rozhodnutí Bílého domu zdrcený. „Proč se prezident nezeptá nás, výrobců, jak to doopravdy je? Mé brčko vydrží celý den v nápoji, dokonce i v Diet Coke, kterou pije sám Trump,“ říká muž, který do vývoje investoval přes 2 miliony dolarů. „Jestli poptávka klesne, budu muset propustit devět lidí a vyhlásit bankrot,“ dodává
Žraloci to zvládnou, nařídil Trump návrat k plastovým brčkům![]() |
Podle Spinelliho jsou jeho brčka ta nejlepší na trhu. „Jsou hladká, ale dostatečně pevná, aby prorazila plastové víčko a vydržela i ve studeném nápoji. Fox News je dokonce označila za nejlepší papírová brčka všech dob,“ tvrdí.
Trumpův příkaz přišel v době, kdy americká ekonomika zpomaluje a lidé začínají méně utrácet. To je další rána pro výrobce, kteří jsou závislí na spotřebitelských návycích, uzavírá The Washington Post.