Trump své bohatství nevybudoval, ale zdědil. Navíc podvodem, tvrdí deník

  18:15aktualizováno  18:15
Americký deník The New York Times v úterý zveřejnil výsledky svého rozsáhlého vyšetřování majetkových poměrů v rodině prezidenta Donalda Trumpa. List zjistil, že jeho otec na něj převedl přes 400 milionů dolarů, navíc podvodným způsobem. Vyvrátil tak příběh o tom, že Trump své bohatství vybudoval od základů.

Americký prezident Donald Trump na snímku z 24. července 2018 | foto: AP

Jednou z věcí, které Donaldu Trumpovi pomohly do Bílého domu, byla jeho image úspěšného byznysmena, který své bohatství vybudoval prakticky od nuly. K vytvoření rozsáhlého realitního impéria mu podle jeho slov pomohla pouze „startovací“ půjčka od jeho otce, Freda Trumpa, ve výši jednoho milionu dolarů.

Fotogalerie

Rozsáhlé vyšetřování deníku The New York Times, které probíhalo během posledního roku a jehož výsledky list publikoval v úterý, dospělo k závěru, že realitní magnát Fred Trump ve skutečnosti svému synovi pomohl mnohem víc. Celkem na něj totiž převedl majetek, jehož dnešní hodnota představuje 413 milionů dolarů. A podle investigativních reportérů byl při těchto převodech nesmírně kreativní.

Zpráva o výsledcích vyšetřování, dlouhá přibližně 40 stran, je podle deníku jedním z nejdelších textů tohoto typu, jaké kdy publikoval. Investigativní reportéři hovořili s bývalými zaměstnanci realitního impéria Trumpovy rodiny a analyzovali více než 100 tisíc stránek finančních dokumentů.

Výsledky jejich práce podle listu ukazují, že Fred Trump převedl značnou část svého majetku na svého syna pomocí složitého systému daňových kliček a „otevřených podvodů“, které mu umožnili vyhnout se placení stovek milionů dolarů na daních. Většina těchto pochybných finančních převodů měla proběhnout v 90. letech.

Trumpovi na daních „ušetřili“ půl miliardy

Podle výsledků vyšetřování odkázali oba rodiče Donalda Trumpa svým dětem majetek ve výši celkem zhruba jedné miliardy dolarů. To je podle tehdejšího daňového zákona, který na dary a dědictví ukládal 55% daň, mělo stát 550 milionů dolarů. Ve výsledku však podle listu zaplatili na daních pouze 52,2 milionu.

Donald Trump se odmítl k vyšetřování vyjádřit, i když jej redaktoři podle svých slov opakovaně kontaktovali ještě před zveřejněním textu. Prezidentův právník Charles J. Harder pouze dodal písemné prohlášení, podle kterého k žádnému podvodu ani daňovému úniku nedošlo. „Fakta, kterými noviny dokládají svá nepravdivá obvinění jsou extrémně nepřesná,“ uvedl Harder, přičemž podle jeho slov neměl prezident Trump s těmito záležitostmi nic do činění. Také prezidentův bratr Robert Trump uvedl, že veškeré daně byly v pořádku.

Proti složitým schématům převodu majetku mezi generacemi rodiny Trumpů v minulosti neprotestovala ani americká vládní agentura IRS, která dohlíží na výběr daní. Nicméně daňoví experti oslovení deníkem The New York Times se shodli, že chování popisované v investigativní reportáži vykazuje znaky podvodu, nebo minimálně zmatečného jednání.

Milionářem v osmi letech

Donald Trump začal přebírat bohatství svého otce už jako dítě. Podle deníku na něj Fred Trump během prvních tří let jeho života převáděl ročně sumu, která by dnes představovala 200 tisíc dolarů. Z malého Donalda Trumpa byl už v osmi letech milionář. Po čtyřicítce už z otcova majetku dostával apanáž v hodnotě pěti milionů dolarů ročně.

Tento příjem zčásti sloužil k tomu, aby měl Donald Trump pod sebou záchrannou finanční síť když se pouštěl do velkých projektů, z nichž mnohé zkrachovaly a způsobily milionové ztráty jako například letecká společnost Trump Shuttle, hotel Plaza nebo kasina v Atlantic City. Díky rodinným penězům to však pro současného amerického prezidenta nikdy nepředstavovalo zásadnější problém.

Vyšetřování deníku The New York Times ukázalo, že Fred Trump také postupně svému synovi půjčil minimálně 60,7 milionu dolarů, což dnes po započtení inflace představuje 140 milionů, přičemž velká část z těchto úvěrů nebyla nikdy splacena.

Mýtus o úspěšném podnikateli

V tom případě však lze tyto finanční převody považovat za dary, které podléhají jiné míře zdanění. Fred Trump maskoval svou finanční podporu synovi také jinými způsoby. Například v prosinci 1987 koupil od svého syna podíl v bytovém komplexu Trump Palace za 15,5 milionu dolarů. Dokumenty, které vyšetřování zkoumalo ukazují, že čtyři roky poté prodal tento podíl zpátky Donaldu Trumpovi, za pouhých 10 tisíc dolarů.

The New York Times podobným způsobem zmapovaly celkem 295 odlišných finančních převodů od Freda Trumpa k jeho synovi, k nimž docházelo přibližně pět dekád. Nešlo v nich pouze o odevzdávání majetku, podle deníku tímto způsobem otec se synem společně vytvořili mýtus o tom, jak Donald Trump vybudoval své bohatství od nuly, který pak významným způsobem značku Trump posílil. Podle listu tento mýtus nakonec dostal Donalda Trumpa i do Bílého domu.

Mluvčí amerického prezidenta Sarah Huckabee Sandersová však v prohlášení pro The New York Times pouze zopakovala dlouze opakovanou mantru o původu majetku Donalda Trumpa. „Prezidentův otec mu poskytl počáteční půjčku jeden milion dolarů, kterou mu splatil. Prezident Trump tyto peníze využil k vybudování neuvěřitelně úspěšné společnosti a také bohatství v čisté výši přes 10 miliard dolarů,“ uvedla Sandersová.

Jelikož Trump doposud nezveřejnil své daňové přiznání, není možné tuto celkovou výši přesně potvrdit. Agentura Bloomberg odhaduje hodnotu jeho čistého majetku na necelé tři miliardy dolarů. Deník uvedl, že jeho rozsáhlé vyšetřování zametlo několik desetiletí dezinformací a dospělo k jasnému závěru – původním zdrojem Trumpova bohatství byl jeho otec.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ilegální trh se škodlivými plyny vzkvétá, může za to prudký nárůst cen

V Evropě vzkvétá ilegální trh s hydrofluorouhlovodíky. Tyto plyny se běžně používají v klimatizacích do auta, tepelných...

Pivo v papíru. Pivovar Carlsberg představil plně recyklovatelné balení

Ani plech, ani plast, ani sklo. Nový obal, ve kterém chce dánský pivovar Carlsberg prodávat své pivo, je z...

Singapur brojí proti cukru. Jako první země zakáže reklamu na sladké pití

Singapur se stal první zemí, která zakázala reklamu na nápoje s vysokým obsahem cukru. Podle tamního ministerstva...

Ježíšovy boty stojí nekřesťanské peníze, v podrážce mají svěcenou vodu

Svěcená voda v podrážkách, krucifix na tkaničkách a vůně kadidla, takovými přidanými hodnotami se může pochlubit pár...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz