Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

  14:03aktualizováno  14:03
Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti pomohlo, kdyby svůj problematický letoun 737 MAX přejmenovala. Jeho příspěvek na Twitteru vyvolal posměšné reakce.

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump. | foto: Reuters

„Co já vím o značkách, možná nic (ale stal jsem se prezidentem!), ale na místě Boeingu bych SPRAVIL Boeing 737 MAX, přidal bych nějaké skvělé funkce, a letoun bych PŘEJMENOVAL,“ napsal Trump v pondělí na svůj Twitter. Podle něj žádný produkt neutrpěl škody jako zmíněný stroj od Boeingu.

15.dubna 2019 v 12:29, příspěvek archivován: 16.dubna 2019 v 12:50

What do I know about branding, maybe nothing (but I did become President!), but if I were Boeing, I would FIX the Boeing 737 MAX, add some additional great features, & REBRAND the plane with a new name. No product has suffered like this one. But again, what the hell do I know?

Kritici na sociální síti zareagovali rychle a upozornili na zkrachovalou leteckou společnost Trump Shuttle, kterou současný americký prezident vlastnil v letech 1989 až 1992. Aerolinky koncem 80. let převzaly 17 letounů dnes už neexistující společnost Eastern Airlines, se kterými létaly do tří destinací v USA.

15.dubna 2019 v 14:56, příspěvek archivován: 16.dubna 2019 v 14:19

Before Trump tries to act as though he knows how to fix Boeing, let’s all review what happened to Trump Airlines, also known as ‘Trump Shuttle’. @hillreporter https://t.co/EFacdLsB9m

Během 18 měsíců prodělala letecká společnost Trump Shuttle 125 milionů dolarů a v roce 1992 se Trump rozhodl, že je čas odejít, informoval server Business Insider.

Boeing dočasně sníží výrobu letounů řady 737, akcie společnosti jdou dolů

Trump se k problémovému letounu 737 MAX vyjádřil poté, co Spojené státy jako jedna z posledních zemí stroj od Boeingu uzemnily. Šlo o reakci na tragické nehody strojů tohoto typu v Indonésii a Etiopii. 

Podle televize CNN má Trump blízké vztahy s výkonným ředitelem Boeingu Dennisem Muilenbergem. Ten se během Trumpových prvních dvou let v úřadu pravidelně objevoval po jeho boku.

Krize letounu 737 MAX

Fotogalerie

Boeing momentálně zápasí s následky dvou tragických nehod letadel 737 MAX. Letoun společnosti Ethiopian Airlines se 10. března zřítil krátce po startu z etiopské Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo z nich nehodu nepřežil. Etiopští vyšetřovatelé označují za jeden z faktorů březnové tragédie softwarový problém stabilizačního systému MCAS.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy nikdo neštěstí nepřežil.

Následkem nehod se počet nových zakázek Boeingu v prvním čtvrtletí 2019 meziročně propadl téměř o polovinu. Výrazně se snížil i počet letounů dodaných zákazníkům.

Začátkem tohoto měsíce Boeing oznámil, že od poloviny dubna dočasně sníží tempo výroby letadel 737 MAX na 42 strojů měsíčně z nynějších 52 strojů měsíčně. Firma navíc pracuje na zlepšení systémů letounu tak, aby se nehody neopakovaly.

Mluvčí Boeingu řekl americké stanici CNBC, že společnost se momentálně „soustředí na testování a implementování softwarové aktualizace, dokončuje školení pilotů, a pracuje na obnově důvěry zákazníků z řad aerolinek a cestujících“.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Fialová kráva klikne. Malťan vydělává na analýze chování lidí na webu

Maltský podnikatel roku

Na světovém finále EY Podnikatel roku reprezentoval Maltu David Darmanin, zakladatel platformy Hotjar, která analyzuje...

Vedení Berlína reaguje na bytovou krizi, zmrazí nájemné na pět let

Televizní vysílač s restaurací Sphere v Berlíně

Senát Berlína v pondělí schválil zmrazení nájemného na pět let. Reaguje tím na rostoucí nedostatek dostupného bydlení...

Bezdomovec zachraňuje bezdomovce. Zaměstnává je ve svém knihkupectví

Ilustrační snímek

Hospodářská krize udělala z Leonidase Koursoumise bezdomovce. Sedmdesátiletý Řek se ale se svým osudem nesmířil a...

Najdete na iDNES.cz