V lednu 2019 navštívil obuvnickou společnost Tricker's britský princ Charles. | foto: Profimedia.cz

Nejstarší obuvnictví v Anglii, kde nakupuje i princ Charles, stoplo výrobu

  • 0
Přes 191 let vyráběla obuvnická firma v anglickém Northamptonu boty, které nosí i britská královská rodina. Otevřeno měla i během obou světových válek, když vyráběla pro britskou armádu. Kvůli koronaviru bylo ovšem nejstarší obuvnictví v Anglii přinucené poprvé za svou historii zavřít továrnu.

Společnost Tricker, která pravidelně vyrábí boty například pro prince Charlese, minulý měsíc kvůli pandemii covid-19 uzavřela své obchody v Londýně a Tokiu i výrobnu v Northamptonu. I když továrna zůstala otevřená i během obou světových válek, koronavirus je pro ní tvrdší oříšek. Generální ředitel Martin Mason sdělil BBC, že se jedná o „bezprecedentní situaci“.

Společnost byla založena v roce 1829 Josephem Trickerem a od roku 1989 má oprávnění dodávat své zboží královské rodině. V roce 1904 se přestěhovala do své současné továrny na St. Michael´s Road v centru města. V loňském roce, při příležitosti 190. výročí vzniku, společnost navštívil princ Charles a zároveň otevřela svůj první obchod mimo Spojené království v Japonsku.

Společnost také vyrobila boty pro herce Daniela Craiga, který si zahrál Jamese Bonda, basketbalovou hvězdu Shaquilla O’Neala i samotnou královnu. Továrna se dokonce objevila ve filmu “Sexy botky“ z roku 2005.

Sociální distancování je problematické

Ani koronavirus ovšem výrobce nepřinutil, aby propustil alespoň jednoho ze svých přibližně 100 zaměstnanců. Ti jsou teď potřební pro zajištění plynulého chodu internetového obchodu, který je stále v provozu. 

Mason ale vysvětlil, že hlavní část objednávek od obchodníků se zastavila, proto se na konci března rozhodl dočasně uzavřít továrnu. „Není nic horšího, než chodit po továrně na boty, když je tu ticho,“ popsal situaci Mason.

Pro deník Northampton Chronicle Mason uvedl, že továrnu uzavřel čistě ze zdravotních a bezpečnostních důvodů, protože sociální distancování je při výrobě obtížné.

Více než 140 tisíc firem požádalo britskou vládu prostřednictvím vládního systému na udržení pracovních míst o pomoc, aby mohlo zaplatit mzdy zaměstnancům. Celkem vláda ostrovního království připravila balíček o 330 miliardách liber (téměř 10,5 bilionu korun). 

Mason je však toho názoru, že ministr financí Spojeného království Rishi Sunak bude muset udělat víc. „Vláda bude muset investovat mnohem více, aby restartovala ekonomiku i podniky,“ dodal Mason.