Italské referendum je rizikem pro banky. Nákaza však Evropě nehrozí

  18:27aktualizováno  18:27
Trhy jsou nervózní z klíčového nedělního referenda v Itálii o změnách ústavy. Premiér Matteo Renzi s ním spojil své setrvání v křesle. Jeho kabinet je přitom nadějí pro uzdravení italských bank. Ty tíží špatné úvěry o velikosti pětinásobku italské ekonomiky.

Monte dei Paschi di Siena je nejstarší fungující bankou světa. | foto: Monte dei Paschi

V nedělním italském referendu lidé rozhodnou o tom, zda osekají velikost Senátu a tím posílí akceschopnost budoucích vlád, které jsou v zemi dlouhodobě velmi nestabilní. Premiér Renzi vsadil své setrvání ve vládě na lidové „ANO“ změnám ústavy. Jenže to může být problém i pro ekonomiku.

Průzkumy totiž zatím mluví proti němu. Pokud by to jeho vláda položila, ohrozí to také plány kabinetu na ozdravení bank, které jsou zatíženy obrovským množstvím špatných úvěrů a nesplácených úvěrů v hodnotě 360 miliard eur. Je to objem pětinásobku velikosti italské ekonomiky. Negativní výsledek referenda by znamenal, že se přinejmenším zadrhne plán vlády, která je připravena postiženým italským bankám poskytnout záruky za část špatných úvěrů.

Například jedna z problémových bank, nejstarší banka světa Monte dei Paschi má doplnit kapitál o 5 miliard eur. Problémy mají i další banky, které navíc letos na kapitálových trzích ztratily polovinu své hodnoty.

Další, spíš dlouhodobý problém, může spočívat v nejistotě ze vzestupu populistických stran, z nichž některé mluví o vystoupení z eurozóny.

Hospodářství Itálie v posledních letech pokulhává, jeho výkon je o 8 procent slabší než na začátku poslední finanční krize, uvedla BBC. Země má jeden z nejvyšších státních dluhů a tempo jeho nárůstu se nedaří snižovat výběrem daní. Italská ekonomika je třetí největší v eurozóně po Německu a Francii, rodí se proto spekulace, co by se stalo, pokud italské banky zkolabují.

Nákaza nehrozí, uklidňují analytici

Nervozita na trzích se projevuje v nárůstu rizikové prémie u italských vládních dluhopisů. Například zmíněná Monte dei Paschi ztratila v pátek 14 procent, upozornil analytik ČSOB Jan Čermák. Riziko nákazy z Itálie však podle něj není velké. „To se samozřejmě může během pár hodin změnit, ale faktem je, že ani napojení středoevropských ekonomik na italský finanční systém či zahraniční obchod není nijak zásadní,“ uvedl.

S tím souhlasí analytik Saxo Bank Christopher Dembik. Má pro to tři důvody: objem nefunkčních půjček v italských bankách se v poslední době stabilizoval a jen desetina z nich představuje okamžité riziko, ECB má dost nástrojů pro intervenci a dluhopisy mohou být díky vyššímu očekávání inflace odolnější vůči italskému riziku.

„Problém italských bank je ve skutečnosti jen zástupný. Itálie v podstatě jen vegetuje už více než 20 let. Přes velkou podporu, kterou měl premiér Renzi při nástupu do úřadu, nedokázal zvrátit ekonomický pokles, což opět podpořilo populistické tendence,“ uvedl Dembik.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Socialismus v Berlíně. Město vykupuje kvůli cenám privatizované byty zpět

Berlín. Ilustrační snímek

Německá metropole vykoupila od soukromého vlastníka 670 bytů na Karl-Marx-Allee v centru města. Jde o reakci na nedávné...

OBRAZEM: Památky i skvostné stavby. Projděte si nejkrásnější nádraží

Nádraží Antwerpen-Centraal v belgických Antverpách

Nádraží nemusejí být pouze místem k odbavení cestujících. Některé světové železniční stanice jsou také významnými...

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz