ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Cestovku Thomas Cook položily dluhy, nešťastná fúze a internetové zájezdy

  • 154
Za krachem britské cestovní kanceláře Thomas Cook je její spojení s prodělečnou konkurencí a také internet, který učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů. O příčinách pádu firmy se 178 let dlouhou historií to napsal deník The Guardian. Za bezprostřední důvod označil fakt, že se podniku nepodařilo získat záchranný úvěr 200 milionů liber (5,9 miliardy Kč).

V květnu skupina informovala, že má ztrátu 1,5 miliardy liber, z toho asi miliardu liber odepsala kvůli fúzi s konkurenční MyTravel z roku 2007. Spojením s firmou známou značkami Airtours a Going Places měl vzniknout evropský gigant, který by každoročně ušetřil na výdajích 75 milionů liber. Skutečnost byla ovšem taková, že se Thomas Cook spojil s firmou, která za předchozích šest let vykázala zisk pouze jednou, a dostal se tak do obrovských dluhů.

Navzdory hrozbě krachu však vysocí manažeři cestovní kanceláře dostali za posledních pět let bonusy v souhrnné výši až 20 milionů liber (585 milionů Kč), upozornil britský deník The Daily Telegraph. Výkonný ředitel společnosti Peter Fankhauser získal od svého nástupu v roce 2014 na odměnách 8,3 milionu liber.

Podle obeznámených zdrojů deníku je získal za dobrý pracovní výkon v těžkých podmínkách. Nyní čeká zaměstnance cestovky propouštění a stovky tisíc cestujících se musejí smířit se zrušením dovolené.

Britové přitom vyjíždějí na dovolenou stále častěji, jen loni jich do zahraničí vyrazilo 60 procent, zatímco v roce 2017 to bylo 57 procent. Změnil se však způsob, jakým ji lidé tráví - místo plážových dovolených dávají přednost poznávání měst a využívají k tomu služeb nízkonákladových aerolinek, jako je Ryanair nebo easyJet, a rovněž společnosti Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí.

Už jen každý sedmý dovolenkář koupí zájezd u cestovní kanceláře, píše The Guardian s odkazem na cestovní sdružení Abta. Bývají to lidé starší 65 let a jedinci ze slabších společensko-ekonomických skupin, kteří si nemohou dovolit utratit moc peněz.

Nejstarší cestovka na světě. Zakladatel Thomas Cook byl vizionářem turismu

S podobnými problémy se potýká i největší rival firmy Thomas Cook, a to anglo-americká cestovní kancelář Tui. Ta má ale menší dluhy a vlastní četné hotely a vyhlídkové lodě, v nichž nabízí ubytování. Přesto i ona vydala několik varování ohledně zisku za letošní rok. Právě krach Thomase Cooka by jí ale teď mohl pomoci, domnívá se The Guardian.

Jako další příčinu nesnází, jež vedly k pádu zadlužené britské cestovní kanceláře, uvádí The Guardian kromě brexitu a s ním spojeného oslabení libry, které zdražilo zájezdy do zahraničí, i následky klimatické krize. V květnu zachvátila Evropu vlna veder, která výrazně snížila poptávku po pobytech v zahraničí.

,