Zkrachovala Thomas Cook, jedna z největších cestovních kanceláří světa

  5:59aktualizováno  10:17
Zkrachovala jedna z největších a nejstarších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, se kterou momentálně tráví dovolenou v zahraničí 600 tisíc lidí. Důvodem jsou finanční potíže. Vzhledem k rozsahu bankrotu bude kvůli repatriaci dovolenkářů nutná spolupráce vlád a pojišťoven.

Logo CK Thomas Cook | foto: Reuters

Služeb Thomas Cook využívalo asi 19 milionů lidí ročně, patří tak k největším cestovkám nejen v Evropě, ale na celém světě.

„Thomas Cook přestala fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti,“ oznámil britský úřad pro civilní letectví (CAA). Tento úřad také uvedl, že už zahájil operaci, během níž dopraví co nejdříve domů na 150 tisíc britských turistů, kteří jsou nyní s cestovní kanceláří Thomas Cook na dovolené. Podle BBC půjde o největší projekt svého druhu v mírové historii země.

Fotogalerie

„Krach tak velkého subjektu je závažná věc. Trh je velmi složitý a těžký. Ufinancování tak velkého kolosu je něco, co si v Čechách ani nedokážeme představit,“ komentoval bankrot Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR.

Momentálně tráví s některou z cestovek ze skupiny dovolenou v zahraničí na 600 tisíc klientů. Podle agentury DPA je mezi nimi až 140 tisíc Němců.

V Česku byla Thomas Cook zastoupena prostřednictvím CK Neckermann. Ta podle ČTK problémy českých turistů neočekává. „Lety jsou zaplaceny, klienti se bezpečně vrátí. Situaci monitorujeme,“ uvedl Neckermann.

Podle informací iDNES.cz vedení firmy dopoledne do odvolání zastavilo prodej zájezdů.  CK Neckermann má v zahraničí stovky českých klientů. Kolik lidí má v ruce zakoupenou, zatím nerealizovanou dovolenou, není zatím jasné.

Zájezdy zakoupené v Německu či Británii

Podle Jana Papeže mohou nastat problémy u Čechů, kteří si koupili zájezd u Thomase Cooka v Německu nebo Británii. Na ně se české zákony nevztahují. S britskou společností mohou být podle Papeže v Česku tisíce klientů.

„Očekáváme, že všechny lety by měly letět tak, jak mají. Klienti by měli přiletět v bezpečí z destinace. Lety jsou v pořádku zaplacené. Nečekáme teď žádné extrémní problémy tohoto stylu, že by teď někdo čekal na letišti a nedostal se domů,“ řekl ČTK šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek. 

O tom, že čeští klienti se zatím bát nemusí, je přesvědčen i Jan Papež. „Myslím, že se to českých klientů nijak nedotkne, CK Neckermann je v ČR samostatným právním subjektem a pokud je mi známo, služby za klienty jsou předplacené a klienti na dovolené se nemusí bát, že je někdo odněkud vyhodí. V delším horizontu bude záležet na tom, zda krach CK Thomas Cook bude znamenat insolvenci, která zabere všechny majetky,“ uvedl Papež.

Tuzemská CK Neckermann zastavila prodej zájezdů, v zahraničí má stovky Čechů

Krátkodobě podle Papeže z krachu cestovky podle něj mohou profitovat jiné cestovní kanceláře včetně českých, protože velký výpadek pocítí i hoteliéři. „Z dlouhodobého hlediska je trh tak konkurenční, že díra na trhu bude velmi rychle zaplněna jinými operátory,“ dodal.

Vedení firmy Thomas Cook oznámilo, že vstoupilo do „nucené likvidace“. „Je nám velice líto, že jsme nebyli úspěšní,“ uvedl v pondělí šéf firmy Peter Fankhauser. Firma požádala minulý týden o pomoc i vládu v Londýně a během posledních dnů vedla horečná jednání s věřiteli i britskou vládou o finanční pomoci.

Společnost Thomas Cook si už minulý měsíc dohodla finanční injekci 900 milionů liber. Věřitelské banky ale poté požádaly, aby si firma zajistila dalších 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce.

Thomas Cook byla založena v roce 1841 a patří tak mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě. Ve světě zaměstnává asi 22 000 lidí, z toho 9 000 v Británii.

Součástí britské skupiny Thomas Cook Group jsou operátoři cestovního ruchu v téměř dvaceti zemích světa včetně Velké Británie, Německa, Francie, Číny a Ruska. Do skupiny patří i německá letecká společnost Condor nebo vlastní hotelová síť. Německá aerolinka se zhruba čtyřiceti letadly bude pokračovat v provozu, požádala však vládu o překlenovací úvěr.

Loni firma utržila deset miliard liber, tedy téměř 300 miliard korun, ale byla ve ztrátě 163 milionů liber.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Svatý grál. Šlechtitelé nové odrůdy jablka dali do kampaně 10 milionů dolarů

Farmáři ze státu Washington uvádí na trh novou odrůdu jablka. Jednou z jeho předností je dlouhá trvanlivost, v ledničce...

Prodej občanství je lukrativní byznys. Epicentrem je Hongkong

Mít dvojí občanství není v dnešní době nic zvláštního. Není proto divu, že se z vydávání občanství z různých zemí stal...

Ilegální trh se škodlivými plyny vzkvétá, může za to prudký nárůst cen

V Evropě vzkvétá ilegální trh s hydrofluorouhlovodíky. Tyto plyny se běžně používají v klimatizacích do auta, tepelných...

Tulipány z Amsterodamu jako podvod. Vykvete jeden ze sta

Turisté, kteří si na slavném květinovém trhu v Amsterodamu koupí cibule tulipánů, se často květů nedočkají. Vykvete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz