Rozloha australské oblasti Pilbara se blíží velikosti Španělska. V tamním těžebním průmyslu pracuje více než 60 tisíc lidí. Jsou zde doly, železnice, přístavy i jednotlivé zpracovatelské závody. Mnozí dělníci si ale připadají jako v peci. Teploty tam totiž stále častěji převyšují hranici 40 stupňů Celsia, píše agentura Bloomberg.
Tamní podniky proto začínají mít nouzi o pracovní sílu. Ačkoliv jsou výdělky zaměstnanců mnohdy velmi slušné, pro horníky a další pracovníky nejsou mnohdy obrovská vedra únosná. V některých dnech dokonce teploty začínají překračovat i hranici 50 stupňů Celsia.
Odborníci přitom varují, že počet extrémně horkých dnů bude v australské Pilbaře přibývat. Do poloviny tohoto století se mají dny s teplotou nad 40 stupňů Celsia v této oblasti zdvojnásobit na 80 ročně. S tím souvisí i rostoucí obavy o zdraví zaměstnanců a o spolehlivost celkové infrastruktury.
Těžba surovin do roku 2060 vzroste více než o polovinu, uvádí zpráva OSN |
Koncem loňského roku způsobily vysoké teploty výluku na jedné z železničních tratí pro transport vytěžené rudy. Nákladní vlak zde vykolejil a provoz na této trati čtyři dny stál. Stále častěji se v této oblasti objevují také pravidelné požáry nebo bleskové záplavy.
Pokud Australané chtějí v těžbě pokračovat i nadále, musí se připravit na přicházející hrozby související se změnou klimatu. Jen tak se podaří zachovat těžbu, která je klíčová i pro několik desítek hutí v Číně a dalších částech Asie. Pro australské hospodářství jde o klíčový segment, který v uplynulém roce přinesl do tamní státní pokladny celkem 138 miliard australských dolarů (asi 2,1 bilionu korun).
Omezení těžby si podniky nepřipouštějí
Producenti železné rudy v Austrálii si ale zatím nepřipouštějí, že by těžba kvůli zhoršeným pracovním podmínkám mohla skončit. Firmy nadále investují miliardy dolarů do rozvoje dalších těžebních lokalit. V uplynulém desetiletí mířilo na nové místní projekty zhruba 16 miliard australských dolarů (zhruba 244 miliard korun).
Aljaška chce těžit plyn. Do cesty se postavili mladí, podali žalobu |
Problematiku, že firmy musí více dbát na zdraví svých zaměstnanců, si v posledních letech uvědomuje i australská vláda. I proto v roce 2021 udělila těžební společnosti Rio pokutu ve výši 80 tisíc australských dolarů za nedostatečné zajištění bezpečnosti zaměstnanců.
Firmy se i kvůli této sankci nyní více snaží bezpečnost svých zaměstnanců zvyšovat. Začaly ve velkém měřítku zřizovat kupříkladu speciální ochlazovací zóny, zároveň důkladně zajišťují a kontrolují hydrataci pracovníků i dodržování stanovených přestávek. Společnost Fortescue v posledních měsících instaluje i nová teplotní čidla a zároveň začala sledovat hydrataci pracovníků tím, že testuje jejich sliny.
Lithium jako národní poklad? Stěží. Cena prudce spadla, těžba se nemusí vyplatit |
„Fyzicky náročnější práce čím dál více plánujeme na noc. Snažíme se také zajistit, aby lidé více pracovali v dílnách. Ty jsou mnohdy klimatizované, nebo jsou v nich alespoň ventilátory. Tyto dílny jsou zároveň mimo dosah přímého slunečního svitu,“ uzavírá pro agenturu Bloomberg Matthew Holcz, jeden z manažerů těžební společnosti Rio.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz