Tesla se řítí do propasti. Její akcie se od začátku roku propadly o 40 procent

  11:08aktualizováno  11:08
Tesla na tom není vůbec dobře. Její akcie padají jako mouchy a analytici se předhánějí, kdo o společnosti vydá negativnější hodnocení. Elon Musk však stále neztrácí naději a slibuje, že ve třetím čtvrtletí bude společnost opět zisková.

FILE PHOTO: The logo of Tesla is seen in Taipei, Taiwan August 11, 2017. REUTERS/Tyrone Siu/File Photo | foto: Reuters

Po dvou ziskových čtvrtletích Tesla minulý měsíc uvedla, že v prvním čtvrtletí roku 2019 ztratila 702 milionů dolarů, což je jeden z nejhorších výkonů za dva roky. Tržby v tomto období klesly o 31%. Musk předpověděl další ztrátu ve druhém čtvrtletí. Ve třetím čtvrtletí už podle něj bude opět profitovat. 

Ještě v prosinci se cena akcií společnosti Tesla pohybovala okolo 360 dolarů, nyní dosahuje sotva 200 dolarů. Poslední propad akcie zaznamenaly v úterý, poté, co analytici společnosti Morgany Stanley prohlásili, že podle jejich nejhoršího scénáře se mohou akcie propadnou na 10 dolarů. Jak napsal server MarketWatch, během úterka se dostaly na 196 dolarů. 

„Letošní ostré zpomalení poptávky vedlo k podstatnému omezení schopnosti společnosti financovat se z vlastních peněz,“ uvedli analytici Morgan Stanley. Poptávka je podle nich jádrem problému. „Jsme přesvědčeni, že Tesla může přesytit maloobchodní trh s elektrickými sedany mimo Čínu,“ dodali.

„Muskovi se stále daří prodlužovat trpělivost investorů. Dokud to bude investorům stačit, je v relativním bezpečí - do okamžiku, než se jejich pozornost přesune k tvrdým datům, tedy reálnému výstupu jeho projektů. A ta ukazují, že se společnosti nedaří naplnit její vizi ani v oblasti ziskovosti. Brzy patrně nastane problém, minimálně pro samotnou osobu Elona Muska a jeho dny v Tesle už jsou možná sečteny,“ uvedl Michal Dvořák, hlavní analytik Tradecentrum.

S dalším šokujícím scénářem přišel analytik společnosti Citigroup Global Markets Itay Michaeli, podle kterého roste pravděpodobnost, že akcie klesnou o více než 80 % na 36 dolarů. Na svém portálu o tom napsala finanční televize CNBC

Fotogalerie

Nedostatek kapitálu

Stratég společnosti Miller Tabak Matt Maley není až takový pesimista. „Akcie Tesly jsou krátkodobě i střednědobě přeceňovány. Mohli bychom skutečně zažít propad akcií až na 180 dolarů, než se stabilizují a odrazí smysluplným způsobem,“ říká Maley. 

Jen v letošním roce klesly akcie Tesla o 38 %. Generální ředitel společnosti Elon Musk se ale nechce za žádnou cenu vzdát a varoval zaměstnance, že bude potřeba tvrdě snížit firemní náklady. „Je důležité nezapomínat na to, že jsme v prvním čtvrtletí letošního roku ztratili 700 milionů dolarů,“ napsal Musk v emailu a dodal, že bude kontrolovat každý utracený cent. 

Tesla potřebuje nutně další kapitál. Minulý měsíc se společnosti podařilo zvýšit svůj kapitál o 860 milionů dolarů prodejem nových akcií a 1,84 miliard dolarů získala vydáním konvertibilních dluhopisů. Oba kroky Tesla podnikla navzdory tomu, že Musk v průběhu většiny roku 2018 tvrdil, že společnost žádný kapitál nepotřebuje. 

„Jsme přesvědčeni, že Tesla bude muset získat další miliardu dolarů v kapitálu,“ řekl analytik společnosti Wedbush Dan Ives pro agenturu Yahoo Finance. Ives nepředpokládá, že by Tesla zbankrotovala. Naopak věří, že se vrátí k ziskovosti. Pokud se poptávka po vozech vrátí a společnost sníží náklady v jiných nestrategických iniciativách, mohou být ziskoví,“ věří Ives.

Nedostatek kapitálu je to poslední, co by Tesla potřebovala, zvláště, pokud si chce Musk splnit všechny své sny, mezi které patří výroba Modelu 3, uvedení robotické taxislužby nebo proniknutí na trh s pojištěním automobilů.

Jak uvádí CBSNews, společnost snížila ceny svých dvou nejdražších modelů poté, co několik analytiků z Wall Street zpochybnilo poptávku po vozech. Cena modelu S sedan klesla o 3 tisíce dolarů a u modelu X SUV o dva tisíce dolarů. Prodej modelu S tak začíná na 71 250 dolarech a modelu X na 71 950 dolarech. Tesla ovšem prohlásila, že krok není reakcí na tvrzení analytiků. Je to běžná metoda. Ceny upravujeme pravidelně. Minulý týden jsme například zvýšili cenu modelu 3 o 400 dolarů,“ sdělila společnost.

Autor:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Ed Sheeran má nejvýdělečnější turné všech dob, překonal i skupinu U2

Grammy 2016: Ed Sheeran přebírá cenu za Píseň roku (15. února 2016).

Anglický zpěvák Ed Sheeran je na cestě k nejvýdělečnějšímu turné v hudební historii. Odhad hrubých příjmů z jeho Divide...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Island hledá turisty. Pokles cestovního ruchu ohrožuje ekonomiku země

VLASTENEC. Soustředěný islandský fanoušek sleduje svůj tým ve fotbalovém zápase...

Turisté a ryby jsou hlavní tahouni islandské ekonomiky. Díky nim se země dostala z finanční krize, která odstartovala v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz