Britské Tesco volá po vyšším zdanění zboží prodávaného přes internet

  18:48aktualizováno  18:48
Generální ředitel nákupního řetězce Tesco Dave Lewis řekl, že britský ministr financí by měl zavést 2% daň na veškerý prodej online. To by mělo ulevit tradičním kamenným prodejnám, které se potýkají s nástupem internetových gigantů, jako je například Amazon. Současný maloobchodní sektor podle Lewise čelí „smrtícímu koktejlu tlaků“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Šéf řetězce Tesco, které je v Británii největším maloobchodním řetězcem, považuje selhání v adekvátním zdanění digitálních firem za problém celého odvětví, uvedl deník The Guardian. Lewis již před třemi lety hovořil o „smrtícím koktejlu tlaků v maloobchodním sektoru“, a dnes dochází na jeho slova.

Apeluje proto na britského ministra financí Philipa Hammonda, aby zavedl speciální 2% daňovou sazbu na veškeré zboží, které se prodává na internetu.

„Daňová zátěž dosáhla úrovně, kdy společnosti krachují,“ citoval list Lewisovo vyjádření z nedělního rozhovoru pro Daily Mail. Ředitel se ptá, jestli britská vláda dostatečným způsobem promyslela co se stane, až maloobchodní sektor začne klesat a s tím spojené ztráty pracovních míst začnou být výrazné.

Pokud má tradiční maloobchod přežít, je podle Lewise nutná změna v daňovém systému. Jenom v Británii v něm pracuje 4,2 milionu lidí, píše deník The Times. Speciální daň na zboží zakoupené online by podle šéfa Tesca přinesla do státní pokladny minimálně 1,25 miliardy liber, což by mohlo vést ke snížení sazeb pro klasické kamenné prodejny.

Kamenné prodejny jsou v daňovém systému znevýhodněny

V Británii jsou tyto speciální sazby (business rates) navázány na hodnotu majetku, jejž firmy využívají a představují významnou část příjmů tamního státního rozpočtu. Deník uvádí, že díky této formě daně se ročně ve Spojeném království vybere přibližně 30 miliard liber.

Sazba však značně znevýhodňuje klasické kamenné prodejny. Kvůli jejich rozlehlým provozovnám na ně doléhá mnohem víc, než na internetové prodejce. Maloobchodní sektor ročně zaplatí ze zmiňovaných 30 miliard přibližně čtvrtinu, přičemž online obchodníci hradí pouhý zlomek této částky.

Britský ministr financí Hammond minulý týden prohlásil, že „globální internetoví giganti musí férovým způsobem přispívat na financování veřejných služeb“, přičemž nejlepší cestou ke zdanění nadnárodních společností je podle něj mezinárodní dohoda. Hammond však uvedl, že „pokud se nedokážeme dohodnout, Británie přijde s vlastní verzí digitální daně“.

Británie už dřív zvažovala zdanění příjmu velkých internetových společností jako Facebook či Google, uvedla agentura Reuters. Opatření mělo fungovat do té doby, než se mezinárodní daňová pravidla přizpůsobí digitálním firmám, které mohou přesouvat své tržby a zisky mezi jednotlivými jurisdikcemi.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Křetínský dokončil koupi francouzských časopisů včetně Elle

POD DOHLEDEM. Spolumajitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský sleduje na Letné...

Miliardář Daniel Křetínský prostřednictvím své mediální skupiny Czech Media Invest (CMI) dokončil nákup časopisů...

Spravedlnost pro kreativce. Unie se dohodla na ochraně autorských práv

(ilustrační snímek)

Zástupci Evropské rady, Evropské komise a představitelé Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na...

Erdoganova vláda bojuje s inflací levnou zeleninou na státních trzích

Ilustrační snímek

Turecko se s prudkým nárůstem cen potravin vyrovnalo po svém. Otevřelo státní trhy, na kterých prodává levnou zeleninu...

Najdete na iDNES.cz