Odhaduje se, že životní cyklus jednoho tenisového míčku je pouhých devět her v závislosti na úrovni tenisu, který se s ním hraje.
„Od chvíle kdy zasyčí plechovka s novými tenisáky, plyn uvnitř míčku se časem uvolní,“ říká belgická designérka Mathilde Wittocková. Každý míček dřív nebo později ztratí vzduch a budete ho muset vyhodit.
Modernistická lehátka, která sama navrhuje i vyrábí, jsou zcela bez polštářů, zato mají výplň z 500 přesně uspořádaných tenisových míčků. Její metr dlouhé lavice jsou podobně skoupé, konstrukční základ stojí na zhruba 270 tenisových míčcích, píše portál CNN.
„K výrobě jednoho tenisáku je zapotřebí asi čtyřiadvacet různých procesních kroků a trvá to asi pět dní. Ve srovnání s tím má tenisák krátkou životnost,“ říká Wittocková. Tenisové míčky si jako materiál pro svou tvorbu vybrala proto, že sama hrála tenis. „Vím, že je tam spousta odpadu,“ dodává designérka.
Dary z tenisových klubů
Výroba jejího lehátka, které prodává za 2 900 dolarů (65 tisíc Kč), trvá přibližně tři až čtyři týdny. Každou kouli, tedy míček, nejprve ručně vyřeže a obarví, barvy míchá speciálně podle požadavků klienta. Díky mnoha pokusům a omylům se jí podařilo využít tvar míče a zároveň zamaskovat některé až příliš snadno rozpoznatelné rysy tenisáku.
„Potřebovala jsem najít takový způsob, který by typický vzhled tenisáku změnil,“ říká. „Je žlutý a má na sobě bílé čáry. Jak tento vztah narušit?“ přibližuje svou tvorbu.
US Open už vítěze má. Tržby za koktejl jsou vyšší než odměny pro tenisty |
Sama začala vnímat možnosti designu sportovního vybavení, když studovala na umělecké škole Central Saint Martins v Londýně. „Opravdu jsem se zajímala o ekologický design a o to, odkud jsou materiály,“ říká.
Dnes získává veškerý materiál pro svou tvorbu z darů tenisových klubů. Sbírky začínaly v malém počtu, někdy jen s 10 vyhozenými míčky najednou, ale rychle se rozrůstaly. Nyní Wittocková spolupracuje s Valonskou tenisovou federací v Bruselu, která jí nabídla veškeré své zásoby, asi 100 000 kusů míčů. Jak dlouho to vydrží? „Stačí mi na několik měsíců,“ říká. Za týden jich zvládne zpracovat až 1 800.
Cirkulace nade vše
Nábytkářská tvorba však není jediným cílem mladé Belgičanky. Ve skutečnosti je pro Wittockovou důležitější, jak její díla zaniknou.
„Jsem ekologická designérka, ekodesign znamená cirkulárnost. Podle ní můžete použít skvělé materiály, které mají nízké emise uhlíku nebo jsou recyklované, ale vždy musíte myslet také na konečný cyklus předmětu. Pokud to není uzavřený kruh a pokud nemůžete jednotlivé prvky znovu použít na něco jiného, není to ekodesign. Na konci životnosti svého nábytku tak může Wittocková stovky tenisových míčků, které jsou spletené dohromady bez lepidla, rozebrat a znovu recyklovat. Chmýří a guma tenisáků se nakonec rozdrtí třeba na skákací podložky na dětská hřiště.
Wittocková chce nyní proniknout do desítek tisíc tenisových klubů v Severní Americe, protože podle ní je v USA o recyklaci míčů spousta zájemců.
„Opravdu přemýšlím o tom, že se seberu, přijedu tam a začnu recyklovat,“ uzavírá žena pro portál CNN.