Technik, fanoušek rychlých aut a uprchlík. To je nový šéf VW Müller

  17:48aktualizováno  17:48
Matthias Müller se dle očekávání stal předsedou představenstva koncernu VW. Oznámila to firma po pátečním zasedání dozorčí rady. Nastupuje po Martinu Winterkornovi, který rezignoval kvůli skandálu s falšováním emisí. Müller dosud šéfoval divizi Volkswagenu Porsche.

Novým šéfem Volkswagenu se stal Matthias Müller (25. září 2015). | foto: Reuters

Skutečnost, že se nástupcem Martina Winterkorna v čele automobilky Volkswagen stal dosavadní šéf značky Porsche Matthias Müller, není až tak velkým překvapením.

O Müllerovi se mluvilo jako o nejpravděpodobnějším kandidátovi na předsedu představenstva koncernu VW už letos na jaře, když Winterkorn čelil tlaku tehdejšího šéfa dozorčí rady a představitele rodin akcionářů Ferdinanda Piëcha.

Dvaašedesátiletý Müller totiž jako jeden z mála kandidátů přesně zapadá do škatulky požadavků, které musí šéf VW z pohledu dozorčí rady splňovat. Müller se proto v celé řadě aspektů příliš neliší a ani nemůže lišit od Winterkorna, který ho před lety sám vytáhl do nejvyšších pater koncernu. A přesto je v mnoha ohledech zcela jiný.

U Audi se vyučil nástrojářem, nyní převzal celý koncern

Müller, jak je u VW zvykem, nepřichází zvenčí, naopak v koncernu strávil v podstatě celý svůj profesní život. Původně se v sedmdesátých letech vyučil nástrojářem u Audi, odkud odešel studovat informatiku, aby se poté do firmy opět vrátil. To je další typickou vlastností, kterou sdílí s Winterkornem i dalšími předchůdci. Není ekonom, ale technik. Zapálení pro automobily má v rodině a doprovází ho prakticky od dětství.

Aféra dieselgate

V očích dozorčí rady a především současného šéfa Wolfganga Porsche hodně stoupl, když vůz Porsche pod Müllerový vedením zvítězil v závodě Le Mans a získal si tak zpět image sportovního vozu. Vedle Piëcha tak měl podporu dvou klíčových členů rodin akcionářů.

S Müllerovým dětstvím a původem však souvisí i to, čím od ostatních topmanažerů německého automobilového průmyslu liší. Jak upozorňuje zástupce šéfredaktora deníku Die Welt Ulf Poschardt, který s ním strávil několik dní jako spolujezdec na italském závodě veteránů Mille Miglia, mluví nový šéf VW bavorsky. Za neoficiální jazyk přitom v platí v Porsche švábský dialekt používaný na většině území Bádensko-Wüttenberska, odkud pochází i Winterkorn.

Sas, který mluví bavorsky

Neznamená to však, že by Müller byl rozený Bavor. Naopak, narodil se na druhé straně železné opony v saském městě Zwickau, česky Cvikov. V rodné NDR pracoval jeho otec nejdříve v automobilce DKW, poté jako jeden z vedoucích na okruhu Sachsenring. Tam brával i svého syna. Jak moc se už tenkrát do Müllerova podvědomí vryly rychlé vozy, není jisté. Když mu byly tři, utekla rodina na západ.

„Přál bych každému člověku na světě, aby jednou denně mohl mít teplé jídlo a v klidu se vyspat. Nikdo se přece dobrovolně a s klidným srdcem nevzdá svého domova,“ řekl Müller německému deníku Süddeutsche Zeitung, když se spolu s dalšími předními průmyslníky začal angažovat ve prospěch syrských uprchlíků. Sám si dokázal podobnou situaci představit.

Müller tak měl na své cestě nahoru nejen výborné předpoklady, ale i řadu překážek, které se však zpětně ukázaly být výhodnou. Vztah k motorům byl jeho přirozenou předností, kvůli své neukotvené historii se pak musel v přísně hierarchickém koncernu naučit používat ostré lokty. To mu v konečném důsledku vyneslo nejvyšší pozici. A to i přesto podle svých slov o místa nahoře nikdy sám nestál, ale vždy byl vyzván, aby na ně nastoupil.

A tak tomu je zřejmě i nyní. Zatímco ještě na jaře se mohlo zdát křeslo šéfa VW vysněným postem, o pouhých pár měsíců později to dávno neplatí. Aférou s falšování emisí u dieselových motorů bude na koncern dopadat ještě mnoho let a Müllera určitě nečeká klidná doba.

Zemětřesení u Volkswagenu vyvolala aféra zvaná Dieselgate:

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Vaše čokoláda má pachuť otrocké práce, viní aktivisté největší značky

Ilustrační snímek

Firmy Mars, Nestlé a další, které do svých čokolád a cukrovinek přidávají palmový olej, čelí stížnostem na svého...

Bilion dolarů v mínusu. Americký rozpočet míří k nejvyššímu deficitu od krize

Americký prezident Donald Trump se setkal s voliči v Manchesteru ve státu New...

Americké ekonomice se daří, ale státní dluh USA stoupá stále rychleji. Vládní rozpočtová agentura CBO (Congressional...

Subway testuje nový sendvič. Masové kuličky v něm krávu nikdy neviděly

Zakladatel řetězce Subway přiznává, že zákazníci by už do rychlého občerstvení

Další řetězec rychlého občerstvení naskakuje na trend masných jídel vyrobených z rostlinných proteinů. Veganský burger...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz