Ruskou invazi na Ukrajinu nazvala šéfka komise bombardováním a zabíjením nevinných lidí. „Celý svět je svědkem statečného odporu ukrajinské armády, ruské síly se stahují ke Kyjevu,“ prohlásila Von der Leyenová. „Chceme zabránit Putinovi, aby financoval svou válečnou mašinerii,“ dodala.
„Chceme zajistit, aby určité množství ruských bank bylo odstraněno ze SWIFT, zarazíme Putinovi užití aktiv Centrální banky Ruské federace a zarazíme ruským oligarchům využívání prostředků na mezinárodních trzích,“ představila šéfka komise návrhy sankcí. Na neděli bylo svoláno další setkání unijních ministrů zahraničí.
Odstavení SWIFTu potrestá všechny, říká expert v Rozstřelu |
„Sankce vůči ruské centrální bance by pravděpodobně mohly mít dramatický dopad na ruskou ekonomiku a její bankovní systém, podobný tomu, co jsme viděli v roce 1991,“ uvedla zástupkyně hlavního ekonoma Institutu pro mezinárodní finance (IIF) Elina Ribakovová.
„Pravděpodobně by to vedlo k masivnímu výběru peněz z bank a k dolarizaci, prudkému výprodeji a odčerpávání rezerv - a možná k úplnému zhroucení ruského finančního systému,“ doplnila Ribakovová.
Ruská centrální banka má zhruba 22 procent svých zásob ve zlatě, které většinou drží v Rusku, aby byly mimo dosah západních sankcí. Zhruba 13 procent zásob banky je v čínských jüanech. Podle analytika banky Credit Suisse Group Zoltana Pozsara má Rusko v zahraničních měnách mimo domovinu stále asi 300 miliard dolarů. Dost na to, aby to v případě sankcí narušilo peněžní trhy.
Sankce vůči centrální bance by také mohly ovlivnit schopnost země usnadňovat obchod a omezily by její schopnost podporovat mezinárodní investice.
Naopak Čína zatím nepomáhá Rusku vyhýbat se finančním sankcím. Uvedl to podle agentury Reuters vysoký představitel vlády amerického prezidenta Joea Bidena. „Poslední signály naznačují, že Čína nepřichází na pomoc,“ řekl úředník.
Pozitivním znamením jsou podle něj také zprávy, že některé čínské banky přestaly vydávat akreditivy pro nákup komodit z Ruska. Akreditiv je závazek banky, že zaplatí za zboží prodávajícímu, pokud splní stanovené podmínky. To ukazuje, že stejně jako tomu bylo v minulosti, má Čína tendenci respektovat platnost amerických sankcí, dodal úředník.