ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Řítíme se do ztracené dekády, poučme se z historie, varuje Světová banka

  • 91
Recese vyvolaná pandemií koronaviru je nejhorším ekonomickým propadem od druhé světové války a bez reforem čeká globální ekonomiku těžké desetiletí, během kterého dojde jen k malému ekonomickému růstu, varuje Světová banka.

„Pokud existuje nějaké poučení z historie, tak víme, že v případě kdy nedojde k zásadním a účinným reformám, směřuje globální ekonomika k dekádě velmi pomalého růstu,“ uvádí banka ve své pololetní zprávě.

Světová banka také dodává, že vyhlídky nebyly nejlepší ani před začátkem pandemie, a to především kvůli stárnoucí populaci a nízké produktivitě, kterou pandemie covidu ještě zpomalila, informuje CNBC.

Podle Světové banky se předpokládá, že pokud bude v následujících letech ekonomika pracovat v plné síle a s co nejnižší nezaměstnaností, i tak mezi lety 2020 až 2029 zpomalí zhruba na 1,9 procenta ročně. Ještě v době před pandemií se přitom v dalším desetiletí očekával růst 2,1 procenta ročně, uvádí banka.

Pandemie podle banky zbrzdila ekonomický růst v mnoha ohledech. Kvůli strachu z nejistoty a očekávání pomalého ekonomického růstu mnoho společností odkládá či ruší své plánované investice, kvůli zavřeným školám a přetrvávající nezaměstnanosti zase nebude dostatek kvalitních uchazečů na trhu práce.

Investice jako řešení

Banka však uvádí, že je stále šance na opatření, která by ekonomické škody zmírnila či zvrátila. Jako možnosti udává například výdaje na infrastrukturu, podporu zaměstnanosti žen a diverzifikaci ekonomiky tak, aby nebyla příliš závislá na konkrétních odvětvích. Dodává také, že reformy, které země provádějí, by měly záviset na vládních financích, prioritách a ekonomických strukturách dané země.

„Reformy na zvýšení investic do lidského kapitálu a na zvýšení nabídky pracovních míst by mohly poškození pandemií zvrátit,“ uzavírá ve své zprávě Světová banka.