

Shafiul Islam, který pro agenturu Solent News pořídil pomocí dronu unikátní zááběry solných polí, odhaduje, že na bangladéšském pobřeží takto získává sůl asi 50 000 živnostníků. Celý řetězec od produkce až po rafinování a expedici pak podle dostupných údajů zahrnuje téměř pět milionů lidí.
Autor: Profimedia.cz
Na solných polích v Bashkhali pracují bosí a sehnutí dělníci včetně dětí. Musí snášet drsné podmínky, nízké mzdy a nejistotu.
Autor: Profimedia.cz
Zemědělci vodu odpařují buď na vlastních pozemcích, nebo si pronajímají cizí půdu. V letošním roce produkce pokrývá v Chittagongu asi 18 000 hektarů.
Autor: Profimedia.cz
Na výrobě soli se v Bangladéši podílí značná část pobřežních zemědělců. Jelikož je solný průmysl jedním z nejproduktivnějších odvětví v Bangladéši, zaměstnává tato profese přímo či nepřímo přibližně 100 000 lidí.
Autor: Profimedia.cz
Produkce soli v Bangladéši nestačí ani na pokrytí vlastní spotřeby. Každý rok je potřeba do země dovézt ještě 150 000 tun soli z ciziny.
Autor: Profimedia.cz
Barevná scenérie solných plantáží. Většina soli je bílá kvůli atomům, které ji tvoří. Atomy sodíku a chlóru se spojují a vytvářejí bílé krystaly. Některé soli jsou však růžové, například himálajská sůl, která obsahuje nečistoty nebo jiné minerály. V Bangladéši však mají soli přirozeně bílou barvu.
Autor: Profimedia.cz
Sůl se prodává místním solným společnostem. Cena se pohybuje okolo 50 liber za tunu, tedy necelých 1 500 korun.
Autor: Profimedia.cz
Bangladéšský solný průmysl zaznamenal v poslední době pozoruhodný růst, zejména v oblasti Cox’s Bazar, která zůstává hlavním centrem výroby soli.
Autor: Profimedia.cz
Dělníci v tomto odvětví často trpí špatnými pracovními podmínkami. Kolísající tržní ceny navíc zvyšují nejistotu ohledně příjmů, což jim ztěžuje plánování a investování do provozu.
Autor: Profimedia.cz
Sůl se v Bangladéši vyrábí sezonně od prosince do poloviny května. Příznivé povětrnostní podmínky včetně dlouhotrvajících vln veder výrazně zvýšily produkci.
Autor: Profimedia.cz
Zprostředkovatelé a makléři byznysu dominují, což vytváří pro farmáře nevýhodné podmínky. Nemají totiž nad pronájmem ani cenotvorbou kontrolu.
Autor: Profimedia.cz
K 25. dubnu 2024 dosáhla celková produkce soli v zemi 2,118 milionu tun, čímž překonala 1,839 milionu tun vyrobených ke stejnému datu v roce 2023.
Autor: Profimedia.cz
Solná pole jako byznys. V Bangladéši na nich závisí miliony lidí
Na pobřeží Indického oceánu v bangladéšském Chittagongu dobývají drobní farmáři odpařováním z mořské vody sůl. Jejich namáhavá práce ovlivňuje ekonomiku celé země, ročně vyprodukují přes dva miliony tun této suroviny. (9. května 2025)
Autor: Profimedia.cz