V první pětici nejšťastnějších států na světě se vedle Finska umístily i Dánsko, Island, Švédsko a Nizozemsko. Žebříček sestavili odborníci na základě odpovědí od respondentů, kteří zhodnotili kvalitu svého vlastního života, píše agentura Bloomberg. Právě na čtvrtek připadá Mezinárodní den štěstí.
Ačkoliv země tisíce jezer sdílí hranici s Ruskem, které již více než dva roky vede válku na Ukrajině, na spokojenosti tamních obyvatel se to v negativním smyslu příliš nepodepisuje. Finové se tedy nechtějí znechutit tím, že Rusko vůči Finsku opakovaně vede kybernetické útoky či ruší GPS signál, což záporně dopadá na fungování letecké dopravy.
Nejšťastnější zemí zůstává Finsko, Česko je mezi 140 státy osmnácté![]() |
Odborníky v letošním ročníku překvapilo, že respondentům velmi záleží na důvěře v dobrotu ostatních. „Silným ukazatel štěstí je i důvěra v to, že ostatní vám vrátí třeba ztracenou peněženku,“ uvádí zpráva a dodává, že země na severu Evropy se k nejšťastnějším řadí i proto, že důvěra ve vrácení ztracených věcí se tam řadí k nejvýraznějším na světě.
Spojené státy se již devět let propadají
Zpozornět by ale měly Spojené státy americké. Ty se v posledních letech ve sledovaném žebříčku stále propadají. Nejlepších výsledků dosáhly v roce 2016, kdy obsadily 13. místo. Od té doby si ale vedou stále hůře. Loni tato ekonomika klesla poprvé mimo elitní dvacítku, letos se USA propadly o další příčku a nyní jim náleží 24. pozice. Sestupný trend je ale patrný třeba i v případě Velké Británie, která letos zaznamenala nejhorší výsledek od roku 2017.
Úroveň štěstí vychází z tříletého průměru sebehodnocení kvality života. Rozdíly mezi jednotlivými ekonomikami se odvíjí mimo jiné od HDP na obyvatele, očekávané délky života ve zdraví, dostupnosti podpory v případě obtížně řešitelné životní situace, štědrosti a víry v nízkou úroveň korupce v dané zemi.
„Nejprve jsme nevěřili.“ Vědci zjistili, co nám přináší štěstí a zdraví![]() |
Česká republika si v porovnání s rokem 2024 o dvě příčky pohoršila. Loni totiž ve stejném žebříčku skončila na osmnácté pozici. Ještě výraznější propad zaznamenalo sousední Slovensko, které se loni umístilo pětačtyřicáté, což je pohoršení dokonce o pět míst, uzavírá studie.