Západoněmecké letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu z původně plánovaných 204 letů zrušilo 64 odletů a 57 příletů. Varovalo také, že to nemusí být konečná bilance. „Odřeknuty mohou být další lety. Neodkladně proto cestující prosíme, aby si před cestou na letiště ověřili u svých leteckých společností či cestovních kanceláří stav letu,“ uvedlo letiště.
Ještě výraznější dopad má stávka na letiště v Hamburku na severu Německa, kde se provoz takřka zastavil. „Dnes a zítra nebudou možné žádné odlety a odřeknuta je asi třetina příletů. Bezpečnostní kontroly jsou zcela uzavřeny a pro sobotní lety není možné odbavit se o den dříve,“ uvedlo letiště. To na dnešek a na pátek původně plánovalo 308 odletů.
Pražské letiště chystá změnu, do dvou let padne limit na přepravu tekutin |
Přílety do Hamburku jsou nadále v omezené míře možné, i tak ale muselo být odřeknuto 48 ze čtvrtečních 153 příletů a 32 ze 157 pátečních příletů. Podobně jako v Kolíně nad Rýnem/Bonnu varuje hamburské letiště, že škrty v příletech nemusejí být konečné.
„Situace na terminálech se podobá té z předchozí letošní stávky odborů Verdi. Odletové haly zejí prázdnotou, situace je klidná. Takřka 80 000 cestujících dnes a zítra chtělo přiletět či odletět, tyto plány jim odbory Verdi opět překazily,“ řekla mluvčí hamburského letiště Janet Niemeyerová.
Bez rušení letů se stávka zaměstnanců bezpečnostních kontrol neobešla ani v západoněmeckém Düsseldorfu. Platí tam stejné doporučení cestujícím, aby si před příchodem na letiště ověřili, zda se jejich let uskuteční. „Je třeba počítat s dlouhou čekací dobou a s rušením letů,“ uvedlo letiště.
Stávka omezila i dopravu do Česka
S Düsseldorfem má pravidelné spojení pražské Letiště Václava Havla. Ranní a večerní linka dnes byla v obou směrech odřeknuta. Jeden večerní spoj s plánovaným odletem z české metropole ve 20:10 se však uskuteční, jak vyplývá z přehledu letů pražského letiště.
Němci odsouvají modernizaci železnic. Postihnout to může i Česko |
Důvodem čtvrteční výstražné stávky je spor odborů Verdi se svazem společností, které zajišťují letištní kontroly (BDLS). Odbory žádají zvýšení příplatků za práci o víkendech, o svátcích a v noci a chtějí také upravit tarifní pravidla o odměnách za přesčasy. Další kolo zatím neúspěšného vyjednání bude za týden.
V pátek se přidají i vlaky
V pátek se uskuteční i další výstražná stávka na německé železnici, kvůli které se tam v čase od 3:00 do 11:00 zcela zastaví provoz všech dálkových i regionálních vlakových spojů. Agentura DPA upozorňuje, že se dálková doprava provozovaná společností DB pravděpodobně z velké části zastaví na celý den, neboť vlaky se ráno vůbec nevypraví na trať.
K rozsáhlým stávkám vyzvali německé železniční a dopravní odbory EVG a komplikace dopadnou i na mezistátní vlaky mezi Českem a Německem. Mezistátní dálkové spoje pojedou jen do poslední stanice na území České republiky a podobně na tom během pátečního dopoledne budou i regionální vlaky. Jejich provoz tak bude zajišťován jen na českém území.
Německo zavede jednotnou celostátní jízdenku na vlaky i MHD za skvělou cenu |
„Tím, že jsme tentokrát vyhlásili dočasnou výstražnou stávku v časných ranních hodinách, dáváme jasně najevo, že nechceme zasáhnout cestující, ale firmy,“ prohlásila členka představenstva EVG Cosima Ingenschayová.
Dopravce DB stávku tvrdě kritizoval jako zbytečnou a uvedl, že protest v nejrušnější dopravní den týdne těžce dopadne na cestující.
„Co to je? Tato stávka je zcela nepotřebná a zbytečná,“ řekl šéf osobního oddělení DB Martin Seiler, který poznamenal, že příští týden v úterý se uskuteční další kolo jednání. „Odbory EVG zcela ztratily míru a sází už jenom na rámus,“ uvedl.
Čekají se tvrdé dopady
Dráhy DB počítají s tím, že stávka bude mít masivní dopad na veškerý železniční provoz v Německu. „Pátek je nejrušnějším dopravním dnem týdne, stávka zasáhne dojíždějící obzvláště tvrdě,“ řekl Seiler.
„České dráhy jsou připravené v kooperaci s německými partnerskými dopravci obnovit přeshraniční spoje po ukončení stávky, přesto je však potřeba i po obnovení provozu počítat s nepravidelnostmi v dopravě,“ uvedl mluvčí ČD Petr Pošta. Dopravce také doporučuje v pátek necestovat do Německa.
Na německé železnici se naposledy stávkovalo celý den před třemi týdny. Zástupci zaměstnanců požadují mimo jiné zvýšení měsíčního příjmu zaměstnanců minimálně o 650 eur (přes 15 000 Kč).