K iniciativě, která byla oznámena v létě 2023, se v polovině října přidalo také dvacet investičních společností a fondů rizikového kapitálu ze sdružení British Private Equity and Venture Capital Association (BVCA). Zmíněných dvacet firem spravuje aktiva za v přepočtu víc než 700 miliard korun.
Cílem iniciativy je jednak dopomoci startupům k dostupnějšímu financování, a také zpřístupnit penzijním fondům vysoce výnosné investice do startupů.
Server UK Tech při spuštění iniciativy citoval Tima Leveneho, CEO konzultační společnosti Augmentum, podle něhož byl pro takový krok nejvyšší čas. „Penzisté budou moci profitovat z nejvýnosnější třídy aktiv“, která je navíc podle Leveneho v portfoliích penzijních fondů zastoupena podstatně méně než například v Austrálii nebo Kanadě.
Ministr financí Jeremy Hunt tvrdí, že tímto krokem mohou účastníci britských penzijních systémů získat v průměru až tisíc liber (28 tisíc korun).
Velká Británie uvažuje o digitální libře. Fungovala by současně s měnou![]() |
Vedle nadšených ohlasů cituje UK Tech také opatrnější názory. Právník David Holt tvrdí, že zvažované investice budou muset procházet náročným procesem kontroly, aby se předešlo skandálům, jako byl na podvodech postavený americký biotechnologický startup Theranos.
Richard Blakesley, zakladatel a CEO poradenské firmy Capital Pilot, zase varuje, že tato iniciativa vytvoří poptávku po investičních příležitostech pro startupy v pozdějších fázích rozvoje – ale že bude potřeba masivně podporovat také ty začínající, jinak později nebude do čeho investovat.