Terénní vozík i bílá hůl, která ukáže cestu. Hi-tech byznys vyzývá handicapy

  15:00aktualizováno  15:00
Technologické startupy přenášejí nejnovější poznatky do výroby asistenčních pomůcek pro handicapované. To, co dřív nebylo vůbec představitelné, může být brzy běžné. Na trhu je například hůl pro nevidomé, napojená na internetové mapy s navigací od Google.

Švýcarský startup Scewo umožní handicapovaným vyjet a sjet schody. | foto: Scewo

Příklady technologických startupů, které se pustily „po svém“ do oblasti vývoje a výroby asistenční techniky, ukázalo zpravodajství CNN.

Výrobky využívají technologie jako je internet, umělá inteligence či internet věcí. To jsou prostředky, které v budoucnu pomohou zvládnout různé handicapy, třeba pohybové a zrakové.

Fotogalerie

Firmy v tom nemusí vidět jen příležitost, jak pomoci lidem s handicapem, ale také rostoucí byznysový potenciál.

Britský průzkum z roku 2017 o cestování zjistil, že lidé s pohybovými problémy absolvují o 39 procent méně cest než ti, kteří neměli žádné postižení.

Podle společností Zion Market Research and Coherent Market Insights globální hodnota trhu asistenčních pomůcek vzroste ze 14 miliard dolarů v roce 2015 na 30,8 miliard v roce 2024.

Invalidní vozík ovládaný telefonem

Tato oblast přilákala například Švýcarskou společnost Scewo. Startup vyvinul invalidní vozík, který lze ovládat přes chytrý telefon. Umí zdolávat různé druhy překážek a má také speciální pásový podvozek, který vyjede či sjede schody.

Speciální vozík se na trhu objeví ke konci roku 2019. Zakladatel a ředitel Scewo Bernhard Winter říká, že hlavní motivací je snaha vrátit handicapovaným mobilitu a svobodu.

Pokroku se dočkala i nositelná technika. Startup MyoSwiss ze švýcarského Curychu přišel s oblekem, který textil kombinuje s prvky robotiky. Úbor, který váží o něco méně než pět kilogramů je vybaven svalovou vrstvou a senzory na na kolenou a kyčlích, které usnadňují mobilitu lidem s pohybovými problémy. Senzory poznají, jaký pohyb chce člověk udělat a pomáhají jeho provedení.

Oblek je určen těm, kteří stále mohou sami chodit, nicméně mají potíže například se vstáváním ze židle nebo s chůzí do schodů. Oblek letos dvěma lidem pomohl účastnit se curyšského maratonu.

Hůl místo psa?

Pokročilé technologie dávají větší naději na pohodlnější život i nevidomým. Inženýři turecké společnosti Young Guru Academy vyvinuli chytrou hůl pro nevidomé. Co kouzelná hůl jménem WeWalk umí? Pomocí vibrací varuje uživatele před překážkami v cestě, které jsou nad úrovní hrudníku. Umožňují to ultrazvukové senzory. Majitel může hůl spárovat s chytrým telefonem a nechat se navigovat k cíli pomocí integrovaného hlasového asistenta, využívajícího mapy od společnosti Google.

Švýcarský startup Scewo umožní handicapovaným vyjet a sjet schody.

Hůl toho ale může umět ještě víc, jak popisuje Kursat Ceylan, zakladatel startupu, který je od narození slepý: „Jako nevidomý se ztrácím v metru... Netuším, který autobus právě přijíždí... Nebo jaké obchody jsou kolem mě. Všechny tyto informace mě může hůl WeWalk dát.“

Jenomže to má jeden háček. Anna Lawsonová z Univerzity v Leedsu říká, že jsou to všechno skutečně ohromující počiny, které mohou někomu výrazně pomoci, obává se však, že budou velmi drahé a tím i nedostupné drtivé většině lidí se zdravotním postižením.

Na světě je podle Světové zdravotnické organizace 39 milionů nevidomých lidí a další čtvrt miliardy trpí zrakovým postižením.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Nová éra námořnictví. První komerční plavba bez posádky proběhla úspěšně

Autonomní loď SEA-KIT

Celníci v belgickém Ostendu obdrželi 7. května krabici ústřic ze Spojeného království. Na tom by nebylo nic zajímavého,...

Google zaplatí 13 milionů dolarů za špehování pomocí Street View

Link v Google Street View

Internetový obr Google se dohodl na dalším urovnání sporu, který se týká získávání citlivých informací z aplikace...

Betonáři pod palbou investorů. Snižte emise, nebo vás odstřihneme od peněz

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Masivní betonářský průmysl v čele s největšími světovými výrobci je pod tlakem skupiny investorů. Ti po firmách chtějí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz