Friedrich Weyerhäuser: geniální marketér, manažer a stratég

  17:55aktualizováno  17:55
Společnost, kterou Friedrich Weyerhäuser před sto patnácti lety založil patří i dnes mezi špičku ve svém oboru. Za své schopnosti byl v roce 1978 uveden do obchodní síně slávy Spojených států. Navíc se mezi nejbohatšími Američany v dějinách stále drží v první desítce.

Německo-americký dřevařský magnát a podnikatel Friedrich Weyerhäuser (1834 - 1914) | foto:  CC-BY-SA, Creative Commons

Stavební magnát německého původu Friedrich Weyerhäuser na přelomu devatenáctého a dvacátého století založil a několik let vedl firmu Weyerhaeuser Company. Společnost byla a stále je jednou z největších v dřevozpracovatelském průmyslu. Firmě také patří rozsáhlé lesy.

Seriál iDNES.cz

Historie ekonomiky

Narodil se 21. listopadu 1834. Už od mládí Friedrich čelil velké rivalitě a tlaku. Společně s rodiči a deseti sourozenci obdělával šestihektarový rodinný pozemek a hektarovou vinici poblíž městečka Nieder-Saulheim v tehdejším Hesenském velkovévodství. Ve dvanácti letech mu náhle zemřel otec, načež musel Friedrich přerušit svá studia v místní luteránské škole a začal se naplno věnovat práci na farmě. Naštěstí pro něj revoluční události v Německu v roce 1848 donutily část rodiny emigrovat do Spojených států, do Pensylvánie.

Od dělníka po manažera

Friedrich je se zbytkem rodiny následoval ve svých sedmnácti letech v roce 1852. Již brzy po příchodu do nové země se začal projevovat jeho podnikatelský talent. Nejdříve nastoupil jako dělník na stavbě na Rock Islandu. Krátce poté ale práci opustil kvůli místu na pile. Díky svému talentu rychle vystoupal z pozice účetního na manažera a obchodního zástupce společnosti. Při jejím rozšiřování do dalších měst mu byla dokonce svěřena funkce manažera nové pobočky.

Nicméně zanedlouho se firma dostala do finančních obtíží, což Weyerhäuserovi umožnilo si ji koupit ze svých úspor. Brzy tak začal podnikat pod vlastním jménem.

Weyerhäuserovo sdružení podniků

S pomocí svého švagra, Fredericka Denkmanna, založili Weyerhaeuser-Denkmann Lumber Company a začal skupovat konkurenční dřevařské firmy. Podniky fungovaly na základě systému partnerů - pod stejným obchodním konceptem, ale samostatně. Spojovacím článkem pro všechny byla mateřská společnost.

Fotogalerie

Kolem roku 1872 Friedrich začal expandovat ještě výrazněji. Podařilo se mu spojit se s firmami dovážející kmeny po řece Mississippi. O dvacet osm let později, v roce 1900, skoupil 900 tisíc akrů lesní plochy na severozápadě Spojených států. V tomto období vznikla i Weyerhaeuser Timber Company, která dodnes patří k jedněm z největších v dřevařsko-zpracovatelském průmyslu.

Weyerhäuser se s majetkem v hodnotě 72,2 miliard dolarů stal osmým nejbohatším Američanem v dějinách Spojených států. Zapojoval se i do společenského života svého rodného města - v roce 1904 pomohl v Saulheimu založit koncertní síň. V roce 1857 se oženil se Sarah Elizabeth Bloedelovou. Společně měli sedm dětí. Zemřel 4. dubna 1914 v kalifornské Pasadeně.

Weyerhaeuser Company

Založená v roce 1900, zaměřující se na dřevozpracující průmysl a papírenství. Patří jí na šest milionů akrů obdělávaných lesů, jedná se tedy o druhého největšího vlastníka soukromých lesů v USA. V mezinárodním měřítku zaměstnává skoro patnáct tisíc lidí a působí v patnácti zemích světa. V roce 2015 firma oznámila, že se chystá koupit společnost Plum Creek Timber za 8,4 miliard a vytvořit tak největší soukromou dřevařskou společnost ve Spojených státech.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Letos chceme do Ruska, pak do celého světa, říká spoluzakladatel Flixbusu

Zakladatelé společnosti Flixbus, André Schwämmlein na snímku uprostřed

Na světovém finále soutěže EY Podnikatel roku letos reprezentovali Německo zakladatelé společnosti Flixbus. Dopravce...

Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

Ilustrační snímek

Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát...

Z koníčku byznys. Chilský podnikatel roku ukazuje svou zemi turistům

Obyvatelé chilského města Petorca obviňují pěstitele avokáda, že je připravují...

Ještě před třiceti lety do Chile nikdo moc nejezdil. Ani za obchodem, ani za turistikou, vypráví čtyřiasedmdesátiletý...

Najdete na iDNES.cz