Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

USA čeká lavina vystěhování, na ulici mohou skončit desítky milionů lidí

  0:01
Koronavirová krize by mohla do konce roku připravit desítky milionů Američanů o střechu nad hlavou. Některé odhady hovoří až o čtyřiceti milionech lidí, kteří si nebudou moci dovolit platit nájem. Důvodem je konec některých vládních podpor, vysoká nezaměstnanost a přetrvávající nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie.
Američané čekají ve frontě na dávky v nezaměstnanosti u centra One-Stop Career...

Američané čekají ve frontě na dávky v nezaměstnanosti u centra One-Stop Career Center v Las Vegas. 17. května 2020 | foto: AP

Konec července byl pro řadu amerických firem a jednotlivců zlomový. Skončila totiž federální podpora ekonomiky v rámci rekordního záchranného balíčku CARES Act (The Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act) v hodnotě 2,2 bilionu dolarů (48,7 bilionu korun). Součástí balíčku byla i podpora v nezaměstnanosti ve výši 600 dolarů týdně nebo moratorium na vystěhování z necelé třetiny nájemních jednotek v USA.

Americké hospodářství však zůstává v hlubokém útlumu a míra tamní nezaměstnanosti se nadále drží nad 10 procenty. Osud dalších vládních podpor je nejistý a experti varují před bezprecedentním množstvím Američanů, kteří se mohou dostat do problémů s placením nájmu a čelit nucenému vystěhování.

Analýza poradenské společnosti Stout Risius Ross uvádí, že vystěhování hrozí více než 11,5 milionu amerických domácností. To je více než 40 procent všech domácností žijících v nájmu a pokud by došlo na nejhorší, na ulici by se mohlo ocitnout přes 25 milionů Američanů.

Americká ekonomika má za sebou nejhlubší propad v zaznamenané historii

Rizika se výrazně liší stát od státu, zatímco ve Vermontu nebo Severní Dakotě hrozí vystěhování zhruba pětině nájemníků, ve státě Mississippi se tento podíl blíží 60 procentům. Značné rozdíly ve vnímání krize bydlení panují podle analýzy i mezi jednotlivými etnickými skupinami. Zatímco polovina bělošských nájemníků si je jistá tím, že bude nájem platit bez problémů, mezi černochy je to pouze čtvrtina a mezi Hispánci 21,4 procenta nájemníků.

„Abyste se dopracovali k podobným číslům, museli byste se vrátit do hospodářské krize z 30. let minulého století. Pro toto neexistuje téměř žádný precedens, proto je to tak děsivé,“ řekl agentuře Bloomberg John Pollock z baltimorské neziskové organizace Public Justice Center, která bojuje proti chudobě.

Největší krize bydlení v historii

Další odhady dopadů koronavirové krize na nájemní bydlení v USA jsou pak ještě pesimističtější. Minulý týden publikovaná studie think-tanku Aspen Institute hovoří o 30 až 40 milionech Američanů, kteří by se v příštích měsících mohli ocitnout na ulici. „Spojené státy zřejmě čelí největší krizi bydlení v historii,“ uvádí materiál.

Situace mnoha nájemníků totiž nebyla příznivá ani předtím, než udeřil koronavirus. „Za problematický se považuje stav, když domácnost utrácí za nájem přes 30 procent svých příjmů. Když vypukla pandemie, 10,9 milionu domácností utrácelo každý měsíc za nájem přes 50 procent svých příjmů,“ tvrdí studie.

Koronavirová krize připravila o práci každého pátého Američana, říká průzkum

Pokud by skutečně došlo na vystěhovávání, byť jen v části hrozících případů, stále by jich bylo výrazně víc než v minulosti. Z dat institutu Eviction Lab Princetonské univerzity, který mapuje vystěhovávání ve Spojených státech, vyplývá, že v letech 2000 až 2016 dali američtí pronajímatelé nájemníkům celkem 61 milionů výpovědí. Tedy necelé čtyři miliony vystěhování ročně.

Americký prezident Donald Trump reagoval na konec federální podpory a hrozící krizi tím, že v sobotu podepsal několik exekutivních příkazů, kterými chce Američanům ulevit od ekonomických dopadů pandemie. Trump při podpisu dekretů uvedl, že svým krokem poskytne desítkám milionů nezaměstnaných Američanů dalších 400 dolarů týdně na podporu v nezaměstnanosti a prodlouží zákaz vystěhování nájemníků.

Deník The New York Times však poznamenal, že Trumpovy kroky zřejmě nebudou mít okamžitý a významný vliv na životy Američanů. Například mimořádná pomoc v nezaměstnanosti je podmíněna tím, že jednotlivé státy lidem zaplatí čtvrtinu částky z vlastních kas.

Falešná naděje?

Nezaměstnaní Američané ztrácejí naději, čekání na návrat do práce trvá

Řada států se přitom potýká s výpadkem příjmů kvůli ekonomické krizi a není tak jasné, jaká část Američanů nakonec tuto pomoc skutečně dostane. Finance na zbylou část obnosu chce přitom Trump brát z fondu určeného na boj s následky živelních katastrof, ačkoliv se USA právě nachází na začátku sezony hurikánů.

Také prodloužení zákazu vystěhování bude podle kritiků v praxi nefunkční. V dekretu totiž prezident pouze uložil ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb či Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) aby „zvážily, zda je dočasné zastavení vystěhovávání nájemníků kvůli neplacení nájmu nutné k prevenci dalšího šíření covid-19“.

„Dekret je bezohledný a škodlivý, nabízí falešnou naději a riziko většího zmatku a chaosu v době, kdy nájemci potřebují ujištění, že během pandemie nebudou vyhozeni ze svých domovů,“ reagovala pro server Politico Diane Yentelová, šéfka organizace NLIHC (National Low Income Housing Coalition), která pomáhá lidem s nízkými příjmy řešit bytovou situaci.

Autor:
  • Nejčtenější

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levný polský benzin srazil ceny v českém příhraničí, litr někde stojí 32,90

Českopolské pohraničí se stává rájem levného benzinu. Může za to výrazné snížení cen pohonných hmot na čerpacích...

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exportér: Proč s námi nejednáte, pane premiére? Hrozí ekonomická katastrofa

Rozstřel Česko má předražené energie. To snižuje konkurenceschopnost našeho průmyslu. Pokud s tím vláda něco neudělá, hrozí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Světová populace opylovačů je pod tlakem. Nahradit je mohou speciální stroje

Světová populace opylovačů se v posledních letech snižuje. I proto se do popředí dostávají nové technologické...

Osmnáct chodů a šest hodin osvěty. V Norsku otevřeli plovoucí ekorestauraci

Ve fjordu Hardange v západním Norsku otevřeli restauraci, která se má stát symbolem nejen nejnovějšího designu,...

Jak vzkvétá finanční impérium Lichtenštejnů. Je schované za LGT Group

Premium Rod Lichtenštejnů stojí v čele malé evropské země už skoro 1 000 let. Panovníkům z tohoto rodu se povedlo přečkat...

Světové rafinerie nestíhají. Ceny nafty rostou, hrozí i další vlna inflace

Světové rafinerie nestačí vyrábět dostatek nafty. Její cena v Evropě i ve Spojených státech v posledních týdnech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...