Muž prochází zmrzlou ulicí v texaském městě Pflugerville. (15. února 2021)

Muž prochází zmrzlou ulicí v texaském městě Pflugerville. (15. února 2021) | foto: Reuters

Zamrzlý Texas rozděluje Ameriku. Zelená energie nás zklamala, říkají někteří

  • 413
Nečekaně nízké teploty, které před nedávnem decimovaly americký stát Texas, zapříčinily, že se bez elektřiny a tepla náhle ocitlo několik milionů lidí. Právě tato krizová situace přiměla mnohé, aby se zamysleli nad dlouho otevřenou otázkou ohledně využívání obnovitelných energetických zdrojů. Ty evidentně Texasanům nepomohly.

Podle texaské rady pro elektrickou energii (ERCOT) přišlo mnoho Texasanů o teplo proto, že zamrzlo plynové potrubí zásobující velkou část domácností zemním plynem. Po odstřihnutí od elektřiny, které postihlo až čtyři miliony obyvatel, se dokonce někteří uchýlili i k zapalování nábytku či využívání zahradních grilů k tomu, aby se alespoň trochu ohřáli. Podobná situace podle rady však nastala i u domácností, které využívají solární či větrnou energii, informuje list The Guardian.

Mezi Texasany tak znovu vyvstala otázka, zda je využívání obnovitelných energetických zdrojů opravdu tou správnou cestou, když solární panely i větrné turbíny v době, kdy je obyvatelé nejvíce potřebovali, zamrzly.

„Pokud bychom přistoupili na dohodu Green Deal, byla by to pro USA smrt,” uvedl pro Fox News guvernér Texasu Greg Abbott. Reagoval tak na navrhovaný plán, podle něhož by měl Texas přejít právě na zelenou energii. „Ukázalo se nyní, že fosilní paliva prostě stále potřebujeme. Větrná a sluneční energie evidentně selhala,” dodává.

Kromě Abbotta začali obnovitelnou energii následně kritizovat i další. Podle texaského komisaře pro zemědělství Sida Millera by už nikdy v Texasu neměla být postavena jediná větrná turbína. Moderátor kanálu Fox News Tucker Carlson větrné elektrárny dokonce nazval „přihlouplým módním doplňkem, který je odsouzen k neúspěchu“.

Podle neziskové organizace Media Matters stanice Fox News za výpadek elektřiny v Texasu za pouhých 48 hodin obvinila obnovitelné energie celkem 128krát. 

Není to přitom poprvé, co Američané vedou debatu o tom, zda obnovitelná energie nezpůsobuje potíže. Podobné reakce totiž vyvolal i loňský výpadek energie v Kalifornii během období požárů. V té době se k obnovitelným zdrojům energie negativně vyjádřil i senátor Ted Cruz.

OBRAZEM: Sníh a mráz dál svírají jih USA: miliony lidí jsou bez proudu

Přechod na obnovitelné zdroje energie je jeden z hlavních politických cílů nového prezidenta USA Joea Bidena. Americká společnost tak nadále zůstane rozdělena na dva tábory. Podle klimatického experta Jesseho Keenana je hlavní problém v tom, že ohledně obnovitelných zdrojů a následné klimatické krize mezi obyvateli koluje mnoho dezinformací a konspiračních teorií.

„Bohužel nás čeká mnoho dalších extrémních výkyvů počasí, které se promítnou na ceně energií. Otázkou však je, zda chtějí lidé investovat do energií, které takovým výkyvům napomáhají, anebo platit za čistou energii, která nám pomůže k udržitelnějším podmínkám pro život,” říká Keenan.

Podle Keenana by se Spojené státy měly věnovat boji s klimatickou krizí se stejnou vervou, s jakou přistupovaly k bezpečnostním opatřením po teroristických útocích z 11. září. „Dosáhli jsme bodu, kdy si musíme uvědomit, že naše infrastruktura a systém jsou nefunkční a novým podmínkám se prostě musíme přizpůsobit,” apeluje Keenan na Američany.

Extrémní počasí se může stát normou

Přechod na obnovitelnou energii bude pro USA velkou výzvou, především pak i kvůli častým požárům a sílící klimatické krizi. Podle studie Princetonské univerzity z minulého roku musí být využívání solární a větrné energie navýšeno až pětkrát, jinak země do roku 2050 nedosáhne nulových emisí. Pro to, aby se tak mohlo stát, by se ale musely solárními panely či větrnými turbínami zastavět tisíce kilometrů půdy. 

Miliony lidí v Texasu jsou bez elektřiny. Jste slaboši, napsal starosta

Extrémní výkyvy počasí, které letos zažívá Texas, by se do budoucna mohly stát normou. Podle vědců by nad Texasem mohlo do roku 2036 přibýt o 50 procent více srážek než ve druhé polovině minulého století. „Jestliže na to nebudeme připraveni, výpadky elektřiny budou pokračovat,” říká vědec z texaské univerzity Joshua Rhodes.

Obyvatelé Texasu si stěžují, že od velkých institucí, jako je energetická rada ERCOT, nemohou čekat žádnou pomoc. Změny ve využívání energie pak pociťují nejvíce chudší občané, kteří jsou momentálně ještě finančně zatíženi pandemií.

„Nejsme na to připraveni a už dál nemůžeme předpovídat vývoj budoucnosti podle toho, jak to bylo v minulých letech. Planeta se mění a tohle je pouhý začátek,” říká podle Guardianu energetický konzultant z texaského Austinu Doug Lewin.