Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Španělsko vévodí evropskému exportu zvířat. Metody má kruté, říkají aktivisté

  12:00
Díky rozmachu obchodu se Španělsko v posledních deseti letech stalo největším evropským vývozcem skotu v Evropě a druhým největším vývozcem ovcí hned po Rumunsku. Minulý měsíc zaznamenal španělský export živých zvířat svůj historický vrchol. Způsobila to zvýšená poptávka po jatečních zvířatech pro Svátek obětování Íd al-Adhá, který se koná v červenci a slaví ho celý muslimský svět.

Lidé protestují proti surovému zacházení se zvířaty ve španělském přístavu Cartagena. Právě odtud země loďmi exportuje miliony kusů jatečních zvířat převážně na Blízký východ. (27. února 2021) | foto: Profimedia.cz

V přístavu Cartagena je sedm hodin ráno a nákladní loď Jouri, která převáží dobytek, se připravuje k nakládce. Na místo přijíždějí desítky nákladních aut plných hlučného dobytka. Vozy stojí ve frontě a čekají nejprve na zvážení, teprve pak se jejich náklad přeloží na loď.

Turisté, kteří navštěvují zdejší římské zříceniny a nedaleké pláže, by jen stěží uhodli, že se španělský region Murcia v tichosti stal jedním z největších hráčů v celosvětovém obchodu s živými zvířaty. Spolu s Tarragonou, dalším španělským přístavem vzdáleným asi 500 kilometrů severně, je Cartagena jediným zařízením svého druhu ve Španělsku, které má povolení k odesílání živých zvířat po moři, píše list The Guardian.

V posledních pěti letech přístav v Cartageně vypravil na lodích více než tři miliony kusů hospodářských zvířat. Místem vykládky byl většinou Blízký východ nebo severní Afrika. V roce 2020 dosáhl obchod obratu téměř 500 milionů liber (14,6 miliardy korun).

Zemi pomohla Austrálie

Španělsku v dobré obchodní bilanci napomohla především Austrálie. Tamější zpřísnění pravidel pro chov hospodářských zvířat v zemi, která je už roky dalším významným vývozcem hospodářských zvířat, bylo pro Španělsko velkou vzpruhou. Od jejich zavedení v roce 2011 přestali protinožci obchodovat se Saúdskou Arábií a Libyí, obě země jsou nyní spolu s Libanonem a Jordánskem hlavními destinacemi pro ovce a skot ze Španělska.

„Když se někdo stáhne z trhu, okamžitě přijde někdo jiný, aby zaplnil prázdné místo,“ říká Olga Kikouová, manažerka pro evropské záležitosti organizace Compassion in World Farming. Dodává, že Španělsko bylo ochotné udělat přesně to. Sama teď ale vede kampaň za zpřísnění předpisů EU týkajících se dobrých životních podmínek hospodářských zvířat.

V rumunském přístavu se převrátila loď, záchranáři vyprošťují 14 tisíc ovcí

Španělsko je ideálním místem pro výkrm zvířat, říká organizace. Poukazuje na relativně nízké náklady na krmivo a v rozsáhlý prostor, který mají zvířata k dispozici.

Mnoho kusů jatečního skotu jsou telata samčího pohlaví nechtěná mlékárenským průmyslem, ta se do Španělska dostávají z celé Evropy. Zároveň však aktivisté mají výhrady ke způsobům, jakým se se zvířaty zachází.

Lidé slyší, co auta vezou

V loňském roce se z Cartageny vyvezlo téměř 400 tisíc zvířat, z celého Španělska pak celkem 534 tisíc kusů. Kamiony z farem z celé země přivážejí náklad přímo do jedné ze sekcí přístavu, která je pro veřejnost uzavřena. Teprve když nákladní auta přijedou a čekají na otevření přístavu na nedaleké čerpací stanici, až hluk zevnitř návěsů napoví nezasvěceným, co auta vezou.

Ochránci zvířat dodávky bedlivě sledují. Používají teleobjektivy k hledání důkazů o porušování pravidel EU a každý prohřešek hlásí. Mezi ně patří například špatné zacházení vedoucí k zranění při nakládce a vykládce, špatné podmínky uvnitř nákladních vozů nebo plavidel obecně či týrání zvířat.

„Většina lidí ani nechápe, proč se dnes zvířata transportují v autech. Prostě to nedává smysl. Je to zbytečná krutost, která dříve nebo později bude znamenat konec tohoto odvětví,“ říká Gabriel Paun, ředitel organizace Animals International.

Hladoví 130 tisíc ovcí. Ucpaný Suez zvýraznil problém s převozem zvířat

Přestože veterináři zvířata před naloděním kontrolují v přístavech, podmínky na palubách lodí zůstávají z velké části velkou neznámou. Pouze Austrálie zveřejnila údaje o úmrtnosti při často několikadenních cestách zvířat. Aktivisté proto požadují, aby byla povinná přítomnost veterináře na plavidlech zahrnuta do nové legislativy EU, která by měla být přijata do konce roku 2023.

Jen v loňském roce uhynuly během dvou týdnů na lodích stovky kusů skotu vyvezeného ze Španělska na dvou různých plavidlech. Lodě Karim Allah a Elbeik totiž na moři uvízly poté, co jim přístavy odmítly vstup do přístavů na Blízkém východě kvůli podezření na nákazu katarální horečkou ovcí.

Maso přes palubu

Loď Karim Allah vyplula z Cartageny s 895 kusy dobytka na palubě a do svých přístavů jí odmítly vpustit postupně Turecko, Libye a Tunisko. Po dvouměsíční cestě se tak musela vrátit zpět do Cartageny. Během této cesty uhynulo přes třicet kusů zvířat, ostatní veterináři počátkem března prohlásili za nezpůsobilá a musela se utratit rovněž. Stejný osud potkal i loď Elbeik s 1 789 kusy zvířaty na palubě. Když se plavidlo vrátilo do španělského přístavu, bylo již 179 zvířat mrtvých. Úřady musely následně utratit i zbývající zvířata.

Oficiální zpráva o případu lodi Elbeik popisuje nedostatek vody a potravy pro zvířata na palubě, špatně fungující krmné systémy, přeplněnost některých částí plavidla, porušování pravidel o maximální hustotě nákladu a celkové zanedbávání péče o zvířata ze strany posádky. Kapitán lodi se později také španělským úřadům přiznal, že posádka musela nejméně 169 kusů dobytka rozčtvrtit a maso hodit přes palubu do Středozemního moře.

S postoji španělských ochránců zvířat souzní i někteří politici. Poslankyně regionálního parlamentu v Murcii María Marínová uvedla, že levicová strana Unidas Podemos (Společně můžeme) navrhne nařízení, které zakáže obchod s hospodářskými zvířaty do třetích zemí a nahradí jej obchodem s masem zvířat poražených v Evropě podle evropských předpisů.

Široká politická podpora takového zákazu ve Španělsku však zůstává nepravděpodobná, tvrdí španělská Strana proti týrání zvířat. „Naše zemědělství má vysoký podíl na ekonomice země. Ve skutečnosti to bylo jedno z mála odvětví, které rostlo i během pandemie,“ uvedl v písemné zprávě jeden ze členů strany.

Podle Guillerma Díaze, poslance za španělskou liberální stranu Ciudadanos (Občané), by východiskem byla větší transparentnost. „Dokud lidé nebudou mít dostatečné informace o tomto obchodu, ten nebude pod žádným tlakem,“ říká. „Kdyby lidé věděli, jak se se zvířaty zachází, obrátili by se proti němu,“ uzavírá podle The Guardianu Díaz.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
  • Nejčtenější

Krize bude delší než jednu sezonu. Může nastartovat změnu, říká sociolog Prokop

Premium Česko drtí inflace a stále víc Čechů se kvůli zdražování uskrovňuje. Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro MF DNES...

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko chudne. Zaměstnanci bude ročně průměrně scházet čtyřicet tisíc

Česko prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj i celé...

Paušál na obědy se neosvědčil. Smysl dávají digitální stravenky nebo kantýny

Stravenky v digitální podobě s denním limitem a zaměstnanecké kantýny jsou podle Centra ekonomických a tržních analýz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vězení jako nebe. Holmesovou čeká za miliardové podvody zajímavá věznice

Premium Na Elisabeth Holmesovou, kterou soud za podvody ve zdravotnickém startupu Theranos poslal na jedenáct let za mříže,...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Čtvrtina maďarských čerpacích stanic je na suchu. Shell prodává na příděl

Dočasný nedostatek benzinu sužuje až čtvrtinu maďarských čerpacích stanic. Až stovku z nich vlastní tamní ropná a...

Němci skupují svíčky, bojí se blackoutů. V Česku nechybějí, ale zdražily

Přestože německé úřady již několikrát uklidnily své občany, že pravděpodobnost výpadků proudu v zemi je v zimě mizivá,...

Německo zavede jednotnou celostátní jízdenku na vlaky i MHD za skvělou cenu

Německo zavede nejdříve od dubna příštího roku cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou...

Z čínského milionáře se stal prodejce klobás. Nevyšly mu investiční plány

Každá investice se povést nemusí. Zažil to třeba i bývalý čínský milionář Tang Ťien, který byl dříve veleúspěšným...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...