Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi roky dopláceli na levnou elektřinu v Rakousku. To však může skončit

  1:16
Rakušané profitují z levné zelené elektřiny z Německa, okolní státy včetně Česka na to doplácejí. Němci však po letech dávají od kontroverzní dohody ruce pryč.
Dráty jsou přetížené, roste riziko blackoutu a vznikají dodatečné náklady, což se odráží v koncových účtech spotřebitelů.

Dráty jsou přetížené, roste riziko blackoutu a vznikají dodatečné náklady, což se odráží v koncových účtech spotřebitelů. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Cena elektřiny na burze v Lipsku dosáhla o uplynulém víkendu hodnoty minus 36 eur. V některých hodinách se „prodávala“ dokonce za minus 130 eur. To znamená, že ten, kdo v tu chvíli dokázal spotřebovat elektřinu, vydělával.

Podobné situace jsou sice extrém, stávají se však stále častěji. Elektřina rychle zlevňuje vždy, když meteorologové předpovídají na severu Německa silný vítr v kombinaci se slunečným počasím, jak tomu bylo právě o uplynulém víkendu. To totiž značí nadměrnou produkci elektřiny z větrných a solárních elektráren, kterou je potřeba rychle spotřebovat.

Bohužel čeští odběratelé z toho nemají téměř nic. Naopak na situaci spíš doplácejí. Příčinou je existence společné německo-rakouské obchodní zóny s elektřinou, proti níž česká strana už léta brojí.

Češi vstoupili do energetické revoluce, představují „chytrou“ baterii

Ve chvílích levné elektřiny totiž zbystří Rakušané, kteří ji mohou uskladnit ve svých přečerpávacích elektrárnách a pak ji za vyšší cenu přeprodat dál na Balkán nebo klidně zpátky do Německa. Za běžných okolností by byli limitováni kapacitou přenosových soustav obou zemí, která není nijak ohromující. Na hranicích v Alpách, ale i uprostřed samotného Německa existují místa, která transport elektřiny od větrníků v Baltském moři do rakouských hor značně komplikují.

Německo-rakouská dohoda však Rakušanům umožňuje ignorovat fyzikální možnosti drátů a nakupovat elektřinu v neomezeném množství. Ta pak proudí přes Česko a Polsko, což zatěžuje tuzemskou přenosovou soustavu. Dráty jsou přetížené, roste riziko blackoutu a vznikají dodatečné náklady, což se odráží v koncových účtech spotřebitelů.

Elektřina určená Rakušanům navíc blokuje soustavu obchodníkům, kteří by levný německý proud mohli nakupovat za výhodné ceny pro tuzemské odběratele.

Šance na rozbití roste

Německo společnou zónu dlouho obhajovalo, nyní však růst nákladů spojených s masivními přetoky začal vadit i tam. Pro konec společného trhu se vyslovil tamní regulační úřad pro sítě Bundesnetzagentur.

„Bundesnetzagentur se zasazuje o ukončení tohoto stavu,“ potvrdil pro server iDnes.cz Michael Reifenberg z tiskového oddělení Bundesnetzagentur. Německý úřad bez výhrad akceptoval klíčové stanovisko evropského regulátora elektroenergetických sítí ACER z loňského podzimu, které fakticky požaduje rozdělení trhu. Proti se vyslovili pouze Rakušané.

Zpráva Bundesnetzagentur zveřejněná počátkem května tento postoj ještě utvrzuje. Úřad počítá s tím, že na přelomu let 2017 a 2018 by se obchod mezi oběma trhy měl řídit skutečnými možnostmi přenosové soustavy. A to by znamenalo konec neomezeného obchodování.

Česká strana předpokládá, že by se celý problém mohl vyřešit o rok později vznikem společného systému pro výpočet kapacity pro region střední a východní Evropy. „Jako reálné řešení se v současné chvíli zdá zahrnutí německo-rakouské hranice do regionu střední a východní Evropy,“ uvedla mluvčí provozovatele tuzemské soustavy ČEPS Barbora Peterová.

Zatím se však Rakušané snaží všemi prostředky zrušení společného trhu s Němci zabránit. Jde jim o hodně. Podle rakouského regulátora E-Control oddělení trhů bude pro tamní odběratele znamenat dodatečné náklady ve výši 300 milionů eur ročně. To je více než osm miliard korun a přinese to růst účtu za elektřinu o deset procent pro všechny.

Silné spojence mají Rakušané stále i na německé straně. Za společný trh bojuje zejména tamní průmysl, kterému současný stav garantuje nižší ceny elektřiny.

Autor:

„Podzemní chrám“ pomáhá Tokiu zvládat přívaly deště

  • Nejčtenější

Opět roste do kilometrové výše. Stavbu nejvyšší budovy světa zastavily čistky

Stavba nejvyššího plánovaného mrakodrapu na světě s názvem Džidda Tower po takřka sedmi letech pokračuje. Práce na „megastavbě“ v saúdskoarabském městě Džiddě zastavily protikorupční čistky, jejich...

5. října 2024  11:12

Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa

Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít záležitost do vlastních rukou. Na sklonku devadesátých let Roman Blažek vyrobil první snowboardy a...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brzký konec Super Size Me? Obezitu v USA možná vyřeší samy restaurace

Spojené státy americké již dlouhá léta trápí vysoký počet obézních lidí. Veřejný sektor se s ní marně snaží něco dělat, a zatím se nepovedlo na fenomén najít účinný recept. Situaci nyní mohou zvrátit...

1. října 2024

Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem

Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich dluhové zatížení navíc po koronavirové pandemii nadále roste a tamní politici se snaží přijít s...

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozchod po letech. CK Blue Style se na hlavních linkách loučí se Smartwings

Automatická jistota, že na dovolenou u moře s českou cestovní kanceláří se poletí i s tuzemským dopravcem Smartwings, dostává závažnou trhlinu. Jedna z největších cestovek CK Blue Style pro příští...

2. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

V Římě začali opravovat fontánu di Trevi, turisté ji uvidí z visuté lávky

V Římě právě začala oprava hojně navštěvované fontány di Trevi. Po dobu rekonstrukce budou mít turisté výhled na sochy i vodní plochu z prosklené lávky, uvedla radnice italské metropole. Opravy by...

7. října 2024  20:13

Angelina Jolie prodává své vzácné staré ferrari. Trh s veterány stagnuje

Historické Ferrari 250 GT z roku 1958, které momentálně vlastní herečka Angelina Jolie, nabídne v Paříži ke koupi aukční síni Christie’s. Dražba je naplánovaná na 20. listopadu, odhadovaná cena činí...

7. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...