De Groote začal jako první z obžalovaných v kauze MUS vypovídat

  13:54aktualizováno  13:54
Belgický obchodník Jacques de Groote, který je obžalován v souvislosti s údajnými podvody a korupcí kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti, v úterý začal ve švýcarské Bellinzoně jako první obžalovaný odpovídat na otázky soudu.

Soud v Bellinzoně | foto: Kateřina Koubová, iDNES.cz

Šestaosmdesátiletý de Groote řekl, že společnost Investenergy, kterou ve Švýcarsku založil obžalovaný Jiří Diviš a která ve druhé polovině 90. let skrytě nakupovala akcie MUS, mu půjčila asi 400 tisíc eur (10,3 milionu korun) na soudní výlohy. De Groote vedl a vede přes deset let řadu sporů se švýcarským finančníkem Alainem Aboudaramem o údajně nesplacenou půjčku.

De Groote figuruje v nynější kauze jako představitel několika společností, ve kterých se objevuje jméno významné americké investiční firmy Appian.

Podle obžaloby mělo renomé de Grooteho jako bývalého vysokého představitele Mezinárodního měnového fondu a zvuk jména Appian překrýt údajně podvodné machinace kolem nákupu akcií dolů.

Appian byla založena známým finančníkem Stephenem Norrisem, pro kterou od roku 1994 de Groote pracoval. Podle de Grooteho o několik let později získal Diviš od Norrise právo používat jméno Appian a postupně založil několik společností s tímto jménem v názvu. Nemělo to nic společného s americkou strukturou, řekl de Groote. Po roce 1996 začal pracovat pro Investenergy a figuroval v některých jejích společnostech Appian, například jako šéf v USA působící Appian Advisors.

Proces s uhlobarony den po dni

Investenergy v dubnu 1998 podepsala s Appian Advisors smlouvu, podle níž měla tato firma vystupovat jménem Investenergy a kupovat pro ni akcie MUS.

Žaloba tvrdí, že záměrem bylo vyvolat u veřejnosti, ostatních akcionářů MUS i u českého státu dojem serióznosti pro machinace - použitím de Grooteho i jména Appian. Poté, co Investenergy koupila v roce 1998 od státu zbývající akcie MUS, jako nový vlastník byla uvedena firma Appian Group, která byla podle obžaloby "fiktivním zahraničním investorem".

De Groote uvedl, že půjčku Investenergy zatím nesplatil, protože čeká, až skončí jeho spory před americkými soudy s Aboudaramem a až dostane odškodné. Řekl také, že zatímco Diviš mu půjčku připomněl zdvořile, další obžalovaný Marek Čmejla byl v této souvislosti několikrát "velmi energický".

De Groote uvedl, že v letech 1997 až 2004 měl od Investenergy celkový příjem asi milion dolarů, z toho část tvořila zmíněná půjčka.

Belgičan zatím vypovídá jako jediný

Belgičan je prvním z obžalovaných, který vypovídá. V první části procesu to odmítli Diviš, Čmejla i Petr Kraus kvůli tomu, že by je prý výpověď mohla poškodit při vyšetřování v Česku. De Groote odevzdal soudu minulý týden dokument popisující jeho úlohu v celé kauze a jeho obhájce žádal, aby nemusel být vyslýchán ústně. Soud to zamítl, ale povolil de Grooteovi, aby při výslechu nahlížel do svého dokumentu, který se také stal součástí soudního spisu.

De Groote poznámek poměrně často využívá a také při některých otázkách uvádí, že si přesně nepamatuje a že odpověď je ve zmíněném dokumentu.

Belgičan se nedostavil na první část jednání v květnu s odkazem na zdravotní důvody. V květnu nepřišli ani Oldřich Klimecký a Antonín Koláček, kteří byli obesláni na nynější část procesu. Zatímco Koláček do Bellinzony přijel, Klimecký oznámil, že se nemůže dostavit kvůli nemocné manželce a nedostatku peněz.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ilegální trh se škodlivými plyny vzkvétá, může za to prudký nárůst cen

V Evropě vzkvétá ilegální trh s hydrofluorouhlovodíky. Tyto plyny se běžně používají v klimatizacích do auta, tepelných...

Epidemie obezity pokračuje. Daňové poplatníky čekají těžší časy

I letos si lidé 11. října připomněli Světový den obezity. Rozhodně však nebylo co slavit. Organizace pro hospodářskou...

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Svatý grál. Šlechtitelé nové odrůdy jablka dali do kampaně 10 milionů dolarů

Farmáři ze státu Washington uvádí na trh novou odrůdu jablka. Jednou z jeho předností je dlouhá trvanlivost, v ledničce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz