„Při současných nabídkových cenách solárních panelů nemá celý dodavatelský řetězec žádné zisky. Není možné, aby tento trend byl do budoucna udržitelný. Pět až šest největších výrobců navíc stále rozšiřuje své výrobní kapacity. Malým firmám hrozí, že budou z trhu vytlačeny,“ řekl pro agenturu Bloomberg Gao Jifan, který je předsedou výrobní společnosti Trina Solar.
K možnému otřesu na trhu dochází ve chvíli, kdy se globální instalace solárních panelů stále zrychlují. Na území Číny za prvních deset měsíců letošního roku přibylo celkem 142,6 gigawattů, přitom za celý rok 2022 to bylo jen 87,4 gigawattů.
Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert |
Rozmach nových instalací ale dohnal prudký nárůst výrobních kapacit. K tomu došlo zejména kvůli očekávanému zvýšení spotřeby solární energie v druhé polovině tohoto desetiletí. I výrobní podniky očekávají, že v kontextu globální energetické transformace bude růst tohoto odvětví v příštích třech až pěti letech velmi silný.
Rozmach výroby se letos podepsal i na čistém zisku společnosti Longi Green Energy Technology, která se řadí mezi největší producenty solárních panelů na světě. Čistý zisk tohoto podniku se ve třetím letošním čtvrtletí meziročně snížil o 44 procent, a i konkurenční podniky jsou na tom obdobně.
Výkupní ceny solárních elektráren se nezmění, Ústavní soud zamítl návrh senátorů |
„Příští rok bude pro čínský solární průmysl neuvěřitelně náročný. Výrobci budou rozšiřovat své kapacity i v zahraničí. Hlavním cílem bude nárůst efektivity,“ uvedl pro Bloomberg viceprezident společnosti Jinko Solar Čchien Ťing. Podle něj ale klesající ceny solárů mohou vyústit v nové inovace.