Solární boom Tesly vázne. Už dva roky speciální střešní tašky jen testuje

  6:00aktualizováno  6:00
Před dvěma lety šlo o velké plány, které měly solární průmysl v USA radikálně posunout vpřed. Elon Musk v říjnu 2016 uvedl, že chce „zasypat“ střechy amerických domácností slunečnými dlaždicemi. Solární boom se však zatím nekoná a celý projekt je zatím stále ve fázi testování.

Společnost SolarCity spadající pod Teslu vizualizovala, jak by speciální solární tašky mohly být instalované. | foto: Tesla

Na první pohled se zdá, že Elonu Muskovi plány vycházejí. „V současnosti máme několik stovek domů se solárními dlaždicemi, jde to dobře,“ uvedl v srpnu zakladatel Tesly. Před dvěma lety odkoupil od svých dvou bratranců společnost SolarCity, která v newyorské továrně vyrábí speciální střešní tašky se zabudovanými fotovoltaickými panely.

Musk měl se svým solárním byznysem velké plány, ty se však začínají zadrhávat, uvedl server CNBC. A nesedí ani Muskovo nedávné prohlášení. Společnost SolarCity odmítla totiž zveřejnit, kolik solárních střech skutečně nainstalovala. Upřesnila však, že to, co Musk označuje jako „několik stovek domů,“ jsou buď naplánované či částečně nainstalované systémy - nikoli tedy realizované projekty.

Fotogalerie

Problém je v samotné výrobě speciálních střešních krytin. I šéf Tesly přiznává, že je panelové střechy nutné nadále testovat. 

„Chvíli bude trvat než zjistíme, jestli budou naše solární systémy funkční i dalších 30 let. Spolupracujeme s prvními zákazníky a ujišťujeme se, že je zařízení bezpečné i případech, kdy vypukne požár,“ vysvětlil Musk. 

Kromě dlouhé životnosti má Muskova krytina vypadat od nerozeznání od klasických střešních tašek. 

Stejně jako velké solární panely využívají střešní dlaždice křemíkové články, které převádějí sluneční záření na elektřinu. Ukázalo se však, že výroba zmenšených prototypů těchto článků je technologicky náročnější.

KVÍZ: Kdo je průkopníkem elektrifikace a kde jsou největší soláry

„To, že věci zmenšujeme, se hodně podepisuje na tom, jak bude technologie ve výsledku fungovat. Pro Teslu je to velká výzva, stejně jako pro celé odvětví - zmenšit produkt tak, aby byl cenově dostupný a přesto výkonný,“ okomentoval výrobu střešních panelů SolarCity Andrew Beebe ze společnosti Obvious Ventures.

Na střešní solární systém přijímá Tesla od května loňského roku zálohy v hodnotě jeden tisíc dolarů, tedy necelých 22 tisíc korun. Paradoxem je, že ani nyní není společnost schopná systém masově dodávat. 

Výkon se snižuje

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku instalovala společnost solární systémy s celkovým výkonem 84 megawattů, což je 11procentní nárůst oproti prvnímu čtvrtletí. Avšak oproti prvnímu čtvrtletí z roku 2016, kdy se firma stala jedničkou v odvětví a instalovala celkový výkon na více než 200 megawattů, jde o výrazný pokles, informovala agentura Reuters.

Jedním z „testovacích zákazníků“ se stal začátkem roku Tri Huynh ze San Jose. Instalace klasického solárního panelu na jeho střechu by zabrala den. Výměna celé „solární střechy“ však zabrala patnáctičlennému týmu dva týdny. Majitel domu za to zaplatil 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,1 milionů korun. 

V Americe roste solární byznys. Táhnou ho dotace i domácnosti

Klasické solární panely jsou pro domácnosti, které nepotřebují opravit střechu, určitě levnější záležitostí. Huynh je však nadšený ze snižujících se účtů za elektřinu. „Normálně jsem v létě platil za elektřinu 400 až 450 dolarů. Teď naposledy jsem měl účet za 40 dolarů,“ uvedl.

Podle Tesly se instalace solárních krytin do domácností zvýší do roku 2019. Odborníci očekávají vlnu nových zařízení během tří až pěti let. „Je velice pravděpodobné, že se dobří inženýři, technici a vývojáři - mnoho z nich je v Tesle - pustí do této výzvy a dostanou nás k přijatelným cenovým nákladům. Ještě tam ale nejsme,“ uznal Beebe z Obvious Ventures.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Německý nejvyšší soud se v kauze dieselgate postavil za zákazníky

Ilustrační snímek

Podle soudců Německého federálního soudu by se majitelé vozů, u nichž společnost Volkswagen manipulovala s měřením...

Turci přestávají věřit vlastní měně, ve velkém nakupují eura a dolary

Ilustrační snímek

Během posledního půl roku převedli Turci do zahraničních měn, především dolarů a eur, liry v hodnotě přes 400 miliard...

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Najdete na iDNES.cz